Savulaik greznie jūgendstila nami Kalnciema ielā bija elitāri dzīvojamo un komerciālo platību kompleksi, kas pērnā gada novembra beigās piedzīvoja skandālam pielīdzināmu epopeju. Laika novārtā atstātie nami veselas trīs dienas dega, un pēcāk daļa no ēkām tika demontētas, tādējādi radot aizdomas par apzinātu dedzināšanu, lai izvairītos no ēkas atjaunošanas. Kas notiks tālāk – to lems laiks un pašreizējo īpašnieku motivācija. TVNET turpina rakstu sēriju “Grausta stāsts”, lai izpētītu, kas kādreiz ir bijušas skaistās ēkas un kas ar to graustiem notiks nākotnē.
Jau daudzus gadus pēc padomju laiku beigām divi grezni, bet noplukuši nami Kalnciema ielā, Daugavas kreisajā krastā, nepacietīgi gaidīja atjaunošanu. Tomēr nesagaidīja. Savulaik majestātiskos sešstāvu namus ir cēluši leģendāri latviešu arhitekti, jūgendstila lietpratēji – nams Kalnciema ielā 2B ir celts 1913. gadā pēc arhitekta Edgara Voldemāra Eduarda Frīzendorfa projekts, bet ēka Kalnciema 2A – 1912. gadā pēc Jāņa Alkšņa projekta. Šobrīd abiem namiem ir noteikta B kategorijas graustu klasifikācija, turklāt daļa no Kalnciema ielas 2B ir nodegusi un aizmugurējā daļa – demontēta. Lai gan abām ēkām ir kultūrvēsturiska nozīme un tās varētu uzskatīt par vietējās nozīmes arhitektūras pieminekļiem, tās nav iekļautas aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā. Tas nozīmē, ka šīs grandiozās jūgendstila ēkas pārveidei šķēršļu līdz šim nav bijis.
Īpašnieki mētā ēku piederību kā karstu kartupeli
Kalnciema ielas ēkas varētu salīdzināt ar divām māsām – abas ir celtas teju vienā un tajā pašā laika posmā un līdzīgā manierē. Sākotnēji tajās – gan Jāņa Alkšņa namā Kalnciema ielā 2A jeb Raņķa dambī 14, gan Edgara Voldemāra Eduarda Frīzendorfa projektā Kalnciema ielā 2B tika ierīkoti īres dzīvokļi. Pirmskara gados ēkās mitinājās sabiedrībā pazīstami cilvēki, piemēram, Kalnciema ielā 2B no 1935. līdz 1947. gadam dzīvoja komponists Pēteris Barisons, bet padomju gados šeit tika ierīkota Rīgas pilsētas 8. bērnu poliklīnika un bērnu stomatoloģijas klīnika.