"Mērnieku laiki" atgriežas

Vijai Artmanei 90
TVNET
"Mērnieku laiki" atgriežas
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 2
Foto: publicitātes

Lai izteiktu savu pateicību un sajūsmu dižās aktrises Vijas Artmanes talantam, festivāls “Baltijas pērle” nolēmis, ka labākā dāvana viņas jubilejā būtu režisora Voldemāra Pūces filmas “Mērnieku laiki” (1968) restaurācija.

Filma uzņemta pēc latviešu literatūras klasiķu – brāļu Reiņa un Matīsa Kaudzīšu – romāna ar tādu pašu nosaukumu. To pamatoti uzskata par Latvijas kino klasikas pērli.

Vairāk nekā 50 gadus glabātās 35 mm kinolentes pilnīgu atjaunošanu finansēja festivāls “Baltijas pērle”, Valsts Kultūrkapitāla fonds un Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs. Restaurāciju veica “Studija Lokomotīve”.

Vija Artmane, Gunārs Cilinskis, Eduards Pāvuls, Elza Radziņa, Kārlis Sebris, Harijs Liepiņš, Artūrs Dimiters – šī ir vien daļa no izcilajiem latviešu aktieriem, kas piedalījās filmas tapšanā.

Restaurētās filmas “Mērnieku laiki” pirmizrāde notiks festivāla “Baltijas pērle” ietvaros – Vijas Artmanes 90 gadu jubilejai veltītajā seansā 22. septembrī kinoteātrī “Splendid Palace”.

Mērnieku laiki

Latvija, 1968, 73 min

Režisors: Voldemārs Pūce

Lomās: Vija Artmane, Gunārs Cilinskis, Eduards Pāvuls, Elza Radziņa, Pēteris Cepurnieks, Kārlis Sebris, Pēteris Pētersons, Artūrs Dimiters, Harijs Liepiņš, Alfrēds Jaunušans

Foto: publicitātes

Ar ko tas viss sākās? Ar to, ka ieradās mērnieki, satraucot visu apkārtni un noskaņojot citu pret citu kaimiņus, vai daudz ātrāk? Tajā gadā, kad baisās liesmās gāja bojā mazulis? Bija ražas novākšanas laiks, visi strādāja uz lauka. Pēc zibens spēriena mājā izcēlās ugunsgrēks. Neviens to nemetās apdzēst – stāvēja un noskatījās: “Dieva griba...” Šajā postošajā nelaimē sadega mazā Trīnīte. Vai tomēr tā nebija viņa?

Pagāja daudzi gadi, beidzot iestājās “mērnieku laiki”. Tos gaidīja jau sen cerībā uz taisnīgu zemes sadali. Dažam radās iespēja tikt pie brangāka zemesgabala... un nav svarīgi, ka ar nekrietniem līdzekļiem. Ja zemesgabalus var izmērīt, cilvēku alkatībai un zemiskumam nav robežu.

Foto: publicitātes

Skaistā Liena ir iekārojama partija, un uzņēmīgais Prātnieks jau sen viņā ieskatījies, tomēr meitenes sirds pieder citam. Varētu šķist, ka runa par klasisku mīlas trīsstūri, bet tā vis nav. Ļaunprātība un mīlestība mērnieku laikos, jo cīņā par sievu un bagātību visi līdzekļi ir labi. Viltība un blēdība iestājas pret cieņu un cildenumu, lepnība un stūrgalvība – pret garīgo cēlumu un uzticību. Liena pieņem izmisumā sakņotu lēmumu, bet vienlaikus atklājas draudīgs noslēpums, kas glabāts vairāk nekā 20 gadus...

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu