Aizsaulē devies diriģents Mariss Jansons

TVNET
Aizsaulē devies diriģents Mariss Jansons
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Mariss Jansons
Mariss Jansons Foto: Edijs Pālens/LETA

30. novembrī 76 gadu vecumā savās mājās Sanktpēterburgā nomiris pasaulslavenais latviešu diriģents Mariss Jansons, vēsta Krievijas mediji.

Par Jansona nāvi TV kanālam "Sanktpeterburg" pavēstījis kāds ģimenes draugs. Kā nāves iemesls tiek minēta akūta sirds mazspēja.

Jansons ilgstoši sirdzis ar sirds slimību, tādēļ pēdējā laikā atcēla vairākus koncertus, taču oktobra beigās pēc sešu mēnešu pārtraukuma viņš stājās pie diriģenta pults kopā ar savu Bavārijas Radio simfonisko orķestri.

Mariss Jansons tiek uzskatīts par vienu no izcilākajiem diriģentiem, kuri savu karjeru sākuši bijušajā Padomju Savienībā. Viņš dzimis Rīgā 1943. gadā, slavenā diriģenta Arvīda Jansona ģimenē. Viņš studēja vijoles un klavieru spēli un diriģēšanu Ļeņingradas konservatorijā, kuru pabeidza ar izcilību. 1969. gadā Jansons turpināja profesionālo izglītību Vīnē pie Hansa Svarovska un Karla Esterreihera, un Zalcburgā pie Herberta fon Karajana. Pēc diviem gadiem Mariss Jansons saņēma godalgotu vietu Starptautiskajā Herberta fon Karajana fonda konkursā Berlīnē.

Marisa Jansona sadarbība ar Pitsburgas simfonisko orķestri plaši cildināta kā viena no veiksmīgākajām partnerattiecībām mūsdienu orķestru pasaulē – gan Savienotajās Valstīs, gan pasaulē. Laikā, ko Jansons pavadīja Pitsburgas simfoniskā orķestra mākslinieciskā vadītāja amatā, viņš stāvēja šī muzikālā kolektīva priekšgalā gan iksezonas koncertos Kārnegija zālē, gan turnejās pa Japānu (1998), Dienvidameriku (2001), Tālajiem Austrumiem (2002) un Eiropu (1999, 2000 un 2003), izpelnoties visaugstākās uzslavas.

Kā galvenais viesdiriģents pastāvīgi bijis arī pie Londonas Filharmoniskā orķestra diriģenta pults, viesdiriģenta statusā sadarbojies arī ar Londonas Simfonisko orķestri.

2006., 2012. un 2016. gadā Jansons vadījis Vīnes filharmonijas Jaunā Gada koncertus.

Pasaulē slavenais diriģents saņēmis daudzas nozīmīgas balvas. 1999.gadā viņš kļuva par Britu Karaliskās Mūzikas akadēmijas goda locekli, savukārt 2001.gadā - par Vīnes "Gesellschaft der Musikfreunde" goda locekli. 2000.gadā viņam piešķirts Norvēģijas Karaliskais Nopelnu krusts. 2006.gadā viņš saņēma Latvijas valsts augstāko apbalvojumu II šķiras Triju Zvaigžņu ordeni.

2006. gadā Jansons saņēma "Grammy" balvu kategorijā "Labākais orķestra sniegums" kopā ar Sergeju Aleksaškinu un Bavārijas radio simfonisko orķestri un kori par Šostakoviča 13.simfonijas izpildījumu.

1996. gadā operas "La Boheme" diriģēšanas laikā Oslo Jansons pārcieta smagu sirdslēkmi.

Foto: Mariss Jansons pie Vīnes filharmoniķu Jaungada koncerta pults.

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu