Mākslas muzejā atklās māksliniecei Džemmai Skulmei veltītu izstādi

TVNET/LETA
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Gunārs Janaitis. Gleznotāja Džemma Skulme savā darbnīcā Mežaparkā.
1968. gada novembris. Arhīva papīrs, inkjet druka. LNMM kolekcija
Gunārs Janaitis. Gleznotāja Džemma Skulme savā darbnīcā Mežaparkā. 1968. gada novembris. Arhīva papīrs, inkjet druka. LNMM kolekcija Foto: LNMM

Februārī Latvijas Nacionālajā Mākslas muzejā atklās māksliniecei Džemmai Skulmei veltītu izstādi "Džemma Skulme. Viņas glezniecība", informēja izstādes kuratore Inga Šteimane. Izstāde tiks atklāta 7. februārī un būs apskatāma līdz 5. aprīlim.

Šteimane skaidroja, ka izstāde tika iecerēta 2018. gada nogalē, pašai māksliniecei aktīvi piedaloties.

"Izstāde veltīta Skulmes glezniecībai kā mākslinieces lielajai kaislībai, mīlestībai, darbam, jēgai un spēlei, kā telpai, kurā notiek gan saruna ar sevi, gan uzrunas sabiedrībai," atklāja Šteimane.

Ekspozīcijā tiks iekļautas gleznas no autorei ļoti svarīgās kolāžu grupas, kas vēstī par laikmetu griežiem - "Kariatīdes" jeb "Vēstures piezīmes". Šteimane skaidroja, ka gleznas un dokumenti ļauj ielūkoties, cik apjomīgs informācijas lauks iesaistīts 20.-21. gadsimtu mijā tapušo darbu satura un formas veidošanā.

Izstāde piedāvās arī piemērus no mākslinieces monumentālā gurālisma, kas devis nozīmīgu ieguldījumu modernās glezniecības attīstībā padomju periodā un vēlāk, sacīja Šteimane.

Projekta publiskā programma ietver filmu seansus, muzikālus darbus, literārus lasījumus un tikšanās.

Džemma Skulme
Džemma Skulme Foto: Ieva Leiniša/LETA

Skulme ir dzimusi Latvijas modernisma klasiķu gleznotāja Oto Skulmes un tēlnieces Martas Skulmes ģimenē. Absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Monumentālās glezniecības nodaļu un Iļjas Repina Valsts akadēmiskā glezniecības, tēlniecības un arhitektūras institūta aspirantūru Ļeņingradā.

Regulāri piedalījusies izstādēs un veidojusi personālizstādes. Vadījusi Latvijas Mākslinieku savienību no 1977. līdz 1992. gadam, mērķtiecīgi atbalstot moderno mākslu un veicinot Mākslas dienu uzplaukumu.

Vienlaikus devusi ieguldījumu Atmodas virzībā Latvijā un kā PSRS Augstākās padomes un Tautas deputāte aktīvi piedalījusies Mihaila Gorbačova pārbūves un atklātības demokrātiskajos procesos. 1995. gadā apbalvota ar Triju Zvaigžņu ordeni, 2019.gadā - ar Purvīša balvu par mūža ieguldījumu.

Skulmes darbi ir Latvijas Mākslinieku savienības muzeja kolekcijā, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumā, Valsts Tretjakova galerijā Maskavā, Ratgersa universitātes Zimmerlijas Mākslas muzejā ASV un privātkolekcijās.

Skulme devās viņsaulē pērnā gada 9. novembrī.

Foto: Tuvinieki, draugi un kolēģi Doma baznīcā atvadās no Džemmas Skulmes.

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu