Šodienas redaktors:
Līga Āboma
Iesūti ziņu!

Mūzikas instrumentu spēles nometne Rīgā ukraiņu bērniem atjaunojusi laimīgas bērnības un drošības sajūtu

Nometnes dalībnieki ekskursijā pa Pārdaugavu.
Nometnes dalībnieki ekskursijā pa Pārdaugavu. Foto: Jūlija Zunde-Zakeviča

Noslēgusies otrā mūzikas instrumentu spēles meistarklašu nometne Rīgā ukraiņu bērniem no kara skartajām teritorijām, kas notika no 4. līdz 15. aprīlim. Tās laikā talantīgiem Ukrainas Čerņihivas apgabala mūzikas skolu audzēkņiem bija iespēja attīstīt instrumentu spēles prasmes izcilu latviešu mūzikas skolu pedagogu vadībā, kā arī piedzīvot bagātīgu ekskursiju un atpūtas programmu.

Nometnes noslēgumā dalībnieki atzina, ka katra diena Latvijā viņiem esot bijusi tik skaista un notikumiem piepildīta kā vesela dzīve un ka viņi pirmo reizi pēdējo gadu laikā atkal izjutuši pilnīgas drošības, miera un laimes sajūtu. Nometni pianista Andreja Osokina vadībā rīkoja Osokina Brīvības festivāla un nodibinājuma "Osokinu fonds" komanda ciešā sadarbībā ar fondu "Ziedot.lv", Pāvula Jurjāna Rīgas Mūzikas skolu un biedrību "Aktīvists".

Nometnes atskata video, kuru veidojusi Luīze Annija Zalcmane.

Nometnē piedalījās 20 bērni vecumā no 12 līdz 16 gadiem, kuri apgūst klavieru, vijoles, saksofona, flautas, trombona, trompetes un citu instrumentu spēli astoņās Čerņihivas apgabala mūzikas skolās. Krievijas militārā iebrukuma dēļ viņiem līdz ar neskaitāmiem citiem bērniem Ukrainā liegta iespēja nodoties pilnvērtīgai mūzikas instrumentu spēles apguvei.

Nometnes dalībnieki ar pedagogiem un koncerta viesiem pēc koncerta "Ola Foundation" telpās.
Nometnes dalībnieki ar pedagogiem un koncerta viesiem pēc koncerta "Ola Foundation" telpās. Foto: Signe Rostoka

Kopā ar audzēkņiem Latvijā bija arī trīs mūzikas skolu pedagoģes no Ukrainas – Hanna Tupikova, Larisa Vahomčika un Jūlija Klimenko, kuras meistarklašu laikā iepazinās ar mūzikas izglītības procesu un pedagogu darbu Latvijā. Viņas uzsvēra šādu nometņu lielo nozīmību, jo ilgstošā kara radītā spriedze, nepārtrauktās bailes par savu un tuvinieku dzīvībām, sarežģītie mācīšanās apstākļi dziļi ietekmē bērnus.

Pasniedzēja Osvalda Šneidera vadītā meistarklase.
Pasniedzēja Osvalda Šneidera vadītā meistarklase. Foto: Daiga Bināne

Hanna Tupikova vēsta: "Esam ārkārtīgi pateicīgi par šo nometni un tās laikā piedzīvoto – bērniem šeit ir iespēja atvērties un tikt sadzirdētiem, un tas nozīmē, ka mēs esam dzīvi! Šobrīd mūsu Čerņihivas apgabalā lielākā daļa mūzikas skolu konkursu notiek attālināti, koncerti tiek atcelti.

Mēs esam piedzīvojuši brīžus, kad audzēkņi kopā ar skolotājiem un vecākiem stundām ilgi gaida, kad beigsies uzlidojuma sirēnas, lai varētu uzstāties uz skatuves.

Koncertus esam rīkojuši pagrabos. Pateicoties nometnē gūtajiem iespaidiem un pedagogu brīnišķīgajam darbam, mūsu bērni var nebaidīties atkal sapņot, radīt un dzīvot."

Nometnes dalībnieki un pedagogi pēc nometnes noslēguma kopkoncerta.
Nometnes dalībnieki un pedagogi pēc nometnes noslēguma kopkoncerta. Foto: Roberts Blaubuks

Mūzikas instrumentu spēles meistarklases notika Pāvula Jurjāna Rīgas Mūzikas skolā. Tās pasniedza un ar bērniem strādāja izcili, pieredzes bagāti pedagogi un koncertmeistari no Latvijas labākajām mūzikas skolām: Ivars Bezprozvanovs, Artūrs Hrustaļovs, Olga Isakova, Sandra Jalaņecka, Kārlis Jēkabsons, Ilze Kaspare, Madara Kalniņa, Mārtiņš Kalniņš, Iveta Pinkule, Ieva Pudāne, Rūdolfs Pēteris Rubenis, Liene Denisjuka-Straupe, Osvalds Šneiders un Anete Veldre.

Mākslinieces Kristīnes Kutepovas vadītā mākslas meistarklase.
Mākslinieces Kristīnes Kutepovas vadītā mākslas meistarklase. Foto: Roberts Blaubuks

Pāvula Jurjāna Rīgas Mūzikas skolas direktors Viesturs Mežgailis uzsver, ka kopš kara sākuma mūzika daudziem ukraiņu bērniem kļuvusi par patvērumu no kara šausmām, kā arī vienīgo cerības un spēka avotu. "Jūtos patiesi gandarīts, ka mums izdevās jau otro reizi īstenot šādu nometni. Tās dalībnieki visu meistarklašu nedēļu aktīvi vingrinājās instrumentu spēlē gan kopā ar Latvijas mūzikas skolu pedagogiem, gan patstāvīgi.

Viņu mērķtiecība, nodošanās mūzikai, lielā interese par pedagogu stāstīto un vēlme katru dienu pavadīt pēc iespējas vairāk laika muzicējot bija apbrīnojama.

Nometnes laikā esam dažādos veidos viens no otra bagātinājušies, un esmu priecīgs, ka tās noslēgumā vairāki dalībnieki atzina, ka, gūto iespaidu un zināšanu iedvesmoti, viņi izlēmuši savu turpmāko dzīvi veltīt mūzikai," stāsta Viesturs Mežgailis.

Nometnes keramikas nodarbība.
Nometnes keramikas nodarbība. Foto: Kristīne Pleša

Papildu mūzikas instrumentu spēles meistarklasēm audzēkņi piedalījās koncertos, keramiķes Agneses Staģes un gleznotājas Kristīnes Kutepovas radošajās nodarbībās, devās dažādās ekskursijās un piedzīvoja citas aktivitātes. Tās ļāva mazināt bērnos uzkrāto spriedzi, uzlabot fizisko, garīgo un emocionālo veselību. Vairākos koncertos audzēkņiem bija iespēja dzirdēt gan latviešu mūziķu, gan savu vienaudžu – Latvijas mūzikas skolu audzēkņu – sniegumu.

Muzicē Andrejs Osokins un Vadims Pidgornijs.
Muzicē Andrejs Osokins un Vadims Pidgornijs. Foto: Signe Rostoka

Īpašs svētku koncerts notika 9. aprīlī kultūrtelpā "Ola Foundation", kur izsmalcinātā gaisotnē vienuviet satikās mūzikas nometnes audzēkņi ar Bērnu slimnīcas fonda rīkotās psihoemocionālās rehabilitācijas nometnes dalībniekiem – 24 Ukrainas bērnu slimnīcas "Okhmatdyt" pacientiem. Savukārt nometnes noslēguma koncertā uzstājās paši audzēkņi, demonstrējot meistarklašu laikā apgūtās prasmes un gūstot skatuves pieredzi.

Nometnes ekskursija Vecrīgā.
Nometnes ekskursija Vecrīgā. Foto: Jūlija Zunde-Zakeviča

Nometnes idejas autors un īstenotājs, pianists Andrejs Osokins atklāj, ka sadarbību ar Čerņihivas apgabala mūzikas skolām plānots turpināt – nometnes noslēgumā starp Pāvula Jurjāna Rīgas Mūzikas skolu, nodibinājumu "Osokinu fonds" un L.M. Revucka vārdā nosauktās Čerņihivas profesionālās mūzikas koledžas mākslas skolu noslēgts sadarbības memorands.

Tā mērķis ir veicināt audzēkņu mobilitāti, pieredzes apmaiņu un pedagogu kvalifikācijas celšanu, kā arī sadarbību starp latviešu un ukraiņu mūziķiem gan izglītības un meistarklašu, gan koncertu un citu kultūras pasākumu jomā, tādējādi stiprinot arī kultūras saites starp Ukrainu un Latviju.

Nometne tika rīkota, pateicoties "Ziedot.lv" īstenotajai iniciatīvai "Palīdzība Ukrainas bēgļiem Latvijā".
Nometne tika rīkota, pateicoties "Ziedot.lv" īstenotajai iniciatīvai "Palīdzība Ukrainas bēgļiem Latvijā". Foto: Signe Rostoka

Andrejs Osokins stāsta: "Šī nometne ir brīnišķīgs iesākums skaistai sadarbībai ar Čerņihivas mūzikas skolām, kuru audzēkņi piepildīja katru šeit pavadīto dienu ne vien ar mūziku, bet arī neticamu spēku.

Visu nometnes laiku mēs bijām liecinieki gan viņu muzikālajai izaugsmei, gan apbrīnojamai spējai nezaudēt cerību tik sarežģītos apstākļos.

Atvadoties no bērniem pēdējā dienā, sirdī bija viena vēlēšanās – lai šī būtu pēdējā nometne, kas notiek kara ēnā un lai viņiem pietiktu spēka sagaidīt brīdi, kad piepildās cerības uz uzvaru un mieru."

Muzicē Madara Kalniņa un Stefans Frizs.
Muzicē Madara Kalniņa un Stefans Frizs. Foto: Signe Rostoka

Pianists piebilst, ka, klausoties nometnes noslēguma koncertu, visu acīs vienlaikus esot bijusi sirsnība un sāpes, jo nav zināms, vai šie talantīgie mūziķi un viņu ģimenes pārdzīvos šo bezgalīgi nežēlīgo karu, kurā pēdējā laikā augstprātīgi aprēķināta vardarbība arvien biežāk tiek vērsta pret civiliedzīvotājiem un sabiedriskajām ēkām.

Tāpēc viņš līdz ar citiem nometnes veidotājiem izsaka milzīgu pateicību nometnes atbalstītājiem un aicina turpināt nenogurstoši atbalstīt ukraiņus, kas cīnās par savu zemi, mājām un ģimenēm, un palīdzēt visos iespējamajos veidos, kas ir mūsu rīcībā, lai glābtu dzīvības, bērnu nākotni un novērstu to kaitējumu, ko ik dienas nes vardarbība un karš.

Nometnes dalībnieku un vadītāju viesošanās LTV raidījumā "Rīta Panorāma".
Nometnes dalībnieku un vadītāju viesošanās LTV raidījumā "Rīta Panorāma". Foto: Daiga Bināne

Nometne tika rīkota, pateicoties "Ziedot.lv" īstenotajai iniciatīvai "Palīdzība Ukrainas bēgļiem Latvijā" Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas finanšu instrumentu projekta "Divpusējās sadarbības fonds 2018.-2025. gadam" ietvaros, kā arī LR Finanšu ministrijas un Norvēģijas vēstniecības iesaistei.

Nometnes īstenotāji izsaka lielu pateicību visiem sadarbības partneriem un atbalstītājiem, ar kuriem kopā tika organizēta šī nometne un nodrošinātas daudzveidīgas aktivitātes bērniem visas nometnes laikā. To vidū ir fonds "Ziedot.lv", Pāvula Jurjāna Rīgas Mūzikas skola, Rīgas valstspilsētas pašvaldība, biedrība "Aktīvists", Bērnu slimnīcas fonds, Ola Foundation, Skrivanek Baltic, Riga Islande Hotel, Gjensidige, Gemoss, Skrīveru saldumi, Maxima, Mūzikas Centrs, AnRita, SIA DASKO un citi.

Komentāri

Nepalaid garām!

Uz augšu