ISSP galerijā notiks diskusija par cenzūru Latvijas mākslā

TVNET/LETA
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Arnis Balčus
Arnis Balčus Foto: publicitātes

Izstāžu zālē "ISSP Galerija" šodien plkst.18 norisināsies diskusija "Aizliegtā māksla", kurā kultūras un citu nozaru eksperti runās par cenzūru mākslā, institūciju atbildību un sabiedrības aizspriedumiem, informēja diskusijas organizatoru pārstāve Veronika Viļuma.

Pasākumā klātesošie runās arī par cenzūras gadījumu mākslinieces Annemarijas Gulbes personālizstādē "Love Re-search".

Diskusiju organizatoru pārstāve norādīja, ka jūlija beigās, dažas dienas pēc Gulbes personālizstādes "Love Re-search" atklāšanas, "ISSP Galerija" saņēma sūdzības, ka kāds no "Berga Bazāra" īrniekiem tajā redzamos darbus uzskata par "pornogrāfiskiem" un "nepiemērotiem bērniem".

Viļuma norādīja, ka pēc ISSP īres līguma nosacījumiem, telpu izīrētājam ir tiesības pieprasīt atsevišķus mākslas darbus padarīt nesaskatāmus no ielas, ja par tiem saņemtas būtiskas sūdzības no kaimiņiem. Atsaucoties uz Mikelandželo darbu cenzūru 16.gadsimtā Siksta kapelā, kur kailie ķermeņi tika apgleznoti ar drapērijām, māksliniece nolēma sešas "Berga bazāra" īpašnieku norādītās fotogrāfijas piesegt. Uzsverot pašu cenzūras aktu, izstāde uzdod jautājumus arī par atkailināta ķermeņa un seksualitātes stigmatizāciju mūsdienu sabiedrībā.

Viļuma uzsvēra, ka šis gadījums un tā izraisītā aktīva viedokļu apmaiņa sociālajos tīklos pamudinājis ISSP rīkot publisku diskusiju, lai runātu ne tikai par Gulbes izstādes gadījumu, bet par cenzūru mākslā un sabiedrības aizspriedumiem kopumā.

"Tēmas kontekstā vērtīgi vērot varas mehānismus, kādiem ir pakļautas nelielas kultūras organizācijas Latvijā. Lūkojoties uz politisko situāciju ne tikai šeit, bet arī citviet Eiropā, piemēram, Polijā un ASV, pasākuma organizatori uzskata, ka šo jautājumu ir būtiski aktualizēt vietējā sabiedrībā," atzīmēja Viļuma.

Diskusijā piedalīsies māksliniece Gulbe, fotogrāfs, žurnāla "FK Magazine" redaktors un Rīgas Fotomēneša direktors Arnis Balčus, Latvijas Laikmetīgās mākslas centra direktore, Laikmetīgās kultūras nevalstisko organizāciju asociācijas valdes priekšsēdētāja Solvita Krese, tēlnieks, pasniedzējs, publicists, Latvijas Republikas Kultūras ministrijas vizuālās mākslas padomes loceklis Ivars Drulle, "BDO Latvia" juriste Inese Rendeniece un Latvijas Psihoterapeitu biedrības prezidents, eksistenciālās psihoterapijas speciālists Rolands Bortaščenoks. Savukārt diskusiju vadīs Žaņa Lipkes memoriāla direktore Lolita Tomsone.

Dalība diskusijā bez maksas, tomēr vietu skaits ierobežots, tāpēc obligāta ir iepriekšēja reģistrēšanās, rakstot uz e-pasta adresi "office@issp.lv". Diskusija tiks pārraidīta "Facebook" tiešraidē. Pēcāk atšifrēta teksta formātā tā būs lasāma interneta žurnālā "Satori".

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu