Uz lielā ekrāna stāsts par lietuvieša bēgšanu no PSRS

TVNET
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Simas Kudirka
Simas Kudirka Foto: Publicitātes foto

Aukstā kara dokumentālā trillera "Lēciens" kino pirmizrāde notiks jau svētdien, 5. septembrī plkst. 18:00 kinoteātrī "Splendid Palace" filmu festivāla "ArtDocFest/Riga" ietvaros. Pirms tam filmu iespējams noskatīties arī "LMT Viedtelevīzijā".

23. novembrī apritēs 51 gads kopš notikumiem, kas pilnībā mainīja lietuviešu jūrnieka Sima Kudirkas dzīvi. Pateicības dienā, kad ASV krasta apsardze devās uz tikšanos ar padomju kuģi “Sovetskaja Litva”, kas bija noenkurojies pie Martasvinjardas salas krastiem, viņš nolēma spert soli nezināmajā un pārlēca no padomju kuģa uz ASV apsardzes kuģi. Jūrnieka izmisīgās alkas pēc brīvības bija iemesls, kāpēc viņš lūdza politisko patvērumu, taču, par šausmām Kudirkam, pēc septiņām stundām brīvībā amerikāņi pārbēdzēju izdeva Padomju Savienībai. Līdz bezsamaņai piekautā lietuvieša liktenis bija praktiski izlemts, taču kāds amerikāņu kara jūrnieks, pēc izcelsmes latvietis, nolēma neklusēt un par paša acīm redzēto izstāstīja ASV medijiem...

Simas Kudirka
Simas Kudirka Foto: Publicitātes foto

Filma “Lēciens” tapusi kā Lietuvas, Latvijas un Francijas kopražojums, un tās režisore Giedre Žickīte ļoti veiksmīgi sapludinājusi aculiecinieku stāstus, unikālus arhīvu kadrus un paša S. Kudirkas dramatisko notikumu rekonstrukcijas, radot filmu, kuras sižetiskos pavērsienus varētu apskaust arī Holivudas scenāristi. Taču tie veidoti pēc patiesiem notikumiem, kurus ar asarām acīs vēlreiz izdzīvo nu jau 91 gadu vecais S. Kudirka.

Žickītes filmas pirmizrāde notika Varšavas Starptautiskajā kino festivālā, kur tā saņēma pirmo balvu kā labākā dokumentālā filma. “Lēcienu” savās programmās iekļāvuši - un vēl joprojām iekļauj - daudzi nozīmīgi pasaules dokumentālā kino festivāli, tostarp tā ieguvusi skatītāju balvu gan lielākajā ASV dokumentālo filmu festivālā “Doc NYC”, gan vēl divu festivālu skatītāju balvas - Salemas un “Docville” (Beļģija) festivālā. Šonedēļ filmas autori saņēma iepriecinošu ziņu no Seulas Dienvidkorejā, kur filma ieguvusi Grand Prix galvenajā konkursa programmā. Savukārt 13. septembrī beidzot notiks filmas Lietuvas pirmizrāde, kurai sekos kino izrādes visā Lietuvā.

Giedre Žickīte
Giedre Žickīte Foto: publicitātes

Latviju šīs filmas tapšanā pārstāv studija “VFS Films” un nupat ar Triju Zvaigžņu ordeni apbalvotais producents Uldis Cekulis, operators Valdis Celmiņš, skaņu operators Arvīds Ceļmalis, kameras asistents Miks Ramāns, krāsu korekciju un masteringu veica Krišs Roziņš.

Pagājušogad TVNET studijā notika saruna ar filmas veidotājiem.

Raksts tapis sadarbībā ar "LMT Viedtelevīziju".

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu