Sīmaņa filma "Gads pirms kara" izrādīta vairāk nekā desmit festivālos

TVNET
Sīmaņa filma "Gads pirms kara" izrādīta vairāk nekā desmit festivālos
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Dāvja Sīmaņa filmas "Gads pirms kara" uzņemšana
Dāvja Sīmaņa filmas "Gads pirms kara" uzņemšana Foto: Andrejs Srokins

Dāvja Sīmaņa jaunākā spēlfilma "Gads pirms kara" patlaban izrādīta jau vairāk nekā desmit festivālos. Filmas pasaules pirmizrāde notika Roterdamas Starptautiskajā kinofestivālā, kas ir viens no tradīcijām bagātākajiem Eiropas festivāliem.

Nesen filma piedzīvoja Vācijas pirmizrādi Kotbusas festivālā, kas aizvadīto gadu laikā izveidojies par vienu no trim vadošajiem starptautiskajiem kinofestivāliem Vācijā. Tas fokusējas uz Centrāleiropas un Austrumeiropas kino darbiem, īpaši izceļot mākslinieciski augstvērtīgi izstāstītus aktuāli reģiona sociālpolitiskos vai arī vēsturiskos stāstus, tāpēc uzaicinājums filmu "Gads pirms kara" pirmizrādīt šajā festivālā nācis kā svarīgs filmas kvalitāšu novērtējums un pagodinājums.

Sīmanis atzina, ka vācu skatītājs vienmēr ir ļoti atsaucīgs diskusijai pēc filmas noskatīšanās, tāpēc režisors ar interesi var uzklausīt viedokļus, vērtējumu un jautājumus par filmas tematiku. Viņš uzsvēra, ka šis gadījums nebija izņēmums un Kotbusā, kur bija daudz skatītāju, neskatoties uz ierobežojumiem, Sīmanim izveidojās aktīva diskusija par 20.gadsimta sākuma vēstures vērtējumu.

Dāvja Sīmaņa jaunās spēlfilmas "Gads pirms kara" plakāts
Dāvja Sīmaņa jaunās spēlfilmas "Gads pirms kara" plakāts Foto: publicitātes

Novembrī "Gads pirms kara" turpina iesākto festivālu dzīvi - iepriekšējā nedēļā filma viesojās festivālā "Camerimage", kas sevišķu uzmanību pievērš operatora darbam un atlasa filmas, kuras izceļas ar savu vizuālo kvalitāti - tas ir īpašs gods operatoram Andrejam Rudzātam. 26. novembrī filma tika izrādīta Tallinas Starptautiskajā kinofestivālā "Melnās naktis". Šogad "Melnās naktis" atzīmē 25 gadu jubileju, un Sīmaņa jaunākā filma iekļauta Baltijas konkursa programmā.

Bija plānots, ka uz Latvijas kinoteātru ekrāniem filma "Gads pirms kara" nonāks jau šāgada novembra sākumā, Nacionālajā kinofestivālā "Lielais Kristaps" tā saņēmusi visvairāk nomināciju - 11, taču mājsēdes dēļ gan festivāls, gan filmu izrādīšana kinoteātros tika pārcelta. Režisors pauda nožēlu par to, ka nācies atlikt pirmizrādi Latvijā.

Vēsturiskā trillera "Gads pirms kara" centrā ir jauns cilvēks Pēteris Mālderis, viens no 20.gadsimta noslēpumainākajiem latviešiem. Filmas stāsts apspēlē viņa traģikomisko un sirreālo ceļojumu 1913. gadā, īsi pirms Pirmā pasaules kara sākuma, - laikā, kas pārvērta pasauli.

Sižeta pamatā ir sazvērestības intriga, ko Pēteris cenšas atrisināt, bet dažādie stāsta pavērsieni vienlaikus ir arī reālu vēstures notikumu atspoguļojums, tādēļ filmas galvenais varonis savā ceļā sastop virkni pazīstamu vēsturisku personību - Vladimiru Ļeņinu, Zigmundu Freidu, Josifu Staļinu, Ļevu Trocki un Marselu Prustu, kā arī mīļoto sievieti Almu, trako viedo un citus zīmīgus personāžus. Filma ir Eiropas vēstures interpretācija, kas vēsta par vecās kultūras bojāeju.

Filmas radošo kodolu veido režisors un scenārija autors Sīmanis, operators Andrejs Rudzāts un māksliniece Kristīne Jurjāne. Šādā sastāvā radošā komanda jau iepriekš veidojusi 2016. gada filmu "Pelnu sanatorija" un 2018. gada kinolenti "Tēvs nakts".

"Gads pirms kara"
"Gads pirms kara" Foto: Andrejs Strokins

Filma "Gads pirms kara" ir trīs valstu kopražojums - ar "Studiju Lokomotīve" spēkus apvienoja "Studio Uljana Kim" no Lietuvas un "Produkce Radim Prochazka" no Čehijas. Lietuvas pusē radošajā komandā līdzdarbojas filmas komponists, skaņu režisors un galvenais gaismu mākslinieks, savukārt no Čehijas piesaistīts galvenās lomas atveidotājs Petrs Buhta un filmas montāžas režisore Anna Rindova. Filma saņēmusi Nacionālā Kino centra finansiālu atbalstu.

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu