Tapis izglītojošs projekts par autortiesībām - "Autorskola"

TVNET
Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments
"Autorskola"
"Autorskola" Foto: publicitātes

13. aprīlī plkst. 11:00 Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā (RDMV), klātesot kultūras ministram Naurim Puntulim un projekta partneru – Latvijas Izpildītāju un producentu apvienības (LaIPA) un Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūras/Latvijas Autoru apvienības (AKKA/LAA) – pārstāvjiem, svinīgi tiks atklāts autortiesību un blakustiesību apguves veicināšanas projekts skolu jauniešiem un pedagogiem "Autorskola".

Pasākumā tiks apbalvoti arī "Autorskolai" veltītā RDMV audzēkņu mākslas un dizaina darbu konkursa uzvarētāji.

"Lai arī likuma izpratnē Latvijā autortiesības tiek aizsargātas, normatīvu lietojums praksē mēdz kavēties nezināšanas un neizpratnes dēļ," uz tēmas aktualitāti vērš uzmanību kultūras ministrs Nauris Puntulis. "Tāpēc Kultūras ministrija, būdama tieši atbildīga par autortiesību un blakustiesību jautājumiem, ir iesaistījusies "Autorskolas" izveidē. Šī mācību platforma atraktīvā, viegli izprotamā un uztveramā formātā sniegs būtisku ieguldījumu autortiesību jautājumu skaidrošanā gan pedagogiem, gan pašiem jauniešiem," akcentē kultūras ministrs.

"Riga Jazz Stage 2022" preses konference (Nauris Puntulis)
"Riga Jazz Stage 2022" preses konference (Nauris Puntulis) Foto: Jānis Škapars/TVNET

Sagaidot projekta atklāšanu, RDMV notika mākslas un dizainu darbu konkurss – audzēkņi veidoja radošus darbus dažādās tehnikās par "Autorskolas" un autortiesību aizsardzības tēmu. Kopumā tapuši 23 darbi, ko veidojuši 43 skolas audzēkņi.

"Atklāšanas pasākums tiks translēts tiešraidē, tādējādi mediju pārstāvji, jaunieši, pedagogi un ikviens interesents varēs sekot līdzi tā norisei un iegūt informāciju par projektu," norāda LaIPA izpilddirektore Liena Grīna, piebilstot, ka pasākuma laikā tiks prezentēta projekta ietvaros izveidotā interneta vietne www.autorskola.lv, kurā apkopota plaša informācija par autortiesību un blakustiesību tēmām, tostarp arī mācību metodiskais materiāls pedagogiem, kas veidots atbilstoši pamatizglītības un valsts vispārējās izglītības programmas standartiem. Tajā iekļautas darba lapas katrai klašu grupai, kā arī desmit izglītojošu video, divas animācijas filmas, spēles un citi mācību materiāli, kas interaktīvā veidā palīdzēs pedagogiem, izglītojamajiem, vecākiem un arī citiem interesentiem veidot izpratni par autortiesību būtību.

LaIPA izpilddirektore Liena Grīna
LaIPA izpilddirektore Liena Grīna Foto: parmuziku.lv

"Autortiesību jautājumi ir gana svarīgi, lai tos mācītu jau skolā, jo tieši bērni un jaunieši ir tie, kas veidos mūsu inteliģenci, radošo vidi un jaunradi jau tuvākajā nākotnē," saka Liena Grīna.

Savukārt AKKA/LAA padomes prezidents mūziķis Kārlis Kazāks uzsver, ka "Autorskolas" sekmīga darbība un projekta realizācija ir iespējama, pateicoties Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja (EUIPO) finansiālam atbalstam un projekta partneru sadarbībai ar EUIPO: "Mēs esam vienotajā Eiropas telpā visdažādākajās jomās, tostarp arī intelektuālā īpašuma aizsardzības jautājumu risināšanā. Tāpēc esam gandarīti, ka, veidojot šo visai Latvijas sabiedrībai nozīmīgo projektu, varējām ne tikai piesaistīt EUIPO finansējumu, bet arī izmantot Eiropas kolēģu pieredzi un zināšanas," norāda Kārlis Kazāks, uzsverot, ka autortiesību izglītojošās programmas darbojas arī citviet Eiropas Savienībā.

Kārlis Kazāks
Kārlis Kazāks Foto: publicitātes

""Autorskolas" ietvaros notiks lekcijas pedagogiem visos Latvijas novados,” par tuvākajā laikā paredzētajiem pasākumiem stāsta Kultūras ministrijas Autortiesību nodaļas vecākā juriskonsulte Linda Zommere. "Tāpat mēs esam sagatavojuši plašu metodisko materiālu vizuāli viegli uztveramā formā, kas palīdzēs pedagogiem skaidrot autortiesību jautājumus. Savukārt jauniešiem būs paredzēts gan radošais konkurss, gan spēles, video un informatīvie materiāli vietnē autorskola.lv, lai pievērstu viņu uzmanību intelektuālā īpašuma aizsardzībai un veicinātu izpratni par to," skaidro Linda Zommere.

Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu