Atskats ⟩ Ar dažādiem muzikāliem pārsteigumiem noslēdzies festivāls “Rīgas Ritmi”

TVNET
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: publicitātes

No 29. jūnija līdz 2. jūlijam norisinājās 22. starptautiskais improvizācijas, džeza un globālās mūzikas festivāls “Rīgas Ritmi”.

“Riga Jazz Lounge” pirmajā vakarā piedāvāja un vēl nākamajos trīs vakaros kvalitatīvu džeza mūziku piedāvās kontrabasista Andra Gruntes trio jeb “AG Trio” kopā ar festivāla viesmāksliniekiem. Pirmajā vakarā tas bija amerikāņu dziedātājs Clark Beckham, kā arī latviešu saksofonists Toms Rudzinskis un ukraiņu kontrabasists Jurijs Natsvlišvili, bet šovakar, 30. jūnijā, no plkst. 20.00 “Riga Jazz Lounge” uzstāsies itāļu ģitārists Daniele Mammarella kopā ar latviešu kolēģi Reini Jauno.

Foto: Pirmā diena

Ar “Modern Standards Supergroup”, “Very Cool People” un citu kolorītu mākslinieku uzstāšanos 30. jūnija vakarā tika aizvadīta festivāla otrā diena. 

Galvenie festivāla koncerti norisinājās Rīgas Doma dārzā, kur uzstājās “Modern Standards Supergroup”, kā arī grupa “Very Cool People” kopā ar Paulu Saiju. Godalgotā dāņu klavierģēnija Niels Lan Doky vadītā džeza zvaigžņu apvienība “Modern Standards Supergroup” ar vienu no visu laiku izcilākajiem bundziniekiem Billy Cobham, trompetistu Randy Brecker, saksofonistu Bill Evans un basistu Linley Marthe sastāvā piedāvāja savas versijas aktuāliem pophitiem, pārvēršot tos virtuozi atskaņotās džeza pērlēs. Izskatījās, ka šāds koncepts spēja aizraut līdzi dažāda vecuma džeza mīļotājus. Īpaši smalki džeza leģendām izdevās apspēlēt Dua Lipa hita “Physical” un k-pop fenomena BTS grāvēja “Dynamite” tēmas.

Foto: Otrā diena

Trešajā festivāla dienā galvenie koncerti norisinājās Rīgas Doma dārzā, kur uzstājās Clark Beckham, kā arī grupa “Ayom”. 30 gadus vecais supertalants Clark Beckham lieliski nodemonstrēja gan savu plaša diapazona balsi, gan melodisku dziesmu rakstītāja talantu, gan spēcīgo skatuves harismu, kas jau 2015. gadā ļāva viņam kļūt par vienu no populārā TV šova “American Idol” žūrijas un skatītāju favorītiem. Ne velti viņu pamanīja arī leģendārais producents Quincy Jones, noslēdzot ar Clark Beckham menedžmenta līgumu.

Foto: Trešā diena

Spilgtākais festivāla brīdis bija “Modern Standards Supergroup” koncerts, kurā kopā uzstājās piecas pasaules džeza zvaigznes – bundzinieks Billy Cobham, trompetists Randy Brecker, saksofonists Bill Evans, pianists Niels Lan Doky un basists Linley Marthe. Lai arī mūsdienu pophitus džeza aranžējumos izpildošā projekta vadītājs ir godalgotais dāņu klavierģēnijs Niels Lan Doky, saprotami, ka visvairāk publiku piesaistīja tieši leģendārā bundzinieka Billy Cobham un ne mazāk leģendārā trompetista Randy Brecker viesošanās Latvijā. Supergrupas koncertu apmeklēja arī daudzi pašmāju mūziķi, ieskaitot Maestro Raimondu Paulu, Zigmaru Liepiņu, Aivaru Hermani un vēl citus, kuru vērtējums bija viennozīmīgs – visaugstākās klases džezs mūsu pašu festivālā “Rīgas Ritmi”.

“Katra uzstāšanās mums ir liels notikums,” uzsvēra Billy Cobham. “Īpaši pēc pandēmijas laika. Tādēļ vienmēr ir milzīgs prieks uzspēlēt tik skaistā vietā, tik atsaucīgai publikai.”

Par spilgtu skatuves šovu parūpējās starptautiskā globālās mūzikas apvienība “Ayom” no Portugāles, gan vizuāli, gan audiāli meistarīgi sajaucot kopā ietekmes no Brazīlijas, Āfrikas un Vidusjūras valstu muzikālajām tradīcijām. Kolorītākā grupas “Ayom” dalībniece ir tās vadītāja – vokāliste un perkusioniste Jabu Morales, kura koncerta beigās nodemonstrēja galvu reibinošus brazīļu frevo dejas stila trikus, bet uzstāšanās dienas rītā Latvijas Radio 1. studijā kopā ar kolēģiem sniedza arī ekspresīvu meistarklasi Latvijas mūzikas studentiem.

“Mēs vienmēr cenšamies atrast tiešu saikni ar publiku bez kaut kādām iedomātām robežām,” teica Jabu Morales. “Mums nevajag saprast vienu valodu. Pietiek sakonektēties caur mūziku un ritmu. Un šī sakonektēšanās vienmēr ir kaut kas maģisks. Bijām tiešām priecīgi uzstāties lieliskajai publikai Rīgā!”

Pārliecinošu koncertu festivālā “Rīgas Ritmi” sniedza arī amerikāņu dziedātājs un dziesmu autors Clark Beckham, kurš arīdzan bija viens no meistarklašu vadītājiem, un apliecināja savu talantu un skatuvisko harismu par visiem simts procentiem. Jau tradicionāli festivālā jaunu dziesmu programmu piedāvāja arī latviešu džezfanka grupa “Very Cool People”. Šoreiz kopā ar kopā ar jauno un daudzsološo dziedātāju Paulu Saiju.

Šie festivāla koncerti notika ainaviskajā Rīgas Doma dārzā, savukārt vēl viena skatuve bija izvietota citā lieliskā lokācijā – mākslas centrā “Noass” uz AB dambja. Tur darbojās džeza izdevniecības “Jersika Records” kūrētā skatuve “Jersika Stage”. Ar neparastiem,

eksperimentālākiem priekšnesumiem skatītājus pārsteidza klavesīniste un klavicimbaliste Ieva Saliete un psihedēliskā džezroka apvienība “Psychosis Amoralis”, bet par lieliskai džeza un fanka ballītei pietuvinātāku atmosfēru parūpējās amerikāņu bundzinieks, konkursa “Riga Jazz Stage 2022” laureāts Domo Branch, “Hammond” ērģeļu pārvaldītājs Atis Andersons ar savu trio, neo-fusion grupa “Lupa”, kā arī ekspresīvais britu džeza, fanka un soulmūzikas dziedātājs un multiinstrumentālists Xantoné Blacq ar savu kvartetu.

“Mani visvairāk aizrāva tieši “Jersika Stage” koncerti, jo tā bija lieliska iespēja uzzināt vairāk tieši par Latvijas džeza skatuvi,” teica Polijas Radio 2 galvenās džeza programmas veidotājs Tomasz Gregorczyk. “Tāpat biju sajūsmā par enerģisko “Very Cool People” uzstāšanos.”

Festivāla oficiālie jam session kontrabasista Andra Gruntes trio vadībā norisinājās “Riga Jazz Lounge” bārā viesnīcā “Radisson Blu Latvija”. Tur notika arī lielisku itāļu mākslinieku koncerti, kuros uzstājās ģitārists Daniele Mammarella kopā ar latviešu kolēģi Reini Jauno, dziedātāja, “Riga Jazz Stage 2022” laureāte Valentina Fin un ģitārists Filippo Ieraci.

Festivāla programma tiks turpināta arī rudens sesijās “Art of Riga Jazz” Latvijas Radio 1. studijā. Jau zināms, ka 11. novembrī Rīgā uzstāsies spāņu dziedātāja un tromboniste Rita Payés. Plašāka informācija par festivālu pieejama mājas lapā rigasritmi.lv.

Festivālu atbalsta Rīgas dome, LIAA, VKKF, “Tele 2”, “Latvijas gāze”, “Audi Latvija”, “Turkish Airlines”, ASV vēstniecība, Itālijas Republikas vēstniecība un vēl citi kvalitatīvu mūziku mīloši labvēļi.

Festivāls “Rīgas Ritmi 2023”notiks no 6. līdz 8. jūlijam.

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu