Mūzika Dailes teātra izrādei “Brands” pieejama straumēšanas vietnēs

TVNET
Foto: Mārcis Baltskars

Jēkaba Jančevska izrādei “Brands” komponētā mūzika no šodienas, 20. februāra, ikvienam ir pieejama Spotify, Apple Music un citās vadošajās mūzikas straumēšanas platformās. Sadarbībā ar skaņu režisoru Kasparu Bārbalu izrādes mūzika apkopota veselā albumā “Brands”.

Albumā iekļauti 14 Jēkaba Jančevska komponēti skaņdarbi. Ievas Segliņas solo dziesmai “Branda dziesma” tapis arī video. Ieraksts tapis studijā “Lauska”, ieraksta skaņas apstrādi veicis Kaspars Bārbals, vārdu autors Edvīns Raups, video autors – Marko Rass.

Komponists Jēkabs Jančevskis: “Strādājot pie “Branda” mūzikas, necentos sevi ielikt kādos žanriskos rāmjos. Arī instrumentācija ir ļoti raiba. Stīgas, klavieres, elektronika, arī koris. Izrādes valoda un dialogi šķietami dzīvo ārpus laika robežām. Arī muzikāli vēlējos pabūt kaut kur TUR. Mani priecē, ka šis ir ne tikai mans pirmais digitāli pieejamais izrādes skaņu celiņš jeb saundtreks, bet arī, ka Apple Music tas būs klausāms Dolby Atmos formātā. Tas varētu sniegt maksimāli līdzvērtīgu pieredzi, kādu skatītājs gūst Dailes teātra Lielajā zālē.”

Dolby Atmos ir Dolby Laboratories 2012. gadā izstrādāta telpiskās skaņas tehnoloģija, kas paplašina telpiskās skaņas sistēmas, pievienojot augstuma kanālus, kas ļaujot skaņas interpretēt kā trīsdimensiju objektus – bez horizontāliem vai vertikāliem skaņas jaudas ierobežojumiem.

Dailes teātra režisora Viestura Kairiša jauniestudējums “Brands” savu pirmizrādi uz Dailes teātra Lielās skatuves piedzīvoja 27. janvārī. Iepriekš “Brandu” Dailes teātrī 1975. gadā iestudēja režisors Arnolds Liniņš, viņa izrāde iekļauta Latvijas Kultūras kanonā.

Norvēģu dramaturga Henrika Ibsena luga tiek uzskatīta par vienu no pasaules dramaturģijas vēstures sarežģītākajiem darbiem, kas Dailes teātrī šoreiz iestudēts, izvirzot drosmīgus režisora uzstādījumus. Viestura Kairiša jauniestudējumā Branda loma atvēlēta sievietei un izrādē Brandu atveido aktrise Ieva Segliņa.

2023. gada “Branda” aktieru sastāvā ietilpst divi leģendārā iestudējuma aktieri – Juris Strenga, kas atveido Veco Brandu, un Olga Dreģe, kas kopā ar Lidiju Pupuri Viestura Kairiša iestudējumā atveido dvīnes. Izrādē “Brands” uz skatuves redzams plašs Dailes teātra aktieru sastāvs: Lilita Ozoliņa, Kārlis Arnolds Avots, Katrīna Griga, Lauris Dzelzītis, Vita Vārpiņa, Ģirts Ķesteris, Anete Krasovska, Klāvs Kristaps Košins, Milēna Miškēviča, Artis Robežnieks, Dainis Gaidelis, Aldis Siliņš, Dārta Daneviča, īpaša loma un operatora pienākums iestudējumā arī kustību māksliniekam Rūdolfam Gediņam.

Izrādes radošā komanda: scenogrāfe – Ieva Jurjāne, kostīmu māksliniece – Baiba Litiņa, horeogrāfe – Jana Jacuka, dramaturģe – Justīne Kļava, gaismu mākslinieks – Jevgēnijs Gansburgs. Lugu no norvēģu valodas tulkojis Edvīns Raups. Oriģinālmūziku izrādei radījis komponists Jēkabs Jančevskis, un šī ir viņa debija, rakstot mūziku tieši teātra izrādei. Izrādes producente – Ginta Tropa.

Nepalaid garām!

Uz augšu