No 7. septembra līdz 8. oktobrim Rīgā, Vidzemes tirgū, Brīvības ielā 90 norisināsies laikmetīgās mākslas festivāls Survival Kit 14 “Long-Distance Friendships” (Attāluma draudzības). Festivālu rīko Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LLMC), cieši sadarbojoties ar 14. Kauņas biennāli Lietuvā un 35. Ļubļanas Grafiskās mākslas biennāli Slovēnijā.
Mākslas festivāla otro nosaukumu “Attāluma draudzības” (Long-distance friendships) ar tālāku jautājumu virza festivāla kuratores Inga Lāce un Alīsija Noka (Alicia Knock, Francija). Vai ģeopolitiskās sadrumstalotības laikmetā, kurā dzīvojam šobrīd, ir iespējams veidot un uzturēt tādas starptautiskas alianses, kuru pamatā ir draudzība un solidaritāte, nevis varas un tirgus dinamika?
Festivāla ietvaros notiks divas izstādes – festivāla centrālā izstāde “Attāluma draudzības” Ingas Lāces un Alīsijas Nokas mākslinieciskajā vadībā, kā arī iedvesmojošā projekta “Mākslinieks ir klātesošs” noslēguma izstāde, kurā tiks izstādīti darbi, kurus septiņi Latvijas mākslinieki radījuši kopā ar skolēniem no visas Latvijas.
Lai pamazām uztaustītu festivāla idejiskos apveidus un noskaņu, LLMC piedāvā mākslas vēsturnieces Justes Litinskaites (Justė Litinskaitė, Lietuva) sarunu ar igauņu mākslinieku Jānu Sammu.
Jānuss Samma ir vizuālais mākslinieks, kurš dzīvo Tallinā, Igaunijā. Viņa starpdisciplinārie darbi, kuros pētīta vīriešu seksualitātes un kvīru kultūras atspoguļošana, ietver fotogrāfiju, video, instalācijas, kā arī adījumus un izšuvumus.
Apzīmējuma „kvīrs” saistībā vēl arvien notiek pētnieciska precizēšana un tulkojumu apsvēršana, bet pamatā tas apzīmē gan homoseksuālo, gan to sabiedrības daļu, kura saista sevi ar citāda veida seksualitāti.