"Mans vārds ir Luna, es esmu no Mēness." Kas ir aizmirstā modele Donjale Luna

Sejas.lv
Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments
Foto: Ekrānuzņēmums

Amerikāņu supermodele Donjale Luna (īstajā vārdā Pegija Anna Frīmena) bija modes industrijas celmlauze, taču, neskatoties uz viņas ievērojamajiem sasniegumiem kā tumšādainai sievietei pagājušā gadsimta 60. gados, viņas vārds un ikoniskā darbība ir nepelnīti aizmirsta.

180 cm augums, kājas kā Džakometi skulptūrai, slaidi pirksti, karameļu krāsas āda, mandeļu formas acis, pilnīgas lūpas un ovāla seja. Cilvēki sprieda, ka viņa ir no citas planētas - tāds skaistums vēl nebija redzēts.

Pegija Anna Frīmena jeb Donjale Luna dzimusi 1945. gada 31. augustā Detroitā, Mičiganas štatā, ASV strādnieku šķiras ģimenē, kurā bija vēl divas meitas.

Viņa izrādīja lielu interesi par mācīšanos, taču vairāk par visu vēlējās kļūt par aktrisi.

1963. gadā, kad viņai bija 18 gadi, viņu pamanīja modes fotogrāfs Deivids Makkeibs, kurš pierunāja viņu pārcelties uz Manhetenu un tomēr nosliekties par labu modeles karjerai.

Togad viņa mainīja savu vārdu un kļuva par to, kādu mēs viņu pazīstam vislabāk, - Donjale Džordža Luna.

Bez skaidra plāna - īpaši laikā, kad tumšādainām sievietēm faktiski nebija modes karjeras iespēju, Luna ticēja savam potenciālam.

Viņa iepazinās ar labākajiem modes redaktoriem visā Ņujorkā. Risks atmaksājās, un drīz vien viņa kļuva par uzlecošo modes zvaigzni.

Luna izdzīvoja “amerikāņu sapni” un bērnības draudzenei kādā vēstulē rakstīja:

“Es būšu pasaules virsotnē, pat ja tas prasīs katru manas elpas vilcienu, katru muskuli manā kalsnajā ķermenī. Es to jūtu, es to zinu. Es drīz būšu zvaigzne. Drīz.”

Taču neticamajai veiksmei sekoja arī neticama ģimenes traģēdija - Lunas māte pašaizsargājoties nošāva viņas tēvu, kad viņš bija pārnācis mājās piedzēries un draudējis viņai. Lunai tolaik bija daudz slavenu draugu, kas viņu mierināja, taču arvien biežāk viņa atrada mierinājumu alkoholā un narkotikās.

Turklāt Luna teju katru dienu saskārās ar rasistiskām piezīmēm – lai arī viņa piesaistīja zīmolu uzmanību, tie tika kritizēti par tumšādainas sievietes izvēli. “Man nebūtu jāmostas un jāraizējas par politisko situāciju," reiz intervijā sacīja Luna.

Viņas lielā izlaušanās notika 1966. gadā, kad Luna kļuva par pirmo tumšādaino supermodeli uz britu “Vogue” vāka. Tas bija pavērsiens modes pasaulē un kļuva par iedvesmu daudzām modelēm. 

Lunas potenciālu arvien vairāk sāka aizēnot kaitīgo vielu lietošana. Tomēr 1976. gadā viņa apprecējās ar itāļu fotogrāfu Luidži Kacanigu, un gadu vēlāk pasaulē nāca viņu vienīgais bērns – meita Drīma. Šķita, ka laimīgā ģimenes dzīve mainīs Lunu, taču arī tā piedzīvoja neveiksmi - 1979. gada 17. maijā 32 gadu vecumā, pašķīrusies no vīra, viņa nomira no nejaušas heroīna pārdozēšanas. 18 mēnešus vecā Drīma palika bārene.

"Mans vārds ir Luna, es esmu no Mēness," reiz sacīja viņa.

Tikai tagad, 44 gadus pēc Lunas nāves, viņas stāsts tiks izstāstīts HBO jaunajā dokumentālajā filmā “Donyale Luna: Supermodel”, kas pie skatītājiem nonāk 13. septembrī.

Noskaties kacekli!

Raksts tapis sadarbībā ar "LMT Viedtelevīziju".

Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments

Tēmas

Lasītākais šobrīd
Top raksti
Uz augšu