Dziedātāja Zola Jesus savā koncertā "Hanzas peronā" aicinās uz vietu, kas eksistē katrā pašā

Miks Magone
, festivāls "Zemlika"
Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments
Foto: Shutterstock

Svētdien, 24. septembrī, Rīgā, kultūras telpā “Hanzas perons” muzicēs amerikāņu dziesminiece, avangarda un tumsnējās popmūzikas māksliniece Zola Jesus.

Nika Roza Danilova, kuras dzimtas saknes rodamas Krievijā, Ukrainā, Vācijā un Slovēnijā, ar skatuves vārdu Zola Jesus pazīstama jau teju piecpadsmit gadus. Klasiskās operdziedāšanas pieredze apvienojumā ar trokšņainu, tumsnēju un melodramatisku popmūziku, ko kāds, iespējams, dēvēs arī par “avangardisku”, ātri vien pēc pirmo singlu klajā nākšanas pievērsa māksliniecei ne tikai plašu klausītāju, bet arī kolēģu uzmanību.

Debijas albumā ieklausījās Karina Elizabete Dreijere (Karin Elisabeth Dreijer) un uzaicināja Zola Jesus par sava projekta "Fever Ray" Eiropas turnejas īpašo viešņu. Tāpat arī britu apvienība "The xx", "M83", "Orbital" un citas grupas vēlējušās dzirdēt savos studijas ierakstos Nikas neatkārtojamo balsi.

“Tomēr ir balss, kas spēj caursist realitāti un sašķelt gabalos ieradumu, atsedzot kailus īsta pieredzējuma nervu galus. Zola Jesus balss ir tieši tāda. Kad to izdzirdi, sajūties kā aizsaukts uz vietu, kas eksistē tevī pašā, bet iepriekš bijusi apzinātībai nepieejama. Šī vieta ir bijusi aprakta, jo tajā mājo sāpes. Zola Jesus jaunākais studijas albums Arkhon meklē un atrod veidus kā atbrīvoties no šīm iestigušajām un sastingušajām sāpēm,”

par mākslinieces sniegumu minētajā ierakstā, kas klajā nāca pagājušogad, rakstījis kāds kritiķis.

2015. gadā Losandželosā, Deivida Linča mūzikas koncertā "Ace Hotel" viesnīcā
2015. gadā Losandželosā, Deivida Linča mūzikas koncertā "Ace Hotel" viesnīcā Foto: Shutterstock

Mūziķe jau vairākus gadus ir atgriezusies Viskonsinas štatā, uz kurieni bērnībā tik ļoti nav gribējusi pārcelties no saulainās Fīniksas. Kā atzīst pati, mežā, pašas celtā mājiņā viņa šobrīd jūtas vislabāk. Tur tapis gan Zola Jesus iepriekšējais, tumšākais un, iespējams, personīgākais albums Okovi, gan, izolācijā pārlaižot pandēmiju, jau pieminētais Arkhon. Iespējams, tā tiešām bija kovidlaika iedvesmota vēlme apkārt valdošo negatīvo un baiļpilno enerģiju virzīt gaismas virzienā, pavadot laiku vienai ar savām klavierēm. Rezultātā tapa četru hipnotizējošu performanču apkopojums koncertierakstā Alive in Cappadocia, kas uzņemts divtūkstoš gadus senā kapelā.

Iedvesmojošā vieta, tās akustika, Zola Jesus viena pie klavierēm, bez kādas ārišķības un liekiem rotājumiem, un tam pāri viņas balss – šo sajūtu, atmosfēru, ciešu klausītāju klātbūtni īpašos intīmos koncertos māksliniece grib piedzīvot šoruden Eiropā, turnejai sākoties Rīgā, “Hanzas peronā”.

Biļetes uz Zola Jesus koncertu 24. septembrī “Hanzas peronā” nopērkamas “Biļešu Paradīzes” tirdzniecības tīklā.

Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu