""Postpatiesības kultūra ar tās vērtību relatīvismu ir darījusi daudz, lai mūsdienu cilvēkā apslāpētu sajūtu, ka labais un ļaunais nav sprediķis baznīcā, bet gan dzīvas un taustāmas cilvēku darbības iezīmes, kas attiecas arī uz ģeopoltisko mērogu," savā grāmatā "Visgarākais ceļojums" raksta ukraiņu autore un sabiedriskā aktīviste Oksana Zabužko. Septembra vidū, laikmetīgās mākslas festivāla "Survival Kit 14" ietvaros autore ieradās Rīgā, lai tiktos ne tikai ar māksliniekiem un radošo nozaru pārstāvjiem, bet ikvienu, kuram rūp šībrīža pasaules virzība un nošķīrums starp labo un ļauno ir pietiekami skaidrs. Kaut gan tas nebūt nav viegli panākams stāvoklis.
Oksana Zabužko (1960) ir rakstniece, dzejniece un esejiste – viena no nozīmīgākajām mūsdienu ukraiņu autorēm. Viņas pirmais romāns "Lauka pētījumi ukraiņu seksā" (1996), kļuva par pirmo dižpārdokli neatkarīgajā Ukrainā un ir atzīts par grāmatu, kas neatkarības gados atstājusi vislielāko iespaidu uz Ukrainas sabiedrību.
2004. gadā laikrakstā Wall Street Journal tika publicēts Zabužko raksts "Ukrainas Solidaritāte" (Ukraine's Solidarity), kurā viņa paredzēja, ka Kijivā notiks vērienīgi protesti, ko šodien pazīstam kā "Oranžo revolūciju".
Autore pati sevi dēvē par "iztēles eksperti", un uzskata to par savu rakstnieces pienākumu – dot pienesumu sabiedrībai vēstures pagriezienu mirkļos, kad vecā, labi izstrādātā kārtība vairs nedarbojas. Viņas gareseja "Visgarākais ceļojums"(Найдовша подорож, no ukraiņu valodas tulkojis Kristaps Vecgrāvis) izdota 2022. gadā. Nu ar Latvijas Laikmetīgās mākslas centra tulkojumu sērijas starpniecību tā latviskota mūsu lasītājiem.
Grāmatas nosaukumā iekļauta vārdu spēle: autore atzīst, ka vairāk nekā gadu ilgusī atrašanās prom no mājām pēc pilna mēroga kara sākuma, lai Ukrainas cīņu līdzās armijai izcīnītu sabiedriskās domas frontē, ir bijusi arī viņas pašas garākais ceļojums.