Aprīlī grāmatveikalu plauktos parādīsies kāds īpašs izdevums: "Pastaiga pa skaisto Rīgu", kas ir pasaulē pirmais vēsturisko fotogrāfiju albums ar papildināto realitāti, kurā iespējams redzēt arī mūsdienu attēlus un vēsturiskus video. Izdevums tapis, sadarbojoties ar Latvijas Nacionālo arhīvu un Rīgas vēstures un kuģniecības un muzeju. Lai iepazīstinātu portāla TVNET lasītājus ar Rīgas namu vēsturi un cilvēkiem, kuri tos projektējuši un tajos dzīvojuši, iesākam jaunu rakstu sēriju “Klusie liecinieki”.
Klusie liecinieki ⟩ No iebraucamās vietas līdz funkcionālisma paraugam. Nams Elizabetes un Tērbatas ielu stūrī
Spēcīgi artikulētais funkcionālisms
Nams Elizabetes un Tērbatas ielu stūrī tiek uzskatīts par hrestomātisku funkcionālisma paraugu precīzā stila formu izteiksmē. Funkcionālisms bija noteicošais stils visā 20. un 30. gadu arhitektūrā un to mēdz dēvēt arī par moderno kustību (Modern Movement jeb saīsinājumā MoMo), jauno lietišķību, internacionālo stilu vai avangardu.
Kā raksturo habilitētais arhitektūras doktors, Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras vēstures un teorijas katedras vadītājs Jānis Krastiņš, funkcionālisms savā pilnbriedā pilnīgi atteicās no ornamentāliem rotājumiem, tā bija “tīru“ plakņu un apjomu māksla:
“Šī stila celtnes atšķiras ar spēcīgi artikulētu, kubisku būvķermeņu kārtojumu, plakaniem jumtiem, ar dominējošo kompozīcijas horizontalitāti, taču šo celtņu arhitektūrā nereti iekļauti arī atsevišķi Art Deco elementi.