Šodienas redaktors:
Krista Garanča

Festivālā “Skaņu mežs” uzstāsies avangarda ģitārists Freds Frits

Foto: Heike Liss

4. un 5. oktobrī kultūras ēkā “Hanzas perons” Rīgā norisināsies eksperimentālās mūzikas festivāls “Skaņu mežs 2024”, un tā pirmajā vakarā uzstāsies ģitārists Freds Frits (Fred Frith), ko medijs “Chicago Reader” nodēvējis par “avangarda mūzikas gigantu”, bet laikraksts “The Guardian” - par modernas ģitārspēles pionieri.

Laikraksts “The New York Times” 1949. gadā Lielbritānijā dzimušo Fredu Fritu aprakstījis kā “vienu no respektētākajām figūrām laukā, kurā rokmūzika sastopas ar avangardu”, savukārt laikraksts “Chicago Reader” Fritu nosaucis par “avangarda mūzikas gigantu”, piebilstot:

“Eksperimentālās mūzikas ģitāristu vidū par Fritam vienlīdzīgiem, iespējams, uzskatāmi tikai Dereks Beilijs, Henrijs Kaizers un Sonijs Šaroks. Viņam ir arī nevainojama reputācija progresīvajā rokā, jo viņš vēl padsmitnieka vecumā dibinājis grupu “Henry Cow” un arī blakusprojektu “Art Bears”. (..) Viņa plašajā diskogrāfijā atrodamas gan sarežģītas kompozīcijas, gan vienkāršas dziesmas, tajā skan “tīra” brīvā improvizācija, tāpat arī mūzika deju uzvedumiem, filmām un teātrim.”

Līdzīgi kā Kīts Rovs (Keith Rowe), Frits elektrisko ģitāru dažādi preparē un spēlē to, novietotu horizontāli. Pat viņa eksperimentālākajos ierakstos Frits izvēlas interesantos veidos akcentēt savas saknes rokmūzikā un folkmūzikā. Viņš ir strādājis par pasniedzēju Milsa koledžā Kalifornijā un Bāzeles Mūzikas akadēmijā, kā arī saņēmis goda doktora grādu Hadersfīldas universitātē.

Freda Frita solo uzstāšanās “Skaņu mežā’2024” saistīta ar faktu, ka viņa vēsturiskajam ierakstam “Guitar Solos” šogad ir 50 gadu jubileja. Svinot šo notikumu, izdevniecība “Week-End Records” pārizdevusi “Guitar Solos” komplektā ar pavisam jaunu ierakstu “Fifty”, kas demonstrē, kā viņa solo ģitārmūzikas valoda ir attīstījusies piecdesmit gadu garumā.

Pieminot Fritu, bieži vien prātā uzaust arī viņam veltītā 1990. gada dokumentālā filma “Fred Frith: Step Across the Border”, kas pati par sevi ir bijusi īpaša parādība kino pasaulē: visu laiku prestižākais kino žurnāls “Cahiers du Cinéma” to ierindojis starp 100 pagājušā gadsimta ietekmīgākajām filmām.

Var teikt, ka šī melnbaltā filma ar savu sapņaino un brīvi plūstošo struktūru veiksmīgi atspoguļojusi paša Frita radītās mūzikas abstrakciju.

Freda Frita kompozīcijas atskaņojuši tādi ansambļi kā “Arditti Quartet”, BBC Skotijas simfoniskais orķestris, Glāzgovas improvizētāju orķestris un “Ensemble Modern”.

Frits ir sadarbojies ar tādiem mūziķiem kā Braiens Īno (Brian Eno), Kriss Katlers (Chris Cutler), Bils Lasvels (Bill Laswell), Kristians Mārklejs (Christian Marclay) un Džons Zorns (John Zorn – šeit var izcelt viņa provokatīvo džezmetāla grupu “Naked City”).

Ģitārists ir ļoti aktīvs arī brīvās improvizācijas laukā un ir saspēlējies ar tādiem bijušajiem “Skaņu meža” viesiem kā Evans Pārkers (Evan Parker), Lote Ankere (Lotte Anker), Fils Mintons (Phil Minton) un Entonijs Brekstons (Anthony Braxton).

Pats mūziķis uzsver, ka viņa interese par improvizāciju bijusi acīmredzama jau karjeras sākumā, taču viņš bieži jūt vēlmi šādā kontekstā sastrādāties arī ar mūziķiem, kas nekad nav sevi uzskatījuši par improvizētājiem tradicionālā izpratnē.

Frits šobrīd dzīvo un strādā ASV.

Iepriekš izziņots, ka festivālā “Skaņu mežs” uzstāsies arī eksperimentālās elektroniskās mūzikas duets “Autechre” un abstraktā hip-hopa duets “Armand Hammer”.

Festivālu “Skaņu mežs” atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Kultūras ministrija, Gētes institūts Latvijā, Nordic Culture Point, fonds "Trust for Mutual Understanding" un Valmiermuižas alus. “Skaņu mežs” ir dalībnieks novatoriskajai mūzikai veltītajā platformā “SHAPE+” un projektā “tekhnē” – abus atbalsta Eiropas Savienība.

Festivāls sācis dalību arī Ziemeļeiropas eksperimentālās mūzikas festivālu tīmekli “NERDS” (North European Resonance and Dissonance Society).

Vairāk informācijas: www.skanumezs.lv.

Nepalaid garām!

Uz augšu