Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība (LaIPA) jūlija nogalē sāka kārtējās blakustiesību atlīdzību izmaksas par 2023. gadu Latvijas un ārvalstu mūziķiem un producentiem par mūzikas ierakstu izmantošanu.
Salīdzinājumā ar 2022. gadu izmaksām novirzītais atlīdzību apjoms pieaudzis par 7%, kopā veidojot 2 468 270 eiro. No 2023. gadu atlīdzības sadalei aprēķinātās summas 49% izmaksāts lokālajiem tiesību īpašniekiem, kopā 1635 izpildītājiem un fonogrammu producentiem.
Un, kā ierasts, atlīdzību izmaksu laikā LaIPA kā kolektīvā pārvaldījuma organizācija saņēmusi daudz jautājumu – gan par aprēķinu metodiku, gan izmaksu kārtību, gan to, kā vispār notiek mūzikas ierakstu izmantojuma uzskaite un cik tā ir pārskatāma un godīga.
Neiedziļināšos niansēs un juridiskajos skaidrojumos, jo katrs mūziķis un producents skaidrojošo informāciju par blakustiesību atlīdzību izmaksas kārtību var atrast gan LaIPA mājaslapā, gan saņemt atbildi no mūsu darbiniekiem, uzdodot konkrētu jautājumu klātienē LaIPA birojā, telefoniski vai e-pastā. Taču, vērtējot uzdotos jautājumus, kas mūziķiem un mūzikas ierakstu nozarē iesaistītajiem kopumā nav skaidrs un saprotams, rodas vairāki secinājumi par to, kāda ir situācija ar radošo nozaru pārstāvju informētību un, jā, arī ieinteresētību par savām tiesībām, pienākumiem un izpratni intelektuālā īpašuma aizstāvības jomas funkcionēšanu.
Pirmkārt, ikvienam ir jāizprot un jāzina savas tiesības. Intelektuālā īpašuma tiesības ir neatņemama radošās vides sastāvdaļa. Tās ietver gan autortiesības, kas aizsargā pašu mūzikas autoru radošo darbu, gan blakustiesības, kas nodrošina atlīdzību par mūzikas ierakstu izmantošanu izpildītājiem un mūzikas ierakstu producentiem. Izpratne par savām tiesībām ir būtiska, lai mūziķi varētu efektīvi tās aizstāvēt un saņemt taisnīgu atalgojumu par savu darbu. Tāpēc, esmu pārliecināta, ir ļoti nozīmīgs LaIPA veiktais izglītojošais un skaidrojošais darbs. Tā ir gan LaIPA (sadarbībā ar Kultūras ministriju, AKKA/LAA, Patentu valdi un Latvijas Universitāti) realizētā izglītojošā platforma “Autorskola” (autorskola.lv), kur vieglā un saprotamā formā veidojam izpratni par intelektuāla īpašuma tiesībām skolu jauniešiem un studentiem – tātad gan topošajiem radošo industriju pārstāvjiem un mūzikas patērētājiem, gan tiešā veidā esošajiem autoriem, mūziķiem un producentiem.