Šodienas redaktors:
Krista Garanča

Džona Mausa koncertu Rīgā atklās alternatīvā popa dziedātājs Juriss

Džons Mauss Barselonā, uzstājoties festivāls "Primavera Sounds".
Džons Mauss Barselonā, uzstājoties festivāls "Primavera Sounds". Foto: Shutterstock

Trešdien, 13. novembrī "Angāra koncertzālē” (Tallinas ielā 10-1), kas iepriekš bijusi pazīstama kā koncerttelpa “Tu jau zini Kur”, uzstāsies amerikāņu alternatīvais popmūziķis Džons Mauss (John Maus), un vakara programmu papildinās arī latviešu post-estrādes mākslinieks Juriss. Pasākums notiks koncertsērijas “1-2 cauri!” ietvaros.

Projekta "Juriss" mūzikā dzirdama līdzīga autsaideru popa noskaņa kā Džona Mausa daiļradē. Oficiālais projekta apraksts liecina arī par savdabīgu humora izjūtu (runā, ka projekta galveno darbinātāju nemaz nesauc Juris):

“Meistarīgs Garage Band lietotājs. Nekāda mūzikas skola, tikai dziļi apspiestas sāpes. Latvieši rezonē. Pārstāv pašizdomāto post-estrādes žanru. Jura mūzika viņa albumos "Naaves dziemsas" un "Stulpas dziemsas" notver uzmanību ar savu nefiltrēto pieeju.

Mūziķis un skaņu mākslinieks Juriss.
Mūziķis un skaņu mākslinieks Juriss. Foto: Publicitātes foto

Ritms, kas ierauj transā un melanholiskie dziesmu vārdi, kas pieskarās tādām visiem pazīstamām tēmām kā piederība, ilgas, nolemtība un mīlestība. Uz skatuves Juriss ir enerģijas pilns un spēj likt visiem klātesošajiem izdzīvot savu mūziku, ar nenoliedzamu pašatdevi un vismaz pāris promilēm asinīs."

Turpretim Džons Mauss rada satīrisku, nevērīgu sintīpopu ar nepārprotamām atsaucēm uz 80. gadu popkultūru. Mauss ir doktora grāda kandidāts politiskajā filozofijā un viņš ir mācījies arī mūzikas kompozīciju.

Autora mūzikas spilgtākā īpašība ir nepastarpināts emocionāls patoss, ko grūti nesajust, lai arī daudzās viņa dziesmās ticis darīts viss, lai tās nebūtu iespējams uztvert nopietni.

Laikraksts “The New York Times” Mausu nodēvējis par “savdabīgu popzvaigzni”, bet mūzikas kritikas portāls “Pitchfork” – par “pancīgu intelektuāli”. Visbeidzot, medijs “NASTY Magazine” raksta sekojoši: “Skaidrs, ka frāze “kulta mūziķis” ir tikusi lietota par daudz. Taču attiecībā uz Džonu Mausu to nevar nelietot.”

Turpretim medijs “Slant Magazine”, kas Mausa daiļradi raksturojis kā nepieejamu un maksimāli pretenciozu, atzīst: “Tā ir tiešām s**īga mūzika.” Portāls “Drowned in Sound” Mausa dziedāšanu salīdzinājis ar “defekāciju caur muti”. Šajā spodrās publicitātes maratonā viņš ir ticis atzīts arī par “pārsteidzošā kārtā kaitinošāku pat par dziedātāju Arielu Pinku”.

Amerikāņu mūziķis un politiskās filozofijas pētnieks Džons Mauss.
Amerikāņu mūziķis un politiskās filozofijas pētnieks Džons Mauss. Foto: Publicitātes foto

Jau minētais izdevums “The New York Times” raksta sekojoši: “Dziesmas, ko rada Mauss, ir sava veida fantāzijas par astoņdesmito gadu sintpopu, kas mēdz robežoties ar parodijām. Dučiem tā saucamo chillwave vai glo-fi apakšžanru mākslinieku tieši tāpat kā Mauss sajūsminās par tā laikmeta bungu mašīnām, ledaini skanošiem sintezatoru akordiem un nolemtības pilniem, spalgiem vokāliem. Taču Mauss no tiem atšķiras, jo spēj new wave mūzikā saklausīt gregoriāņu dziedājumus.”

Vairāk informācijas: www.skanumezs.lv un www.kvartalaangars.lv.

Nepalaid garām!

Uz augšu