Šodienas redaktors:
Krista Garanča
Iesūti ziņu!

Foto un Video Latviju pāršalc “Emīla nedarbi”!

Raksta foto
Foto: Lauris Vīksne

Skanot grandiozām pirmizrādes skatītāju ovācijām, 22. februārī Jaunolainē savu muzikālo ceļojumu pa Latviju uzsāka Astridas Lindgrēnes muzikālā izrāde “Emīla nedarbi”, ko veido Latvijas Jaunatnes teātris. Mēneša laikā tā būs redzama 20 Latvijas pilsētās!

“Emīla nedarbi” Latvijas lasītājiem un skatītājiem ir labi zināmi no daudzām grāmatām un Vara Braslas 1985. gadā veidotās kinofilmas. Šoreiz skatītājiem Latvijā ir iespēja pirmo reizi noskatīties ikvienam Zviedrijas skatītājam labi zināmo ģimenisko muzikālo izrādi “Emīla nedarbi” latviešu valodā. Izrādes dziesmu tekstus ir radījusi pati autore Astrida Lindgrēne un tos latviešu valodā tulkoja un atdzejoja Mudīte Treimane un Guna Pitkeviča. “Šī ir pirmā reize, kad Latvijā ir redzama izrāde, kuru ikviens Zviedrijā zina tikpat labi, kā piemēram, Latvijā “Skroderdienas Silmačos” – jautra, muzikāla un aizraujoša, piedzīvojumiem un nedarbiem bagāta izrāde “Emīla nedarbi”, kas Latvijā tiek spēlēta latviešu valodā,” stāsta režisore Laila Kirmuška, piebilstot, ka Emīla un Īdas lomu atveidotāji – četri talantīgi puiši un četras burvīgas meitenes tika atlasīti speciāli rīkotā konkursā pagājušajā gadā. “Pirmajā pirmizrādē Emīla lomā redzējām Gustavu Švēdenbergu, bet Īdas lomā – Melisu Vanagu. Jau drīz savas pirmizrādes svinēs vēl trīs Emīla un trīs Īdas lomu atveidotāji - Dāvis Buņķis, Olivers Rubīns, un Jurģis Pudulis, kā arī Anna Morusa, Marika Čakša un Marta Kramēna. Katrs no viņiem ir ar savu raksturu, bet visiem ir Astridas Lindgrēnes varoņiem piemītošais draiskulīgums, bezbēdīgums un dzīvesprieks”.

Izrādes “Emīla nedarbi” producents Juris Millers atklāj, ka iestudējuma nonākšana pie skatītājiem bija ilgs process: “Pirmā iecere Latvijā iestudēt muzikālo izrādi “Emīla nedarbi” bija jau pirms daudziem gadiem, taču “Covid-19” mainīja šos plānus. Esmu priecīgs un lepns, ka beidzot šis darbs ir nonācis pie skatītājiem un arī Latvijas bērni var savām acīm redzēt to, ko viņu vienaudži Zviedrijā zina no galvas.” Producents piebilst, ka Latvijas Jaunatnes teātris šo izrādi ir radījis bez valsts vai pašvaldību finansiālā atbalsta. “Latvijas skatītāju interese vēl pirms pirmizrādes par šo iestudējumu ir ļoti liela – lai arī izrāde būs redzama 20 Latvijas pilsētās, Rīgā vēl pirms pirmizrādes jau tika izsludināta jau piektā papildizrāde, kas Latvijas teātru dzīvē ir rets notikums.” Vērienīgajā iestudējumā uz skatuves redzami turpat 20 aktieri un dejotāji.

Izrāde “Emīla nedarbi” ir ne tikai muzikāla, bet arī bagāta ar piedzīvojumiem un īstiem nedarbiem – skatītāji ar aizrautību var sekot tam, kā Emīls iesprūst zupas terīnē un tiek no tās ārā, kā mazā Īda tiek uzvilkta karog mastā, lai redzētu visu Lennebergu, un protams, neizpaliks arī zoba raušana Līnai, kas pārēdusies ledenes un tīfa ārstēšana Īdai.

Astridas Lindgrēnes Emīlu no Lennebergas Zviedrijā pazīst daudzas lasītāju un skatītāju paaudzes, kas jau vairāk nekā 60 gadu garumā varēja baudīt autores brīnišķīgās grāmatas, kā arī aizraujošo un piedzīvojumiem bagāto muzikālo izrādi “Emīla nedarbi”, ko radīja Kalle Gunnarsons (Kålle Gunnarsson) ar Georga Rīdela (George Riedel) komponētajām dziesmām, kuru tekstu autore bija pati Astrida Lindgrēne. Latvijas Jaunatnes teātra iestudējumu visai ģimenei "Emīla nedarbi" veidoja režisore Laila Kirmuška, horeogrāfe Sanita Misika, kostīmu māksliniece Evija Dāboliņa un producents Juris Millers. Lomās darbojas Jānis Skanis, Edgars Lipors, Aija Dzērve, Arnita Jaunzeme vai Laima Miltiņa-Rode, Jānis Kirmuška, Dace Makovska, Zane Vaļicka, Sandija Misika, Māris Skrodis, u.c. Emīla lomā - Dāvis Buņķis, Olivers Rubīns, Gustavs Švēdenbergs vai Jurģis Pudulis, Īdas lomā - Anna Morusa, Marika Čakša, Marta Kramēna vai Melisa Vanaga.

Izrāde būs redzama 20 Latvijas pilsētās un pateicoties milzīgajai skatītāju interesei Rīgā jau ir izludināta piektāpapildizrāde. Biļetes ir pieejamas “Biļešu paradīzē”. Pasākums ir iekļauts programmā “Latvijas Skolas soma”. Skolēniem, dodoties uz izrādi ar klasi, tās apmeklēšanai iespējams izmantot valsts līdzfinansējumu. Izrāde notiks: 23. februārī Baložos, 28. februārī Salaspilī, 1. martā Gulbenē, 2. martā Jelgavā, 9. martā Siguldā, 13. martā Cēsīs, 14. martā Ādažos, 15. martā Dobelē, 16. martā Ogrē, 19. martā Liepājā, 20. martā Talsos, 21. martā Ventspilī, 22. martā Ulbrokā, 23. un 24. martā Rīgā, 26. martā Rēzeknē, 27. martā Aizkrauklē, 28. martā Alūksnē, 29. martā Bauskā, 30. martā Valmierā un 23. oktobrī Rīgā.

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu