Nule aizvadīta Pasaules intelektuālā īpašuma diena, kas veltīta radošuma, inovāciju un ideju spēka izcelšanai, un to būtiskajai lomai mūsu sabiedrībā, ekonomikā un kultūrā.
2025. gada tēma ir "Intelektuālais īpašums un mūzika: sajūti IP ritmu". Tā pievērš uzmanību tam, kā intelektuālā īpašuma tiesības atbalsta mūzikas nozares daudzveidību, ļaujot tai dabiski plūst pāri robežām – no filmu un tehnoloģiju pasaules līdz modei un digitālajām spēlēm.
Mūzika vienmēr ir bijusi viena no spēcīgākajām radošās izpausmes formām – tā veido mūsu identitāti, rada tiltu starp paaudzēm un kultūrām. Taču, lai šī radošā enerģija nezaudētu spēku, tai nepieciešams būt aizsargātai.
Intelektuālā īpašuma tiesības – sākot no autortiesībām un blakustiesībām līdz dažādiem aizsardzības mehānismiem – nodrošina, ka mūziķi un citi radošie profesionāļi saņem taisnīgu atlīdzību par savu darbu, un ka šis darbs tiek pasargāts no neatļautas izmantošanas. Šīs tiesības arī veicina mūzikas klātbūtni citās industrijās, paverot ceļu jaunām sadarbībām un iespējām sasniegt plašāku auditoriju.
TVNET studijā viesojās LaIPA izpilddirektore Liena Edvardsa un dzejnieks, mūziķis, izdevniecības “MicRec” dibinātājs un vadītājs Guntars Račs, kur runāja par atbalsta mehānismiem IP izpratnei un izaicinājumiem reālajā vidē.
Diskusijā apspriedām tādus jautājumus kā:
- Kā skaidrot mūziķiem, kas ir viņu intelektuālais īpašums?
- Kādus atbalsta mehānismus mūziķiem piedāvā organizācijas un kādi izaicinājumi joprojām pastāv?
- Kāda ir reālā mūziķa pieredze ar tiesību pārvaldību?
- Kādi ir biežākie pārpratumi mūziķu vidū par autortiesībām un preču zīmes reģistrēšanu?
- Kādas IP tēmas vajadzētu iekļaut mūziķu izglītībā?
- Aicinām analizēt praktiskās grūtības: vai sistēma spēj būt elastīga un efektīva? Vai mūziķi reāli jūtas aizsargāti, kāda ir institūciju savstarpējā koordinācija, un kas būtu uzlabojams, lai tā kļūtu mūsdienīgāka, ātrāka un saprotamāka?