Atceros, ka pirms daudziem gadiem, Atmodas laikā, kinorežisors Ansis Epners rīkoja Tautasdziesmu maratonu. Tad folkloras kopas bija aicinātas dziedāt, kamēr skrējēji skrien garām. Mēs ar «Dandariem» tad gājām rotaļās, un skrējēji pieturēja, lai tecētu ar mums «Kumeliņi, kumeliņi» un lektu «Zābaku žīgu». Šoreiz tautas dejai bija atvēlēta īpaša telts un pēc bērnu maratona cilvēki varēja dejot. Tātad cita ideja, bet rezultāts līdzīgs – cilvēki aktīvi iesaistījās. Jāuzteic Silvija, kas pati ir divu bērnu māmiņa un ne tikai dejo «Ritenītī», bet arī piedalās Latviešu Folkloras izrāžu apvienībā, kur sniedz koncertus ārvalstu tūristiem. Labās prasmes prezentēt un dejotājas pieredze lieti noderēja, lai cilvēki iesaistītos un apgūtu vai vismaz atkārtotu jaukākās tautas dejas. Silvija ar saviem dejas draugiem vadīja gan spēli «Ādamam bij septiņ dēli», gan arī «Kas dārzā?» un tādas populāras pāru dejas kā Alsungas mugurdanci, Aknīstes plaukstiņpolku, «Cūkas driķos», «Tūdaliņ, tāgadiņ» un pat Rucavas hoirāmu jeb «Oiru».
LMT straumē videoklipu ar skatuves deju klipu virteni
Latvijas Mobilais telefons arī plaši izmanto sponsorēšanas labumus. Šoreiz klajā nācis interesants videoklips ar ļoti īsu deju fragmentu sakārtojumu atbilstoši mūsu alfabētam, bet bez latviešu zīmēm.
Bija liels gods kad video projekta režisore Zane Peneze konsultējās ar mani par šo, ļoti interesanto ieceri – veidot latviešu deju klipu, izmantojot deju nosaukumu pirmos burtus. Tikai kā savienot jēdzienu «tautas deja» ar reālo situāciju, kad ikdienā par tautas deju nosaucam visu, kas tiek dejots īpašos tērpos, kas ir tuvi XVIII – XIX tradicionālajai svētku kārtai? Varu teikt, ka kopumā ar šo darbu Zane tika galā diezgan labi – teicams vizuālais tēls, interesantas pozas, dinamiska mūzika, kurā var saklausīt tautas dziesmas motīvus, un skatuviski izteiksmīgi smaidi. Pie tam, kas man liekas ļoti svarīgi – dejām ir pareizi nosaukumi un ir pierakstīti horeogrāfu vārdi. Protams, klipa nosaukums «Tautas deju ABC» gan var maldināt, jo no visām dejām tikai trīs ir mūsu tautas dejas – «Mugurdancis» (Alsungas mugurdancis), «Cūkas driķos» (Bejas Cūkdriķis) un «Tūdaliņ, tāgadiņ». Tātad no 22 dejām 17 ir skatuves horeogrāfijas, 3 ir latviešu tautas dejas. Kopā tikai 20, bet tad vēl citas divas ir saistītas ar kaimiņtautu folkloru «Trijnieku deja», kas pazīstama ar dziesmu «Kur tu teci?», te ir ieguvusi poļu tautas dejas «Krakowiak» nosaukumu, bet viena deja ir lietuviešu tautas deja «Oira». «Oirai» radniecīgu deju Latvijā sauc par hoirāmu, un tā būtu labi iederējusies pie burta H.