Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

4. maija filmu maratona vairākas pirmizrādes

TVNET
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Ieva Lūka / LETA

Valsts svētkos, Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas dienā, Nacionālais Kino centrs jau tradicionāli rīko 4. maija Latvijas filmu maratonu kinoteātrī Splendid Palace – bezmaksas seansus abās kinozālēs visas dienas garumā un brīvdabas seansu kinoteātra priekšpagalmā vakara noslēgumā.

Šāgada papildinājums – Nacionālā Kino centra programmas «Latvijas filmas Latvijas simtgadei» pieteikums, iepazīstinot ar topošajām filmām un to autoriem, un Latvijas filmu seansi reģionos ārpus Rīgas.

2017. gada Latvijas filmu maratons kinoteātrī Splendid Palace skaitļu izteiksmē nozīmē 12 stundas (no 11:00 līdz 23:00), divas kinozāles, kur 12 seansos tiks demonstrētas 24 filmas,

starp tām deviņas Latvijas pirmizrādes

un citas pēdējā gada aktuālākās filmas – septiņas animācijas īsfilmas, vienpadsmit dažāda garuma dokumentālās filmas un sešas spēlfilmas, un visas tādā vai citādā veidā asociējamas ar jēdzienu «brīvība». Ieeja uz visiem filmu seansiem – bez maksas!

Pirmizrādes bērniem

4. maija Latvijas filmu maratona programma Rīgā sākas jau no rīta, 11:00 kinoteātra Splendid Palace Lielajā zālē, ar seansu Pirmizrādes bērniem, kurā iekļautas trīs animācijas īsfilmas un viena mazliet garāka. Pēc februārī piedzīvotās pasaules pirmizrādes Berlīnes festivāla konkursā tagad arī ar Latvijas bērniem satiksies enerģiskais gailis Hugo no Reiņa Kalnaeļļa un Kaspara Rogas sacerētās animācijas filmas «Dziedošais Hugo» un viņa neticamie piedzīvojumi, filmu studija «Rija» sola arī pārsteigumus un dāvanas mazajiem skatītājiem.

Filmas "Dziedošais Hugo un viņa neticamie piedzīvojumi" autori un līdzjutēji, no kreisās – Hugo balss Renārs Kaupers, konsultante aktrise Elita Kļaviņa, mākslinieks Vitālijs Daukšta, Hugo, režisors Reinis Kalnaellis, producents Vilnis Kalnaellis
Filmas "Dziedošais Hugo un viņa neticamie piedzīvojumi" autori un līdzjutēji, no kreisās – Hugo balss Renārs Kaupers, konsultante aktrise Elita Kļaviņa, mākslinieks Vitālijs Daukšta, Hugo, režisors Reinis Kalnaellis, producents Vilnis Kalnaellis Foto: publicitātes

Sekos divas jaunas leļļu filmiņas no studijas Animācijas Brigāde – režisora Māra Brinkmaņa «Vaikiki» par rozā zefīra un brūnā kakao bumbuļa draudzību un Daces Rīdūzes «Ruksīša ceļojums» pēc Dzidras Rinkules-Zemzares poēmas motīviem.

Seansu noslēdz Latvijā vienīgā plastilīna animācijas meistara Nila Skapāna jaunākā filma 26 minūšu garumā – «Mūsu ome rullē!» (studija Lokomotīve), brāļa un māsas noslēpumainie piedzīvojumi, kas sākas smilšu kastē un liek domāt, ka Ome varbūt ir labā raganiņa…

Dokumentālais kino

Lielās zāles seansā 12:30 skatāma dokumentālā filma «Vārpa» – apsolītā zeme, kas līdz šim piedzīvojusi tikai dažus seansus, tās autoru komandā ir vēsturniece Brigita Tamuža, muzeja Latvieši pasaulē darbiniece Marianna Auliciema un režisors Bruno Aščuks. Filma ir vairāku gadu darba rezultāts, pētot latviešu izceļošanu uz Brazīliju 20. gadsimta sākumā un latviešu koloniju Vārpa, kas joprojām saglabājusies mūžamežā.

Lielajā zālē 14:00 seanss Brīvība mūzikā – dokumentālā filma «Savējie sapratīs. Sešdesmitie». Sākums, kas ik pa laikam saceļ furoru ar atsevišķiem seansiem Rīgas Rokkafejnīcā un citur. Balstoties Daigas Mazvērsītes scenārijā, filmas režisori Kristians Luhaers, Mareks Bērents un Igors Linga aptaujājuši vairāk nekā 20 liecinieku, kas stāsta par Latvijas rokmūzikas dzimšanu 20. gadsimta 60. gados; iecerēts, ka filma turpināsies ar stāstiem par 70. un 80. gadiem.

Lielajā zālē 16:00 sākas īss «festivālu pārskats» – Latvijas filmas, kas savu ekrāna dzīvi sākušas ar pasaules pirmizrādi kādā festivālā ārpus Latvijas. Programmā - Ginta Zilbaloža animācijas filma «Oāze» no Holandes animācijas festivāla HAFF, Lailas Pakalniņas īsfilma «Sapnis» no Jihlavas dokumentālo filmu festivāla un debitanta Matīsa Kažas dokumentālā filma «Vienu biļeti, lūdzu!» no Gēteborgas festivāla. Seansu ievada sveiciens no Ņujorkā dzīvojošās latviešu režisores Signes Baumanes – pateicībā par Latvijas un Rīgas iedzīvotāju atbalstu viņas topošajai filmai Mans laulību projekts finansēšanas platformā Kickstarter, Signe sūta 4. maija Latvijas filmu maratona skatītājiem divas ļoti īsas filmiņas, kas Latvijā līdz šim nav demonstrētas, toties katra savā gadā pabijušas Vudstokas festivālā (ASV).

Lielās pirmizrādes

Vakara lielā pirmizrāde pulksten 18:00 ir jaunā režisora Ivara Tontegodes pilnmetrāžas dokumentālā filma «Knutifikācija» – negaidīti atraktīvs, krāsains un ietilpīgs stāsts par dzejnieku un tulkotāju Knutu Skujenieku, kurš jaunībā bijis izsūtīts uz Sibīrijas nometnēm, bet dumpīgi asu domāšanu saglabājis līdz pat 80 gadu vecumam.

Dzejnieks un literatūrkritiķis Knuts Skujenieks piedalās starptautiskajā literatūras zinātnieku konferencē
Dzejnieks un literatūrkritiķis Knuts Skujenieks piedalās starptautiskajā literatūras zinātnieku konferencē Foto: Ieva Lūka / LETA

Lielās zāles seansus pulksten 20:00 noslēdz Īpašais seanss – debitanta Arņa Aspera dokumentālā filma «A to B Rollerski», balstīta vēsturiskā materiālā par 1988. gadu, kad Latvijā dzimušais biatlonists Raimonds Dombrovskis trīs mēnešu braucienā ar skrituļslēpēm šķērsoja visu Ziemeļameriku, uz busiņa kā plakātu liekot tobrīd neticamu cerību par neatkarīgas Latvijas komandas piedalīšanos 1992. gada olimpiskajās spēlēs.

Kinoteātra Mazajā zālē seansi sākas 11:15 ar daudzpusīgu mūsdienu Latvijas portretu, demonstrējot trīs dokumentālās īsfilmas no Latvijas Televīzijas, Valsts Kultūrkapitāla fonda un Nacionālā Kino centra sadarbībā veidotā dokumentālā cikla Latvijas kods. Programmā – Kārļa Lesiņa «Vectēva tēvs», Lāsmas Ābeles «Lai smuki!» un Daiņa Kļavas «Runātāji».

----

Mazajā zālē vairākas jau zināmas filmas; Viestura Kairiša «Melānijas hronika» (seanss 13:00, studija Mistrus Media), Ivara Zviedra un Ineses Kļavas nu jau gandrīz leģendārā, pirms pieciem gadiem pirmizrādītā filma «Dokumentālists» (2012, VFS Films) u.c.

Informācija par Latvijas filmu maratona programmu un atsevišķām filmām – www.nkc.gov.lv

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu