Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

«Baroka mūzikas dienas Rēzeknē» šogad caurvīs Šveices mūzika

TVNET
«Baroka mūzikas dienas Rēzeknē» šogad caurvīs Šveices mūzika
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Publicitātes foto

No 5. līdz 11. septembrim notiks tradicionālais festivāls «Baroka mūzikas dienas Rēzeknē», kuru ar koncertiem Rēzeknē, Lūznavā un Rīgā šogad caurvīs Šveices mūzika un šveiciešu komponista Gaspara Frica 300. dzimšanas dienas svinēšana. 24. un 25. septembrī festivāla pietura ar uzvedumu «Re:FRICS» gaidāma arī Bāzelē, Šveicē.

Šī gada festivālā Šveices mūzika tiks atklāta trīs koncertprogrammās ar dziesmu vakaru, neparastu jauniestudējumu un kamermūzikas koncertu. Festivāla ietvaros notiks arī baroka vijoles spēles, virstoņu dziedāšanas un tango meistarklases, kā arī lekcijas par Šveices mūziku. Festivālu arī šogad organizē «Kesselberg Ensemble» un Latgales vēstniecība GORS mākslinieciskās vadītājas, Šveicē dzīvojošās latviešu čellistes Ilzes Grudules vadībā.

Baroka mūzikas dienu Rēzeknē 10. jubilejas gadā pirms diviem gadiem tika radīta opera pastičio «Māja Mītelim», veltot to nepelnīti aizmirstajam 18. gadsimta vācu komponistam Johanam Gotrīdam Mītelim, kurš dzīvoja un komponēja arī Rīgā, Latvijā. Operā savijās Mīteļa fagota koncerts ar solista, itāļa Serdžo Adzolini virtuozo sniegumu, Alpu ragu skaņas vācu komponista Burkharda Kinclera oriģinālmūzikā un latgaliešu tautasdziesma šveiciešu komponista Vincenta Flikigera kolāžās. Svinot šveicieša Gaspara Frica 300. jubileju, 2016. gadā Baroka mūzikas dienās Rēzeknē arī tiks radīts jauns vēstījums par šodien gan savā dzimtenē, gan citur pasaulē vēl mazpazīstamā vijoļvirtuoza un komponista Gaspara Frica stāstu.

Festivāla programma:

5. septembrī 10.30 Latvijas Mūzikas informācijas centrs (LMIC), Rīga

7. septembrī 18.00 Lūznavas muižas Sarkanā zāle, Lūznava

Lekcija par Šveices mūziku

Lekcijā būs klausāms ierakstu izdevniecības «Musiques Suisses» vadītāja Klaudio Danusera (Claudio Danuser) stāsts par Šveices mūziku. Ieeja bez maksas.

7. septembrī 19.00 Lūznavas muižas Sarkanā zāle, Lūznava

Šveices dziesmu vakars

Dziesmu vakars, kas reizē būs arī festivāla atklāšana, notiks Lūznavas muižā, Baroka mūzikas dienām Rēzeknē sadarbībojoties ar koncertciklu «Kamermūzika Lūznavas muižā». Koncertā ar āriju programmu četrās Šveices valsts valodās uzstāsies šveiciešu baritons Klaudio Danusers (Claudio Danuser), bet āmuriņklavieres spēlēs Ieva Saliete. Biļetes 5,00–7,00 €.

8. septembrī 19.00 Latgales vēstniecība GORS, Horeogrāfijas zāle, Rēzekne.

Tango meistarklase

Tango meistarklasi vada mūsdienu tango dejotāji Lionels Vircs (Lionel Wirz) un Lia Jekere (Lia Jeker). Ieeja bez maksas.

9. septembrī 10.00 Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolā, Rēzeknē

Meistarklase baroka vijoles spēlē

Meistarklasi vadīs viena no mūsu dienu labākajām baroka vijolniecēm – čehiete Lenka Torgersena (Lenka Torgersen). Ieeja bez maksas.

9. septembrī 18.00 Latgales vēstniecības GORS Lielā zāle, Rēzekne

24. un 25. septembrī SCALA BASEL, Bāzele Šveicē

Pirmuzvedums – teatrāli muzikāls uzvedums, muzikāls pastičio «Re:FRICS»

Krāšņā muzikālā pastičio tiks atklāts stāsts par 18. gadsimta šveicieti Gasparu Fricu. Stāsta darbība notiks kādā Ženēvas parkā, kurā satiekas dažādi mākslinieki no dažādiem laikiem, skanot senajai un mūsdienu mūzikai, šveiciešu tradicionālajai jodelēšanai jaunā skatījumā modernā Argentīnas tango pavadījumā, ļaujot tradīcijai simboliski sarunāties ar tās mūsdienīgo redzējumu. Uzveduma telpa būs Latgales vēstniecībai GORS eksperimentāla – skatuve tiks būvēta skatītāju zāles vidū, izjaucot ierasto sēdvietu kārtību un radot parka atmosfēru. Pēc pirmizrādes Rēzeknē uzvedums ceļos uz Bāzeli, kā arī koncertversijā uz Latvijas Radio 1. studiju Rīgā. Šveices–Latvijas kopprojekts, Gasparam Fricam veltītais uzvedums – muzikālais pastičio «Re:FRICS» Baroka mūzikas dienās Rēzeknē taps, Šveices māksliniekiem – modernajam jodelētājam un komponistam Kristiānam Cenderam (Christian Zehnder), semplu māksliniekam Vincentam Flikigeram (Vincent Flückiger), mūsdienu tango dejotājiem Lionelam Vircam (Lionel Wirz) un Lijai Jekerei (Lia Jeker), Bāzeles senās mūzikas grupai «Kesselberg Ensemble» sadarbojoties ar latviešu radošo grupu – režisori Māru Zaļaiskalns, tērpu mākslinieci Ināru Apeli, scenogrāfi Dainu Salmiņu un gaismu mākslinieku Ervīnu Šaicānu. Uzveduma mākslinieciskā vadītāja – Ilze Grudule. Biļetes 10,00 €.

10. septembrī 11.00 Latgales vēstniecība GORS, Rēzekne

Kristiāna Cendera (Šveice) Meistarklase virstoņu dziedāšanā (modernā jodelēšana)

Virstoņu dziedāšanas tehniku virtuozs, modernais jodelētājs un komponists Kristiāns Cenders (Christian Zehnder) vadītā meistarklase virstoņu dziedāšanā. Mūziķis Latvijā ir viesojies 2010. gadā un strādājis arī ar Latvijas Radio kori. Pēc meistarklases – dokumentālā filma ar K. Cendera piedalīšanos – «Dzimtenes skaņas» (Heimatklänge). Ieeja bez maksas.

10. septembrī 18.00 Latgales vēstniecības GORS Mazā zāle, Rēzekne

Kamermūzikas koncerts «Daudz laimes dzimšanas dienā, Gaspar!»

Kamermūzikas koncertā «Daudz laimes dzimšanas dienā, Gaspar!» izskanēs šveiciešu komponista Gaspara Frica un viņa laikabiedru mūzika. Koncertā piedalīsies viena no mūsu dienu labākajām baroka vijolniecēm – čehiete Lenka Torgensen kopā ar «Kesselberg Ensemble» – baroka čellisti Ilzi Gruduli un klavesīnisti Ievu Salieti. Biļetes 7,00–10,00 €.

11. septembrī 18.00 Latvijas Radio Pirmā studija, Rīga un tiešraide LR3 Klasika ēterā

Muzikālā pastičio «Re:FRICS» koncertversija

Rēzeknē tapušā muzikālā pastičio «Re:FRICS» koncertbraucienā uz Rīgu Latvijas Radio Pirmajā studijā izskanēs uzveduma koncertversija modernā jodelētāja Kristiāna Cendera, semplu mākslinieka Vincenta Flikigera un «Kesselberg Ensemble» izpildījumā. Ieeja bez maksas.

Gaspars Frics (Gaspard Fritz, 1716 Ženēvā–1783 turpat) ir šveiciešu komponists un vijoļvirtuozs, kas savas radošās dzīves laikā sarakstījis cita starpā arī 6 simfonijas, 24 solosonātes un 6 kamersonātes. Studējis vijoļspēli Itālijā, Turīnā, pie tā laika itāļu vijoļspēles lielmeistara Džovanni Batista Somis (Giovanni Battista Somis). Dzīvojis un strādājis arī Londonā un Parīzē, taču lielāko dzīves daļu pavadījis Ženēvā. Sarakstījis pirmo šveiciešu vijoļkoncertu, rakstījis solo skaņdarbus vijolei, flautai. Daži viņa skaņdarbi kā klavesīna koncerts līdz pat mūsdienām nav vēl arvien atrasti.

«Baroka mūzikas dienas Rēzeknē»

Festivāls «Baroka mūzikas dienas Rēzeknē», kurš 2016. gadā notiks jau divpadsmito reizi, ir unikāls notikums gan Latvijas, gan pasaules mērogā – festivāla misija vienmēr bijusi sniegt klausītājiem iespēju dzirdēt skaņdarbus, kas rokrakstu formā gadsimtiem ilgi gulējuši bibliotēku plauktos, te skan mūzika, kas «klusējusi» vairāk nekā 200 vai 300 gadus. Festivāla 2016. gada norisi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Rēzeknes pilsētas dome, Bāzeles pilsētas fonds «Fachausschuss BS/BL», Schweizerische Interpretenstiftung SIS, Pro Helvetia, Šveices vēstniecība un Čehijas vēstniecība.

Biļetes uz Lūznavas muižā un Latgales vēstniecībā GORS notiekošajiem koncertiem nopērkamas Latgales vēstniecības GORS un «Biļešu Paradīze» kasēs kā arī internetā latgalesgors.lv. Pērkot biļetes uz abiem Latgales vēstniecībā GORS notiekošajiem Baroka mūzikas dienu Rēzeknē koncertiem 9. un 10. septembrī, lētākajai biļetei 30 % atlaide.

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu