Šodienas redaktors:
Krista Garanča
Iesūti ziņu!

Stacijas laukumu pieskandinās dažādu tautu kultūra (3)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: LETA

No 15.septembra līdz 17.septembrim Rīgā jau septīto gadu norisināsies "Origo Folk festivāls", kura laikā trīs dienas Stacijas laukumā varēs iepazīties ar dažādu tautu dziesmu, deju un kultūras daudzveidību.

Seno instrumentu izstāde un Tibetas budisti

Kā žurnālistiem stāstīja festivāla idejas autors, organizators un tirdzniecības centra "Origo" direktors Aleksandrs Ņemirovskis, šogad festivālā būs muzikāla daudzveidība, jo būs gan instrumentālā, eksperimentālā un modernā etno mūzika, būs džeza, roka un simfoniskās mūzikas elementi, kā arī uzstāsies Baltijas valstu etnogrāfisko eju un dziesmu kolektīvi.

Paralēli muzikālajai programmai tirdzniecības centra "Origo" otrajā stāvā būs apskatāma izstāde ar daļu no Ņemirovska etnogrāfiskās mūzikas instrumentu privātkolekcijas, kas pārsniedz vairākus simtus objektu.

Festivāla viesi šogad būs Tibetas dejojošie mūki ar dziedājumiem, rituāliem un dejām, piedalīsies etno un modernā etno mūzikas pārstāvji no Moldovas, Ukrainas, Krievijas un Baltkrievijas, kā arī būs baudāmi Baltijas valstu mākslinieku priekšnesumi.

Visi festivāla priekšnesumi būs bez maksas. Katru festivāla dienu Rīgas centrā uzstāsies dažādu tautu dzeju un dziesmu kolektīvi, savukārt koncertu starplaikos klausītājus uzmundrinās dīdžejs, iepazīstinot ar dažādu tautu etnogrāfisko mūziku.

"Origo Folk festivāls" sāksies 15.septembrī plkst.13 ar stundu garu dīdžeja Etno uzstāšanos, bet no plkst.14 līdz 18 skanēs Ziemeļindijas instrumentālā mūzika, kad klausītājus ar sarodu, tablu, bansuri, perkusijām, kokli un citiem mūzikas instrumentiem iepazīstinās "Indomix Project" un "Afrikāņu perkusijas", savukārt vakara programmā no plkst.18 notiks pasākums "Himalaju sakrālā māksla - Tibetas budistu dziedājumi, rituāli un dejas maskās". Vakara koncertā skatītājus sagaida autentiska vissvētākā tantriskā mūzika, dziedājumi, dejas ar maskām un zīmju valoda.

Aleksandra Ņemirovska seno instrumentu kolekcija septītā "Origo Folk" festivāla ietvaros izstādīta Centrālās dzelzceļa stacijā
Aleksandra Ņemirovska seno instrumentu kolekcija septītā "Origo Folk" festivāla ietvaros izstādīta Centrālās dzelzceļa stacijā Foto: LETA

Himalaju sakrālā māksla rāda klosteros kultivētās senās dziedniecības prasmes un tradicionālos priekšstatus, kas dziļi sakņojas budisma pamatnostādnēs - mīlestībā, līdzcietībā, tolerancē un nevardarbībā.

Dažādu tautas dejas un dziesmas

Festivāla otrajā dienā 16.septembrī tirdzniecības centra "Origo" laukumā no plkst.14 varēs baudīt moldāvu etnisko instrumentālo, eksperimentālo un moderno etno mūziku, kā arī ukraiņu, krievu, baltkrievu tautas dejas un dziesmas. Šīs dienas vakarā festivāls piedāvās Moldovas etnodžeza grupas "Trigon" priekšnesumu. Grupa "Trigon" pārsteidz ar folka, džeza, roka un pat simfoniskās mūzikas elementiem.

Daudzpusīga festivāla programma tiks piedāvāta arī 17.septembrī. Pa dienu uzstāsies latviešu, igauņu un lietuviešu etnogrāfiskie deju un dziesmu ansambļi, bet pēcpusdienā amerikāņu folkmūziku piedāvās pašmāju grupa "DeBillies Bluegrass Band". Grupas dalībnieki Jānis Abens, Arnolds Kārklis, Dzintars Beitāns un Zigis Žukovs savos priekšnesumos izmantos tādus netradicionālus instrumentus kā mandolīnu. bandžo, dobro un citus.

"DeBillies Bluegrass Band" mūziķis Jānis Abens
"DeBillies Bluegrass Band" mūziķis Jānis Abens Foto: LETA

Ar priekšnesumu uzstāsies arī mūzikas projekts "Oroboro", kas darbojas pasaules mūzikas žanrā jau kopš 1998.gada. Aleksandrs Maijers, Andrejs Grimms un hiphopa "S'T'A" dibinātājs Žaks Bernarts mūzikā eksperimentē, vairoties no striktām formām un izmantojot paštaisītas dažādu tautu instrumentu versijas, kā arī mūzikā neierastus priekšmetus.

Festivālu noslēgs Biruta Ozoliņa un "Patina"

Šogad festivāla programma noslēgsies ar pašmāju etnodžeza grupas "Patina" priekšnesumu. Grupa apvieno seno latgaļu dziedāšanas stilu un džezu. Kā vēstīja grupas saksofonists Indriķis Veitners, šīs gads grupa ir bijis ne tikai ražens un veiksmīgs, bet arī grūts. Šovasar grupa viesojusies Vācijā, uzstājoties tur notiekošā folkfestivālā, kā arī grupa ierakstījusi savu otro studijas albumu, kas patlaban ir izstrādes procesā.

Kā atzina mūziķis Ingus Ulmanis, septiņu gadu laikā augusi un mainījusies arī klausītāju publika, kas tirdzniecības centra "Origo" laukumā pulcējas uz koncertiem. Viņš pauda gandarījumu, ka šovasar īpašā "Origo Summer Stage" pulcējusi dažādu žanru mūziķus, to vidū dziedātāju Aishu, Inesi Galanti un daudzus citus mūziķus, kas palīdz klausītājiem izaugt daudz gudrākiem, spējot novērtēt dažādu muzikālo sniegumu.

Nepalaid garām!

Uz augšu