/nginx/o/2018/09/01/11351595t1h179c.jpg)
Naga dabiskās krāsas izmaiņas nav sīkums, bieži vien tas var būt nopietns simptoms, kas vēsta par dažādām iekšējo orgānu slimībām un patoloģiskām pārmaiņām.
Kāpēc mainās nagu krāsa
Nagu dabiskās plātnes krāsas maiņu var izraisīt dažādi iemesli: vitamīnu un minerālvielu trūkums, mehāniskas traumas, sadzīves ķīmija, iekšķīgas slimības, audzēji, ādas slimības u. c. Krāsas maiņa var veidoties gan naga plāksnē, gan naga gultnē. Plankumi naga plāksnē var veidoties saskarē ar dažādām krāsojošām un ķīmiskām vielām. Piemēram, visa naga nodzeltēšanu var izraisīt smēķēšana, arī nekvalitatīva tumšas krāsas nagu laka, kas uzklāta uz naga bez bāzes seguma un ilgstoši netiek noņemta. Krāsas izmaiņas, kas rodas naga gultnē, ir simptoms par traucējumiem organismā.
Raibi plankumi var liecināt, ka zem naga veidojas hematoma — zemādas asinsizplūdums, ko var radīt naga trauma. Kad sasit nagu, uzsitot ar āmuru, ieverot pirkstu durvīs vai tamlīdzīgi traumējot nagu, zem tā parādās sarkans plankums — asinsizplūdums, kas pakāpeniski kļūst tumši brūns vai zilgans. Ja naga trauma bijusi spēcīga un asinsizplūdums ir liels, nags var atdalīties no gultnes un pakāpeniski noiet. Tas ir vienkāršākais naga gultnes bojājums, bet dažkārt mēdz būt daudz nopietnākas problēmas, piemēram, augonis zem naga.
Sarkanīgi plankumi zem naga mēnestiņa, kas izskatās kā sadurstīti ar kaut ko asu, vai oranžīgi eļļaini plankumi zem naga var liecināt par psoriāzi jeb zvīņēdi. Hroniskas nieru slimības gadījumā naga gultne kļūst balta. Zilgani balti nagi ar baltiem plankumiem un svītrām var būt vairāku iekšķīgo slimību pazīme, ko izraisa aknu ciroze, cukura diabēts, nieru un urīnceļu slimības, sirdskaites u. c. Brūnganu nagu krāsu rada vairogdziedzera slimības, medikamenti, grūtniecība, B12 vitamīna trūkums, asiņošana, melanoma u. c.
Dažas sirds un asinsvadu slimības izraisa sārtumu nagu mēnestiņa apvidū. Sārtus nagus var radīt audzējs, cistas, sirds mazspēja, artrīts, ādas slimības. Daudziem cilvēkiem pēc antibiotiku kūres naga gultne iekrāsojas pelēkzilā tonī, savukārt, B12 vitamīna pārdozēšana var iezīmēt zilganas līnijas uz nagiem. Zili nagi var būt elpošanas, sirds un asinsvadu sistēmas patoloģijas pazīme. Zaļganu nagu nokrāsu var sekmēt dažas infekcijas slimības.
Zaļu plankumu rašanos visbiežāk izraisa nagu sēnīte. Sēnīte var izraisīt arī nagu nodzeltēšanu un naga sabiezējumu, visbiežāk uz kāju nagiem. Dzelteni nagi visbiežāk liecina par elpceļu slimībām, piemēram, par astmu, tuberkulozi, hronisku bronhītu u. c. Tādi nagi parasti aug lēni, sabiezē un tikpat kā nav redzams naga mēnestiņš. Dažkārt tādi nagi signalizē par audzēja veidošanos. Ja nagu krāsas maiņai nav redzamu iemeslu, vēlams griezties pie dermatologa.
Naga mēnestiņa krāsas pārmaiņas
Sarkana nokrāsa uz naga mēnestiņa vai svītras var liecināt par saskari ar pārāk augstu radiācijas līmeni vai audzēju zem naga. Mēnestiņš var iekrāsoties visiem nagiem, bet visbiežāk tieši īkšķiem. Sarkana nokrāsa var būt arī pēc pretvīrusu preparātu lietošanas, dažu infekcijas slimību gadījumos, tas var liecināt par endokrīnās, nervu, gremošanas sistēmas, sirds un asinsvadu, kā arī plaušu un nieru slimībām.
Mēnestiņa sārtumu var izraisīt arī naga distrofija, kas rodas no nepareiza uztura, kurš izraisa vitamīnu un mikroelementu deficītu. To var radīt limfas atteces traucējumi, pārmērīga alkohola un narkotiku lietošana, steroīdhormonu preparātu lietošana vai anomālijas naga attīstībā.
Mēnestiņš dzelteno vai brūno nokrāsu var iegūt saskarē ar insekticīdiem un herbicīdiem, reizēm to var izraisīt arī dažu antibiotiku lietošana. Naga dzeltēšana bieži vien ir saistīta ar naga plātnes sabiezēšanu, ko dažkārt izraisa bronhiālas slimības. Brūns mēnestiņš mēdz būt pēc spēcīgu medikamentu lietošanas. Zaļu nokrāsu mēdz izraisīt infekcija pseidomonas. Zaļo toni rada infekcijas mikroorganismu pigments. Mēnestiņš var kļūt zaļgans pēc traumas, piemēram, ja iever pirkstu durvīs. Pēc lielas traumas mēnestiņš var kļūt melns vai pelēcīgs.
Pelēkā tonī tas parasti mēdz būt gados vecākiem cilvēkiem, vēstot par organisma novecošanos. Ja naga mēnestiņš ir koši balts, iespējams, ka to radījušas iekšējo sekrēcijas dziedzeru slimības, piemēram, cukura diabēts. Tas var liecināt arī par infekciju, sliktu asinsriti pirkstu galos, barības vada sieniņu traucējumiem, naga plātnes atslāņošanos no naga gultnes, nieru vai aizkuņģa dziedzera traucējumiem.
Baltas svītras uz mēnestiņa var izraisīt daži pretvīrusu preparāti un androgēni — vīriešu hormonu preparāti. Zilgana vai violeta nokrāsa var būt mantota no iepriekšējām paaudzēm, bet dažkārt tā var vēstīt par kādu slimību, kas saistīta ar asinsrites traucējumiem vai kādu infekciju. Zilgani violets mēnestiņš var kļūt pēc pretvēža ķīmijterapijas un dažu medikamentu lietošanas. Zināšanai
- Vesels nags ir gluds, spīdīgs, vidusdaļā viegli ieliekts, labi pielāgots pirksta formai.
- Pārmaiņas naga krāsā ne vienmēr ir slimības simptoms, tomēr, ja nagi kļūst trausli, lūst, maina krāsu, vēlams konsultēties ar ārstu. Novēršot iemeslu, nagu krāsa atjaunojas.
- Lai nagus pasargātu no traumām un agresīvas sadzīves ķīmijas, vēlams strādājot lietot cimdus un roku aizsargkrēmus.
- Nagu stāvokli uzlabo pilnvērtīgs uzturs, kā arī speciālie vitamīnu un minerālvielu kompleksi, speciālā nagu kosmētika.
Hiromantijas mantojums
Hiromantija ir gadu tūkstošiem veca metode, ar kuras palīdzību pēc nagu ārējā izskata tiek noteiktas slimības. Nagi, tāpat kā āda un mati, ir cilvēka veselības rādītājs. Jau senie grieķi pēc nagiem vērtēja organisma vispārējo veselību. Ja nagi un mati zaudēja savu spožumu un spīdumu, kļuva trausli un lūstoši, uzskatīja, ka vājinās cilvēka fiziskais un garīgais spēks.
Hiromantijā uzskata, ka zilgani nagi ir simptoms sirds vājumam un zīme, ka plaušām trūkst skābekļa, signalizē par sliktu asinsriti, vājumu un aizdusu. Svītras uz nagiem liecina, ka organisms pārcietis kādu smagu slimību, gripu, augstu temperatūru vai emocionālu stresu. Dzelteni nagi vēsta par aknu slimībām. Balti punkti uz nagiem signalizē par ilgstošu vitamīnu trūkumu, bālus nagus rada mazasinība, B grupas vitamīnu un dzelzs trūkums. Ja nagi ir uzpūtušies, zilgani un izliekušies kā pulksteņa stikls, to var izraisīt hronisks iekaisuma process sirdī, plaušās, aknās u. c. Apgrauzti nagi liecina par pārliecības trūkumu un psihoemocionālu stresu. Lieli mēnestiņi liecina par labu asinsriti.