/nginx/o/2018/09/01/11357953t1hcc0c.jpg)
Esmu dzirdējusi, ka putekļu ērcīte dzīvo arī ādā un izpaužas kā pumpas.
Pastāstiet par to, lūdzu, vairāk.
Putekļu ērces atšķirībā no kašķa ērcēm ādā nedzīvo, tomēr tās var izraisīt alerģiju.
Putekļu ērces ir ļoti sīki (0,1–0,5 mm) zirnekļveidīgo kārtas pārstāvji. Tās izplatās, pārvietojoties pasīvi ar gaisa plūsmu, priekšmetiem, mājdzīvniekiem vai cilvēkiem. Galvenā ērcīšu lokalizācijas vieta ir gulta, kas nodrošina tām optimālos eksistences un attīstības apstākļus. Galvenais barības substrāts ir cilvēka epidermas ragvielas zvīņas, retāk pelējums, baktērijas un putekšņi.
Optimālie apstākļi putekļu ērču attīstībai ir 20–30°C temperatūra, relatīvais mitrums — 70–80%. Tās parasti nav sastopamas vietās, kur mitrums mazāks par 45%. Visvairāk ērču sastopams spilvenu, matraču un segu putekļos. Jaunajās ēkās ar centrālapkuri tās sastopamas daudz retāk.
Visbiežāk izplatītā ērču suga mājas putekļos ir Dermatophagoides pteronyssinus. Radniecīgu sugu ērces izplatītas visā pasaulē un sastopamas arī putnu ligzdās, zīdītāju alās, uz graudu atliekām u. c.
Putekļu ērces, to fragmenti un vielmaiņas produkti ir spēcīgi alergēni, kas, nokļūstot cilvēku elpceļos, acīs vai uz ādas, var izraisīt alerģisku rinītu, konjunktivītu, dermatītu, kā arī astmas lēkmi.
Kā cīnīties pret putekļu ērcīti?
Putekļu ērces nonāvē paaugstināta temperatūra — 40°C tās iet bojā pēc diennakts, 50°C — pēc divām stundām, bet 60°C — pēc 10 minūtēm. Insekticīdu lietošana putekļu ērču apkarošanā ir nelietderīga, jo to iedarbība ir īslaicīga, ērces parasti sastopamas vietās (uz mīkstām mēbelēm, gultasveļā), kuras nevar apstrādāt ar insekticīdiem, un tie ir kaitīgi arī cilvēkiem. Turklāt alergēna iedarbība saglabājas arī pēc ērču nobeigšanas. Noskaidrots, ka ērču alergēns nesabrūk, vienu stundu vārot, bet pilnīgi dezaktivējas, apstarots ar ultravioletiem stariem (divas stundas), tāpēc gultas piederumi pēc iespējas biežāk jāpakļauj saules, sala un vēja iedarbībai.
Viens no vienkāršākajiem pasākumiem, lai samazinātu putekļu ērču skaitu, ir telpu un mīksto mēbeļu izsūkšana ar putekļsūcēju. Tas jādara pēc iespējas biežāk, tikai jāņem vērā, ka to nedrīkst darīt alerģiskas personas, jo putekļu sūkšanas laikā gaisā nonāk liels daudzums putekļu, kuros ir arī alergēnas ērču daļiņas. Ja ir alerģija, gultas piederumus — spilvenus un matračus —, kuru izgatavošanā izmantotas putnu spalvas vai vate, lietderīgi apmainīt pret sintētiskiem materiāliem, kas aizkavē ērču attīstību. Spilvenus vai matračus vēlams apvilkt ar plastmasas pārvalkiem. Guļamistabās nevajadzētu turēt paklājus un pēc iespējas mazāk mīksto mēbeļu.