Jau nākamgad Dubaijā norisināsies prestižā pasaules izstāde Expo 2020 – plānots, ka šajā ilgi gaidītajā starptautiskajā pasākumā piedalīsies arī Latvijas pārstāvji ar jaunu un inovatīvu projektu. Pēdējā izstāde, kurā startēja arī dalībnieki no mūsu valsts, Šanhajas Expo, īpaši pārsteidza gan vietējos, gan arī citus ārvalstu apmeklētājus ar Aerodum instalāciju un sekmēja mūsu arhitektu atpazīstamību visā pasaulē. Sarunā ar TVNET Šanhajas paviljona autors, arhitekts Austris Mailītis, atklāj, kāda ir starptautiskās izstādes nozīme arhitektam un kāds ir tās devums pēc veiksmīgas debijas.
Kas ir Expo un kāpēc tas ir arhitektiem svarīgi?
Expo ir pasaulē lielākā izstāde, kas ir vēsturiski sākusies 19. gadsimta vidū. Šis bija laiks, kad Eiropas valstis vēlējās izrādīt visus rezultātus, ko sniedza zinātniskā un rūpnieciskā revolūcija. Tolaik pasaulē viens pēc otra parādījās jauni atklājumi – gan tehnoloģiski, gan ģeogrāfiski, gan arī mākslās un kultūrā. Pirmā lielā internacionālā izstāde notika Londonā, kad tika uzcelta Kristāla pils Haidparkā 1851. gadā. Pēc tam sekoja izstāde Francijā, un tā nu aizsākās šī tradīcija. Tolaik tā bija tam mērogam liela izstāde, kurā apmainījās ar idejām un parādīja, ko katrs ir sasniedzis.
No pirmsākumiem līdz mūsdienām Expo ir sadalāms trīs daļās – pirmais posms ir zinātnisko un industriālo atklājumu paraugdemonstrējumi izstādes pirmsākumos, otrais – no pagājušā gadsimta 30. līdz 80. gadiem sekoja kultūras apmaiņa, kad valstis sanāca kopā un apmainījās ar informāciju un idejām, jaunākais, trešais posms, kas šobrīd skaitās aktīvs, ir “Nation Branding” jeb nācija kā zīmols, kur valstis reprezentē sevi pēc iespējas oriģinālākā, unikālākā un labākā veidā, lai radītu interesi par sevi gan investoriem, gan ražotājiem, gan tūristiem, tādējādi attīstot valsts tēlu citu valstu acīs, ekonomiku un tūrismu.