Domājot par pirti, un pat paskatoties šī vārda oficiālo definīciju, man pašai reizēm ir grūti atbildēt – kas ir pirts – meditācija, fiziskais baudījums un relaksācija, sevis meklējumi, dabas un cilvēka mijiedarbība...
Šajā pirts reizē Ziedleju pirtī man piedāvāja vēl vienu skatu punktu – uz pirti kā uz mākslu, kā šo rituālu izdzīvo profesionāli pirts meistari Ivita Pičukane un Vilnis Lejnieks.
Ivita kā pirtniece darbojas jau padsmit gadus, un kā saka pati, visa viņas dzīve šobrīd paiet pirtī. Pirmā Ivitas pirts bija melnā pirtiņa, kurā viņa atrada to īsto pirts sajūtu.
Bija sajūta, ka mans augums ne tikai elpo ar muti, ar degunu, bet mans augums elpo ar katru šūniņu, un es sāku skatīties sev uz rokām, uz pleciem, vai tiešām tur nav atvērtas mutītes.
Paralēli darbam pirtī Ivita studē transcendentālo transpersonālo psiholoģiju, kā arī ir veselības aprūpes speciāliste, strādājusi arī par pasniedzēju Universitātē šajā veselības aprūpes jomā, tagad SPA un Pirts skolā. Kā stāsta Ivita, viņas personīgais ceļš, mācoties par apziņas stāvokļiem un pārzinot arī medicīnu, palīdz viņai pašattīstīties, un līdz ar sevi – augt un mācīties arī pie viņas atnākušajiem pirtsmīļiem.
Medicīnā to sauc par holistisko aprūpi, kur mēs cilvēku redzam veselumā – viņš nav tikai fiziska miesa, viņš ir arī garīga būtne, viņš ir arī emocionāla būtne, un, galu galā, sociāla. Ja es pieskaros pie šīs te medicīniskas jomas, kas ir māsu prakse, tad māsu praksē jau 50-60 gados zinātniskās teorijas pierāda šo te cilvēka gara un psihes sasaisti ar emocijām, ar fizisko ķermeni, ar vidi. Mūsu mute runā prāta valodu, bet ķermenis to stāsta simbolos.