Rīgā atjauno vēl vienu koka arhitektūras kolekcijas ēku

TVNET
Rīgā atjauno vēl vienu koka arhitektūras kolekcijas ēku
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 1
Foto: Publicitātes foto

Ieguldot pusmiljonu eiro, nekustamo īpašumu attīstītājs SIA „Rent MGMT” novembrī pabeidza vēsturiskas koka ēkas atjaunošanu Rīgā. Atjaunotā ēka ir ievērojamā arhitekta Konstantīna Pēkšēna projektēts divstāvu dzīvojamais īres nams, kas atrodas Grīziņkalna apkaimē – Valmieras ielā 47.

“Tika ieguldīts patiesi liels darbs, lai šai ēkai - Ģrīziņkalna apkaimei raksturīgajai koka arhitektūras mantojuma pārstāvei - tiktu atgriezts tās sākotnējais koka apdares veidols. Pirms ēkas atjaunošanas reti kurš varēja to atpazīt kā koka ēku. To slēpa pagājušā gadsimta 30. gados izveidotais fasādes apmetums un citi dažādu laiku materiālie uzslāņojumi. Pēc atjaunošanas ēkai izveidots fasādes koka apšuvums ar klasicisma koka arhitektūrai atbilstošiem dekoratīvajiem elementiem, kas atgriež ēkai tās autora iecerēto sākotnējo vizuālo tēlu. Atdzimst Grīziņkalna apkaimes šarms,“ skaidro projekta arhitekte, SIA „12 līnijas” dibinātāja Agnese Lāce.

Foto: Publicitātes foto

Ēkā pilnībā mainīta apkures sistēma no videi ne tik draudzīgajām malkas krāsnīm uz sašķidrinātās gāzes apkures veidu. Pārveidota arī kanalizācijas un ūdensapgādes sistēma, nomainīti iekšējie un ārējie elektrotīkli, ēkas jumts, kā arī stiprinātas nesošās konstrukcijas un labiekārtots pagalms.

Foto: Publicitātes foto

“Ēkas interjerā veiksmīga izdevusies oriģinālo koka konstrukciju saglabāšana un atsegšana, atstājot tās kā nozīmīgu interjera elementu koplietošanas gaiteņos. Līdz ar to sniedzot iespēju ēkas lietotājiem redzēt un pieskarties autentiskam materiālam no ēkas pirmsākumiem. Prieks arī par veco grīdas dēļu atjaunošanu atsevišķās vietās, kur tas bija iespējams, un kaļķa apmetuma izmantošanu,” stāsta A. Lāce.

Foto: Publicitātes foto

Lai iespējami autentiski atjaunotu arhitektoniski vērtīgo Valmieras ielas 47. namu, īpašuma attīstītājs SIA “Rent MGMT” investīciju projektam piesaistīja Koka ēku renovācijas centra „Koka Rīga” speciālistus, savukārt daļa finansējuma ēkas atjaunošanai gūta kā aizņēmums no Blue Orange Bank.

Jāatzīmē, ka divstāvu īres nams ir piedzīvojis divus pasaules karus, taču tas vēl aizvien spēj pildīt savas funkcijas. Plānots, ka turpmāk šī būs viena no retajām autentiskajām koka ēkām Rīgas vēsturiskajā centrā, kas uzņems pilsētas viesus, ļaujot iepazīt apkārtnes bagātīgo kultūras mantojumu.

Foto: Publicitātes foto

Attīstītāji cer, ka arī citviet Rīgā un Latvijā arvien vairāk tiks atjaunotas vēsturiskās koka ēkas, nevis pakļautas iznīcībai. Eiropas mērogā Rīgas vēsturiskā koka arhitektūra tiek uzskatīta par unikālu, tālab tā ir saglabājama un atjaunojama līdzvērtīgi tam, kā tas aizvien notiek Skandināvijas valstīs.

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu