Pirmo reizi Latvijas pilnmetrāžas animācijas filma iekļauta Kannu kinofestivāla konkursā

TVNET
Foto: Publicitātes foto

Režisora Ginta Zilbaloža jaunā animācijas filma "Straume" (Flow) atlasīta 77. Kannu kinofestivāla konkursa programmā “Īpašais skatiens" (Un Certain Regard), kļūstot par pirmo Latvijas pilnmetrāžas animācijas filmu, kas iekļauta Kannu festivāla konkursā.

"Īpašais skatiens" (Un Certain Regard) ir Kannu kinofestivāla oficiālā konkursa „otrā” programma, kurā ik gadu tiek demonstrētas aptuveni 20 filmas no visas pasaules ar neparastu, oriģinālu māksliniecisko redzējumu.

Konkursa "Un Certain Regard" žūriju šogad vadīs un arī filmu "Straume" vērtēs pazīstamais kanādiešu režisors Ksavjē Dolans (Xavier Dolan).

Latvijas filma konkursā "Un Certain Regard" līdz šim bijusi tikai vienreiz – tā bija Lailas Pakalniņas spēlfilma "Kurpe" (1998).

Ginta Zilbaloža pilnmetrāžas animācijas filmas "Straume" darbība norisinās krāšņā un cilvēku pamestā, pārplūdušā pasaulē. Filmas centrālais varonis ir ļoti patstāvīgs un neatkarīgs Kaķis, kurš pieradis visu dzīvē darīt viens pats, – patiesību sakot, viņam citi dzīvnieki tā īsti nepatīk. Kaķim, kurš ļoti baidās no ūdens, lielu plūdu dēļ nākas pamest mājas un tomēr atrast kopīgu valodu ar citiem dzīvniekiem, rodot patvērumu nelielā laivā. Uz klāja nāksies sadzīvot ar līderi Putnu, pacifistu Kapibaru, paļāvīgo Suni un mantu vācēju Lemuru, lai izdzīvotu applūdušajā pasaulē, kura ar katru brīdi šķiet arvien draudīgāka. Kaķim būs jāpieņem lēmums – būt neatkarīgam vai sadarboties.

Stāsta filmas režisors Gints Zilbalodis: “Jūtos pagodināts, ka filma "Straume" ir izturējusi milzīgu konkurenci un tiks izrādīta Kannu kinofestivālā. Pēdējie pieci gadi manā dzīvē, strādājot pie šīs filmas, ir bijuši ļoti intensīvi un izaicinājumu piepildīti, un es ar patiesu nepacietību gaidu, kad beidzot skatītāji varēs filmu redzēt. Tas, ka "Straume" pasaules pirmizrādi piedzīvos festivālā, kur animācija tiek iekļauta ļoti reti, nes man milzīgu gandarījumu, jo filmas stāsts ir man ļoti personisks, un tas liek domāt, ka ir izdevies atrast saikni ar skatītājiem, izmantojot pavisam tīru kino valodu.” 

Filmas producents un scenārija līdzautors Matīss Kaža: “Filmas iekļaušana Kannu kinofestivāla oficiālajā konkursa programmā "Un Certain Regard" ir īpašs notikums jebkuram kino autoram. Esmu lepns par Ginta un mūsu gados ļoti jaunās komandas paveikto darbu, radot skaistu un poētisku filmu. Tas ir arī līdz šim lielākais notikums manā kā autora un producenta karjerā. Paredzu, ka dalība šajā konkursā filmai "Straume" atvērs durvis uz izplatīšanu visā pasaulē un filma gūs plašu rezonansi.” 

Nacionālā Kino centra vadītāja Dita Rietuma uzsver: „Varam būt patiesi lepni par Latvijas kino panākumiem, jo filmas, īpaši animācijas filmas iekļaušana pasaulē nozīmīgākā festivāla oficiālajā programmā Latvijas un arī Baltijas valstu kinematogrāfijām ir milzīgs notikums.

Par vietu Kannu festivāla oficiālajā skatē cīnās tūkstošiem filmu no visas pasaules, turklāt animācijas filmas Kannu oficiālajā izlasē vienmēr ir īpašs gadījums un īpašs izņēmums, jo šī festivāla pamatfokuss ir spēlfilmas.

Varu atgādināt, ka pirms daudziem gadiem pirmizrādi Kannu festivāla oficiālajā programmā piedzīvoja Holivudas animācijas filma "Šreks" (2001), kas nu jau kļuvusi par ārkārtīgi populāru klasiku. Fakts, ka nelielas valsts animācijas projekts ir atzīts par īpašu prasīgajā Kannnu festivāla atlases procesā, liecina par Latvijas jaunās paaudzes animācijas veidotāju konkurētspēju un pasaules līmeņa profesionālismu – gan filmas autors Gints Zilbalodis, gan tās producents Matīss Kaža ir pārsteiguši mūs visus, izveidojot jaudīgu un niansētu animācijas filmu, kas tapusi kā Latvijas, Francijas un Beļģijas kopražojums.”

Režisors Gints Zilbalodis iepriekš veidojis filmu "Projām" (Away, 2019), kura ieguvusi konkursa "Contrechamp" galveno balvu Ansī festivālā un ar panākumiem izrādīta vairāk nekā 90 kinofestivālos visā pasaulē. Toreiz filmu Zilbalodis veidoja vienatnē, bet pie filmas "Straume" strādājusi starptautiska komanda – filmas tēlu animācija veidota Francijā, skaņas pēcapstrāde veikta Beļģijā, tēli un vides elementi, vizuālie efekti un mūzika tapa Latvijā.

Filmas "Straume" galvenajā radošajā komandā ir režisors, producents, scenārists un mākslinieks Gints Zilbalodis, producents un scenārija līdzautors Matīss Kaža, producenti Rons Diānss (Ron Dyens) un Gregorijs Zalkmans (Gregory Zalcman), skaņu režisors Gurvals Koiks-Gallass (Gurwal Coïc-Gallas), galvenais animators Leo Silī-Pelisjē (Léo Silly-Pélissier), mūzikas autori Gints Zilbalodis un Rihards Zaļupe, vizuālo efektu mākslinieki Konstantīns Višņevskis un Mārtiņš Upītis.

Filmu "Straume" finansiāli atbalsta Nacionālais kino centrs, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Eurimages, Francijas Nacionālais kino centrs, televīzijas Arte un Canal+, arī dažādi reģionālie fondi un atbalsta programmas Francijā un Beļģijā. Filma producēta studijās Dream Well Studio (Latvija), Sacrebleu Productions (Francija) un Take Five (Beļģija). Latvijas pirmizrādi filma piedzīvos rudenī.

77. Starptautiskais Kannu kinofestivāls šogad norisināsies no 14. līdz 25. maijam.

Nepalaid garām!

Uz augšu