:format(webp)/nginx/o/2024/05/08/16056361t1h9443.jpg)
Atzīmējot savas pastāvēšanas 15 gadus, Laikmetīgās mākslas centrs “Kim?” nāk klajā ar ikgadēju starptautisku laikmetīgās mākslas festivālu Rīgā: "Jauna adrese: ĒDENE". Tas tiks atklāts 7. jūnijā.
Svinot jubileju un apcerot nākotnes darbības virzienus, “Kim?” paplašina fizisko un saturisko vērienu, piesakot un iesildot topošās jaunās telpas – vēsturisku pirmsrenovācijas ēku un tai pieguļošo iekšpagalmu Hanzas ielā 22, iezīmējot svinīgu brīdi ne tikai pašam centram, bet arī Latvijas un Baltijas mākslas ainai kopumā.
/nginx/o/2024/05/08/16056364t1hec3c.jpg)
Konceptuāli un saturiski “ĒDENI” jaunajā adresē varētu uzskatīt par gaisīgu, vēstures slāņus uzsūkušu “izstādi-performanci”, kurā mākslinieki mērķtiecīgi pēta (no)skaņu sociālajā telpā un veidus, kā ar vispusīgi iesaistošas mākslas palīdzību panākt drošas telpas sajūtu neapdzīvojamā interjerā.
/nginx/o/2024/05/08/16056367t1hb746.jpg)
Viens no jautājumiem, būvējot “ĒDENI”, ir saistīts ar bažām tikt no tās izraidītiem, jo kārdinājums skaniskajam, sanošajam un vēsturisko reliktu pieredzošajam paģēr aizstāt vizuālo jeb radīt tā efektu.
/nginx/o/2024/05/08/16056365t1h8e5e.jpg)
Dialogā ar autoriem “Kim?” 2024. gada festivāla tēmu loku iezīmē pievēršanās iluzorajiem pašreprezentācijas rīkiem, refleksijām par šodienas sabiedrību tās dažādajās izpausmēs, valdošajām ideoloģijām, publisko un privāto telpu.
/nginx/o/2024/05/08/16056366t1h9d39.jpg)
Festivālā piedalīsies: Jānis Dzirnieks (LV), Santa France (LV), Kaspars Groševs (LV), Sky Hopinka (ASV), Laura Kaminskaite (LT), Saņa Kantarovskis (Sanya Kantarovsky, ASV), Nikita Kadans (Nikita Kadan, UA), Viktors Timofejevs (ASV/LV), apvienība “Tīrkultūra” (Rolands Pēterkops, Emīls Jansons, Emīlija Didžus, Reinis Semēvics, Maikls Holands, LV), Agate Tūna (LV), Evita Vasiļjeva (LV/FR), Jonass Vendelīns (Jonas Wendelin, DE) un Evita Mandži (Evita Manji, GR/DE) un "Young Boy Dancing Group" (YBDG).
Festivāla kuratores: Evita Goze, Žanete Liekīte, Zane Onckule, direktore: Zane Čulkstēn, festivāla dizains: Krišs Salmanis, komunikācija: Austra Stupele, projekta vadība: Katrīna Jauģiete un Žanete Liekīte.
Mākslinieku veikums būs novērtējams šādās izpausmēs:
- jaunradīta skaņa un iekļaujošu pieredzi aktivizējoša instalācija (Evita Vasiļjeva),
- performatīvs radio signālus tverošs “Ēdenes kabinets” (Tīrkultūra),
- svaigi radīta vēsturiskas references saturoša videodarba pirmizrāde (Viktors Timofejevs),
- audiāli uzlādētu cilvēces agrīno arhitektonisko formu distopisks pārcēlums mūsdienās (Jonass Vendelīns un Evita Mandži),
- interjera apstākļos novietotas mūsdienu sabiedrības lielformāta klusējošas vanitas (Santa France),
- ēkas klejojumu rezultātā veidota vietai piesaistīta instalācija (Jānis Dzirnieks),
- tēlu veidošanas ilūzijas, sabiedrību, ideoloģiju un “sevi” pašu apcerošs video (Saņa Kantarovskis),
- pozitīvās-negatīvās telpas apcerošs, “spocisks” telpisks iekārtojums (Agate Tūna),
- priekšmetu, valodas, abstraktu formu un rutīnas vingrinājumos sakņota vietai piesaistīta instalācija (Laura Kaminskaite),
- skarbu sentimentu saturoša ieilgušo reģionālo konfliktu fiksējoša trausla liecība (Nikita Kadan),
- ritmisks ministāsts par koloniālās laupīšanas garīgajām sekām, sapludinātām ar zemi, debesīm, jūru, mītu un vietu (Sky Hopinka),
- kā arī dziļi intīmas, seksuāli uzlādētas kolektīvās enerģijas-atklāšanas performances laikā ievāktu objektu konstelācija (YBDG),
- savukārt tradicionālāku mediju – mazo formu glezniecību ienesīs Kaspara Groševa iesāktā sērija par veco vīru, kurš “gāja-gāja, un nu jau ir atgriezies mājās” – “Ēdenē”.
Festivāla patroni: "Novum Riga Charitable Foundation" un "Pillar". Atbalsta: Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, "Absolut", "Valmiermuiža".