LNB atklāj Konrādam Ubānam veltītu izstādi

TVNET
CopyDraugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: LETA

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) atklāta izstādi «Ubāna Pārdaugava», kas veltīta 20. gadsimta latviešu tonālās glezniecības vecmeistaram, izcilam ainavistam un ilggadējam Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) pedagogam Konrādam Ubānam (1893-1981).

Izstādi «Ubāna Pārdaugava» veido četri stāsti par jauna gleznotāja sapņiem un ideāliem, par mākslinieka darbnīcas izbūvi un cerībām, ļaujot ieskatīties Latvijas pirmās brīvvalsts kultūras dzīves ainiņās, par dabas mīlestību un cieņu pret skaisto, par izpostītām dzīvēm un pazudušiem mākslas darbiem, kad Latvija tika ierauta Otrā pasaules kara notikumos, par kritiķu cienīta un skatītāju mīlēta mākslinieka darba mīlestību, informēja LNB sabiedrisko attiecību speciālists Augusts Zilberts.

Ubāns lielāko sava mūža daļu nodzīvoja Pārdaugavā, kur uzbūvēja ģimenes māju un vietā, kur pašlaik atrodas LNB, iesāka celt sev darbnīcu. Otrais pasaules karš sagrāva ne tikai mākslinieka nepabeigto darbnīcu, bet sašķēla arī viņa ģimeni - sieva Elīna ar trim dēliem devās trimdā.

"Ubāna Pārdaugava"
"Ubāna Pārdaugava" Foto: LETA

Kad bibliotēkas jaunās ēkas būvniecībai Mūkusalas ielā tika iegādāta zeme, mākslinieka mantinieki vieni no pirmajiem atteicās no īpašuma tiesībām. Godinot mākslinieka piemiņu, bibliotēkas Mākslas un mūzikas centra Mākslas lasītava ir nosaukta Konrāda Ubāna vārdā.

Pirms izstādes atklāšanas Mazajā zālē, bibliotēkas ceturtajā stāvā, bija skatāma filmas «Rīgas Mākslinieku grupa. Konrāds Ubāns» pirmizrāde. Filma tapusi studijā «Platforma Film» sadarbībā ar Dinu un Jāni Zuzāniem, fondu «Mākslai vajag telpu», Mūkusalas Mākslas salonu, Latvijas Nacionālo mākslas muzeju un LNB.

"Ubāna Pārdaugava"
"Ubāna Pārdaugava" Foto: LETA

Izstādē «Ubāna Pārdaugava» izmantoti materiāli no LNB, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Talsu novada muzeja, LMA Informācijas centra, Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts arhīva, Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas krājuma.

Izstāde bez maksas būs apskatāma līdz 9.septembrim.

KomentāriCopyDraugiem X Whatsapp

Nepalaid garām!

Uz augšu