ASV modes dizaineru galvenā asociācija pirmdien paziņoja, ka tā šonedēļ izdos nosacījumus modeļu svaram.
Izstrādās nosacījumus modeļu svaram (9)
Amerikas Modes dizaineru padome (CFDA) līdz nedēļas nogalei ar saviem atzinumiem iepazīstinās dizainerus, modeļu aģentūras un producentu kompānijas pirms modeļu atlases Ņujorkas modes nedēļai, kas sāksies 2.februārī.
Sabiedrībā aizsākoties diskusijām par pārāk tievajām modelēm, CFDA izveidoja īpašu komiteju, kurā ietilpa padomes jaunā prezidente Diāna fon Furštenberga, veselīga uztura speciālists, ārsts, treneris un modes industrijas sabiedrisko attiecību kompānijas pārstāvis.
Komiteja veica pētījumu par modeļu veselības stāvokli un iztaujāja modes un modeļu industrijas pārstāvjus.
CFDA iepriekšējais prezidents Stens Hermans pagājušā gadā noliedza iespēju aizliegt pārāk tievas modeles Ņujorkas modes skatēs, norādot, ka šādi noteikumus varētu apstrīdēt tiesā.
Itālijas valdība un modes industrijas pārstāvji decembra beigās parakstīja ētikas kodeksu, lai cīnītos pret pārmērīgi tievu modeļu un bērnu izmantošanu modes industrijā.
Itālijas valdības un divu lielāko modes industrijas asociāciju - Nacionālās modes kameras un apvienības "Alta Moda" - parakstītais manifests paredzēts, "lai reklamētu veselīgu un dzīvības pilnu dzīvesveidu", sacīja Itālijas veselības ministra Līvija Turko.
Itālijas Nacionālās modes kameras vadītājs Mario Boseli 24.janvārī ieplānojis tikties ar citiem industrijas līderiem, lai vienotos par pasaules mēroga stratēģiju un izveidotu starptautiskus modeļu veselības sertifikācijas standartus.
Jaunie noteikumi liek modelēm pierādīt, ka viņu veselības stāvoklis ir labs, pretējā gadījumā viņām nebūs atļauts piedalīties modes skatēs, kā arī aizliedz modes skatēs izmantot par 16 gadiem jaunākas modeles.
Ietekmīgie Milānas modes nami sākotnēji atturīgi reaģēja uz aicinājumiem atteikties no neveselīga izskata meitenēm, taču Itālijas Nacionālās modes kamera, kas pārstāv tādus zīmolus kā "Armani", "Versace" un "Prada", vēlāk piekrita sadarboties ar Itālijas valdību, lai kopīgi izstrādātu noteikumus.
Jaunie noteikumi paredz, ka modeles pirms modes skatēm novērtēs mediķis, un aizliedz modes skatēs piedalīties modelēm ar "acīmredzamiem ēšanas traucējumiem" un par 16 gadiem jaunākām modelēm.
Kritēriju vidū ir iekļauts arī ķermeņa masas indekss - personām, kuru ķermeņa masas indekss ir zemāks par 18 punktiem, netiks atļauts piedalīties modes skatēs. Tas nozīmē, ka 1,75 metrus garai modelei ir jāsver vismaz 55 kilogramus.
Jaunie noteikumi būs spēkā lielajos modes šovos janvārī mēnesī Romā un Milānā.
Modes dizaineri arī apņēmušies savas kolekcijas ražot lielākos izmēros, lai viņu drēbes nebūtu pieejamas tikai ļoti tievām personām.
Septembrī Spānija izraisīja diskusiju vētru modes pasaulē, Madridei aizliedzot modes skatē piedalīties pārmērīgi tievām modelēm, kuru ķermeņa masas indekss ir zemāks par 18 punktiem.
Madride šādu lēmumu pieņēma pēc Urugvajas modeles Luiselas Ramosas nāves modes skates laikā augustā. Ramosa pēc trīs mēnešu salātlapu un diētiskās kokakolas diētas nomira modes skatē no sirds mazspējas. Ramosa svēra 44 kilogramus un bija 1,75 metrus gara, un viņas ķermeņa masas indekss bija 14,5 punkti.
No pārmērīgas badošanās sekām novembrī nomira vēl viena modele - brazīliete Ana Karolina Restona, kurai ilgstošas badošanās dēļ sākās nieru mazspēja.
Restona svēra tikai 40 kilogramus un bija 1,72 metrus gara. Pēc ārstu novērtējuma, šāds svars būtu normāls 1,5 metrus garai 12 gadus vecai meitenei.
Restonas ķermeņa masas indekss bija tikai 13,5 punkti, bet pēc Pasaules Veselības organizācijas standartiem ikvienam, kura ķermeņa indekss ir zemāks par 18,5 punktiem, ir pārāk mazs svars.
Ķermeņa masas indekss zem 17,5 punktiem ir viens no kritērijiem anoreksijas diagnosticēšanai, bet indekss ap 15 punktiem tiek uzskatīts par badošanās pazīmi.