Nacionālā teātra direktors: garastāvoklis ir kā Himalaju kalnos

TVNET/LETA
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Latvijas Nacionālā teātra direktors Jānis Vimba
Latvijas Nacionālā teātra direktors Jānis Vimba Foto: Ieva Leiniša/LETA

Kopš Covid-19 pandēmijas sākuma Latvijas Nacionālā teātra štata darbinieku skaits samazinājies vismaz par 30 cilvēkiem, intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" atklāja teātra direktors Jānis Vimba.

Viņš pastāstīja, ka šajā laikā teātra budžets faktiski ir samazinājies uz pusi, jo tagad iestāde saņem tikai valsts dotāciju, bet pati vairs nepelna. Agrāk katra no šīm budžeta pozīcijām veidojusi aptuveni pusi ieņēmumu.

"Mēs tiešām esam optimizējuši visu, ko vien var optimizēt. Pavasarī mēs pat siltumu nogriezām, ziemā tas ir grūtāk izdarāms. Cenšamies taupīt, lai vienkārši šo periodu pārlaistu pēc iespējas saudzīgāk. Kā tas attiecas uz cilvēkiem? Ja pirms tam, nosacītajos miera laikos, mēs bijām 196-197 štata darbinieki, tad šobrīd tie ir 160-165 darbinieki," stāstīja Vimba.

Viņš atzina, ka teātris turpina strādāt - top   jaunas izrādes, tomēr darbinieku garastāvoklis ir ļoti mainīgs un pamazām izsīkst motivējošie instrumenti.

"Tas garastāvoklis ir kā Himalaju kalnos. Vienu dienu tu tiešām esi pozitīvs, centies citus motivēt, redzi, ka izdodas, un saproti, ka ir kaut kāda jēga to visu darīt. Citu dienu atkal tas ir pilnīgi šķērsām, pilnīgi garām. Protams, to visu ietekmē gan pasaules, gan Latvijas notikumi. Tu uzzini, ka vakcinācija nerit pēc plāna, un skaidrs, ka deguns atkal ir lejā un gribas padoties," sajūtas, strādājot pandēmijas laikā, raksturoja Vimba.

Latvijas Nacionālā teātra teātra direktors Jānis Vimba
Latvijas Nacionālā teātra teātra direktors Jānis Vimba Foto: Evija Trifanova/LETA

Kā ziņots, Nacionālā teātra direktors marta sākumā atzina, ka ar līdzšinējo valsts dotāciju iestāde var izdzīvot sešus mēnešus līdz pat gadu.

Vimba iepriekš norādīja, ka visas valsts mērogā klibo izpratne, kāpēc kultūra valstī ir nepieciešama. Viņš skaidroja, ka runa nav tikai par "vertikālo kultūru", kas ir saprotama šauram profesionāļu lokam, bet arī par horizontālo kultūru, kas sasniedzama un paredzēta plašākai sabiedrības daļai.

"Manuprāt, neatkarīga valsts sākas nevis ar ekonomisko telpu, bet ar kultūras telpu un, ja mēs pazaudējam šo lauciņu un ilgā laika periodā tai netiek sniegts atbalsts, tad jājautā, vai mums nepieciešama neatkarīga valsts un vai lēnām mēs nekļūstam par ekonomisko zonu," iepriekš izteicās teātra direktors.

Vimba: Teātra izrādes digitālā formā ir dzīvotspējīgs projekts

Teātra izrāžu piedāvāšana digitālā formā ir dzīvotspējīgs projekts, tomēr tas nevar pilnībā aizstāt klātienes izrādes un atsvērt ieņēmumus no tām, intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" sacīja Latvijas Nacionālā teātra direktors Jānis Vimba.

Kā ziņots, Covid-19 pandēmijas laikā, kad teātra apmeklēšana klātienē ir liegta, gan Nacionālais, gan citi teātri kultūras dzīves baudītājiem ir sākuši piedāvāt dažādus digitālus produktus, tai skaitā izrāžu attālinātu vērošanu viedierīcēs.

Vaicāts, vai šī produktu forma spēj pelnīt un varētu tikt saglabāta arī nākotnē, kad Covid-19 pandēmija beigsies, Vimba atbildēja apstiprinoši. "Janvārī, februārī un martā līdz šai dienai mēs esam pārdevuši vairāk nekā 10 000 biļešu. Tas ir diezgan nopietns skaitlis. Vai mēs runājam par tādu pašu peļņu kā klātienes teātrī? Nē, šobrīd ne, bet es domāju, ka tas ir dzīvotspējīgs formāts," sacīja Vimba.

Vienlaikus viņš uzsvēra, ka neklātienes izrāžu piedāvāšana digitālā formātā nekādā gadījumā nenozīmē, ka Nacionālais teātris kādreiz pārtrauks spēlēt klātienes izrādes. "Šī ir vēl viena papildu nodarbošanās," attālināto izrāžu piedāvāšanu raksturoja teātra direktors.

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu