Skandāls Eirovīzijā: sešas dalībvalstis krāpušās ar balsošanas rezultātiem

Sejas.lv
Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments
Foto: EPA/Scanpix

Eiropas Raidorganizācija (EBU) nākusi klajā ar paziņojumu, ka sešas valstis no otrā pusfināla iesaistītas skandālā - konstatēta "nelikumīga balsošanas shēma" jeb vienkārši krāpšanās ar balsīm. 

Tiek ziņots, ka sešu valstu žūrijas savā starpā apmainījušās ar punktiem. Šīs valstis ir Azerbaidžāna, Gruzija, Melnkalne, Polija, Rumānija un Sanmarīno. 

EBU paziņojumā teikts: "Šī gada Eirovīzijas dziesmu konkurss bija milzīgs panākums, vienotībā un svētkos pulcējot simtiem miljonu cilvēku visā pasaulē. Taču EBU neatkarīgais Eiropas balsošanas partneris atklāja nelikumīgu balsošanas shēmu sešu valstu žūrijas balsojumā otrajā pusfinālā - tās ir Azerbaidžāna, Gruzija, Melnkalne, Polija, Rumānija, Sanmarīno.

Godīga balsošana, ko veic gan nacionālā žūrija katrā valstī, gan skatītāji, kuri balso zvanot vai sūtot SMS, ir būtiska, lai pasākums izdotos. EBU pienākums  pret visām ieinteresētajām pusēm, tostarp visām 40 iesaistītajām sabiedriskajām raidorganizācijām, ir nodrošināt godīgu rezultātu katras tiešraides beigās. Līdz ar to jebkurš noteikumu pārkāpums tiek uztverts ļoti nopietni.

Otrajā pusfinālā tika novērots, ka četras no sešu valstu žūrijām savā pirmajā pieciniekā iekļāva piecas iesaistītās valstis (ņemot vērā, ka tās nevarēja balsot par sevi); vienas valsts žūrija iekļāva savā Top 6 pārējās piecas valstis; savukārt sestā žūrija ierindoja Top 4 pārējās valstis, bet piekto - savā Top 7. 

Četras no sešām valstīm vismaz vienreiz saņēma maksimālo - 12 punktu - skaitu. 

Neatkarīgais balsošanas partneris šo shēmu konstatēja kā nelikumīgu, tāpēc, ka pārējās 15 valstis, kuras piedalījās balsošanā, ierindoja piecas no šīm sešām ārpus labāko astotnieka. Turklāt četras no sešām valstīm ieņēma pēdējās sešas vietas. 

Šāda mēroga žūrijas balsošanas modeļa pārkāpums ir bezprecedenta gadījums.

Kā paredz Eirovīzijas dziesmu konkursa noteikumi un konkursa oficiālās balsošanas instrukcijas, ja nacionālo žūriju balsojumos ir konstatēta nelikumīga balsošanas shēma, EBU ir tiesības noņemt attiecīgās balsis un aizstāt tās ar apkopoto rezultātu, kas tiek aprēķināts automātiski, lai noteiktu šo valstu galīgo rezultātu otrajā pusfinālā.

Ņemot vērā otrajā pusfinālā atklāto bezprecedenta gadījumu, EBU, konsultējoties ar Eiropas balsošanas partneri un Neatkarīgo balsošanas uzraugu, saskaņā ar konkursa balsošanas noteikumiem nolēma izmantot savas tiesības lielajā tiešraidē netranslēt šo sešu valstu žūrijas piešķirtos punktus, lai saglabātu balsošanas sistēmas godīgumu. Līdz ar to tika ievērota tā pati procedūra un automātiski aprēķināts rezultāts, lai noteiktu sešu iesaistīto valstu galīgos žūrijas rezultātus lielajā finālā.

EBU ir izrunājusi notikušo ar attiecīgo valstu raidorganizācijām un devusi tām iespēju turpināt izmeklēšanu savā valstī."

Foto: Eirovīzijas dziesmu konkursa fināls

Nelikumīgu balsošanas shēmu var noteikt pēc šādiem kritērijiem: 1) Novirze no normas – vai rezultāts atspoguļo pārējo profesionālo žūrijas locekļu kopējo gaumi? Paturot prātā, ka žūrijas sastāvā ir mūzikas profesionāļi, kuriem ir jābalso, pamatojoties uz tiem pašiem kritērijiem, kas noteikti konkursa noteikumos (piemēram, nacionālā žūrija savā ranga augšgalā izvirza dziesmu(-as), ko lielākā daļa citi; 2) Balsošanas shēma - vai žūrijas sastāvos ir uzkrītoši balsošanas modeļi?; 3) Nelikumības – vai žūrijas ievēroja Eirovīzijas dziesmu konkursa noteikumus?; 4) Atkārtošanās — vai citas valstis atkārto līdzīgus balsošanas modeļus?; 5) Vai ir labuma guvēji – ja rodas novirzes, kas gūst labumu no rezultāta?

Ja atbilde uz vairāk nekā diviem no šiem jautājumiem ir jā, tad tiek uzskatīts, ka tikusi piekopta nelikumīga balsošanas shēma. 

Jau ziņots, ka šā gada Eirovīzijas dziesmu konkursā uzvarēja Ukrainas pārstāvji "Kalush Orchestra" ar dziesmu "Stefania".

Latvijas pārstāvji, grupa "Citi zēni" nepārvarēja pusfināla barjeru, ierindojoties 14. no kopumā 17 vietām pirmajā pusfinālā.

Foto: "Citi zēni" uzstājas Eirovīzijas pirmajā pusfinālā

Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments

Tēmas

Lasītākais šobrīd
Top raksti
Uz augšu