Pasludināti grāmatu mākslas konkursa " Zelta Ābele 2022" laureāti

TVNET/LETA
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Madara Gritāne

Grāmatu dizaina konkursā "Zelta ābele 2022" tituls "Gada mākslinieks" piešķirts māksliniecei Madarai Krieviņai, informēja konkursa pārstāvji.

Grāmatu dizaina konkursa "Zelta Ābele 2022" uzvarētāji noteikti astoņās kategorijās.

Kategorijā "Dzeja" balvu ieguvis Arta Ostupa dzejas krājums "Variācijas par Mēness tēmu". Tā izdevējs ir izdevniecība "Neputns", dizainu veidojis Armands Zelčs, un grāmata nodrukāta Jelgavas tipogrāfijā.

Kategorijā "Proza" balvu ieguvis Agneses Rutkevičas eseju krājums "Skumjais laikmets", kura izdevējs ir izdevniecība "Aminori". Dizainu veidojusi Anna Aizsilniece, bet grāmata nodrukāta Jelgavas tipogrāfijā.

Kategorijā "Grāmatas bērniem" balvu ieguvis Žebera dzejas krājums "Ejas un Asakas", kura izdevējs ir izdevniecība "liels un mazs". Grāmatas dizainu veidojis Artis Briedis, ilustrējis Andris Breže, tikmēr tā nodrukāta Jelgavas tipogrāfijā.

Kategorijā "Grāmatas jauniešiem" balvu ieguvusi Luīzes Pastores grāmata "Raiņa ielas cirks" (izdevniecība "Neptuns"). Grāmatas dizainu veidojis Aleksejs Muraško, bet to ilustrējusi Ieva Jurjāne. Grāmata nodrukāta Jelgavas tipogrāfijā.

Kategorijā "Dokumentālie izdevumi" balvu ieguvis Jiržīja Holīka darbs "Vienotā Vidzemes un ārzemju dārzkopība. Faksimilizdevums un zinātniskie komentāri" (izdevējs "Turaidas muzejrezervāts"). Grāmatas dizainu veidojis "DUE", bet tā nodrukāta tipogrāfijā "PNBPrint".

Kategorijā "Zinātniskā literatūra" balvu ieguvis rakstu krājums "Dzīve līdzās ostai" (izdevējs "Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts"). Grāmatas dizainu veidojis Aleksejs Muraško, bet grāmata nodrukāta Jelgavas tipogrāfijā.

Kategorijā "Uzziņu literatūra" balvu ieguvusi Aigara Norda grāmata "Vīns un Nords" (izdevējs "Nords Event Communications"). Dizainu grāmatai veidojusi Madara Krieviņa, bet tā nodrukāta Jelgavas tipogrāfijā.

Kategorijā "Mākslas izdevumi" balvu ieguvusi Arņa Balčus grāmata "Latvijas fotogrāfija 2022 (Vēl viens garlaicīgs izdevums par Latvijas fotogrāfiju...)". Šī grāmata izdota izdevniecībā "Mūsdienu kultūras centrs Kultkom", un grāmatas dizainu veidojis Aleksejs Muraško. Grāmata nodrukāta Jelgavas tipogrāfijā.

Gada mākslinieces titulu žūrija piešķīra Madarai Krieviņai - grāmatu "Vīns un Nords" un "Atslēgas" grafiskā noformējuma veidotājai.

Laureāte ir pārliecināta, ka dizains seko saturam, galvenajā lomā liekot stāstu un lasītāju. Viņa tic, ka izcilu rezultātu var panākt, strādājot komandā, kur dizainers un redaktors viens otru papildina, nojaucot robežas par iedomātiem darba pienākumiem. Krieviņa kopā ar Agnesi Kleinu radījusi pasaulē atzītu grāmatžurnālu "Benji Knewman", sadarbojas ar žurnāliem "Deko", "IR nauda", "Modernists"u.c., veidojusi katalogu Artūra Analta darbam Londonas dizaina biennālē.

Grāmatu dizaina konkursu Latvijas Grāmatizdevēju asociācija (LGA) šogad rīko jau 30.reizi. Balvu pasniegšanas ceremonijā tika atzīmēta arī 30.gadadiena kopš LGA dibināšanas.

Šoreiz tradicionālo balvu par mūža ieguldījumu grāmatniecībā saņēma divas pieredzējušas grāmatizdevējas, kuru pārstāvētie uzņēmumi piedalījušies LGA izveides procesā: izdevniecības "Zinātne" vadītāja Ingrīda Segliņa un izdevniecības "Apgāds Zvaigzne ABC" līdzīpašniece un valdes priekšsēdētāja Vija Kilbloka.

Latvijas Grāmattirgotāju asociācijas speciālbalvu par iepriekšējā gadā visvairāk pārdoto grāmatu saņēma Jurģis Liepnieks par romānu "Mans nabaga pirāts".

Konkursam "Zelta Ābele 2022" no pērn iznākušo grāmatu klāsta 52 izdevēji tajā bija pieteikuši 102 grāmatas, ko vērtēja žūrija - pieci nozares eksperti: mākslinieks Roberts Koļcovs (žūrijas priekšsēdētājs), mākslinieks, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors Juris Petraškevics, Rīgas Valsts tehnikuma direktore, poligrāfijas eksperte Dagnija Vanaga, uzņēmuma "Arctic Paper" pārstāve Lolita Butāne un dizainers Miķelis Baštiks.

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu