Šodienas redaktors:
Līga Āboma
Iesūti ziņu!

Zemāk par jostasvietu. Jēzus Kirstus vīrietības atainošana mākslas vēsturē

Mārtens van Hēmskērks. "Cietējs". Ap 1525. gadu. Izsoļu nams "Sotheby's" šo darbu piedāvā iegādāties par 100,000 līdz 150,000 sterliņu mārciņu.
Mārtens van Hēmskērks. "Cietējs". Ap 1525. gadu. Izsoļu nams "Sotheby's" šo darbu piedāvā iegādāties par 100,000 līdz 150,000 sterliņu mārciņu. Foto: Sotheby's

Šajā kultūrvēsturiskajā pārskatā iepazīsimies ar Pestītāja vīrietības parādīšanu un uzsvēršanu sakrālajā glezniecībā, kuru apzīmē ar latīņu salikumu ostentatio genitalium. Tas ir stāsts par atšķirīgām vizuālās kultūras tradīcijām galvenokārt renesansē, kas Jēzus vīrišķajai atribūtikai piedēvēja ne tikai formālu un konkrētajam Bībeles stāstam tematiski atbilstošu, bet pat teoloģisku un filozofisku nozīmi.

Tas, ka šie mākslas darbi, visdrīzāk, ir radīti labticīgi un ar dievbijīgiem nodomiem, mākslas vēsturniekiem ir kalpojis par misticisma piepildītu izziņas lauku, kamēr vairāki citi mākslas vēstures speciālisti atsakās atzīt šo kategoriju par ievērības cienīgu vai kaut kā īpaši atšķirīgu no eņģeļu un putti kailuma.

Gleznotāja Andrea Manteņjas sienas gleznojums līgavas un līgavaiņa istabā Palazzo Ducale pilī Mantujā. 1465-1474.
Gleznotāja Andrea Manteņjas sienas gleznojums līgavas un līgavaiņa istabā Palazzo Ducale pilī Mantujā. 1465-1474. Foto: Wikimedia Commons

Par putti itāļu renesanses laikmeta mākslā dēvēja mazus puisīšus un zēnus, kuri parasti tika atveidoti kā miesās kupli, ķerubiem līdzīgi bērņuki, kuri parasti tiek attēloti kaili, ar noapaļotu, bērnišķīgu augumu. Bieži vien atainoti ar spārniem, taču tie nav negrozāms priekšnoteikums.

Ieraugot arvien lielāku ostentatio genitalium piemēru skaitu, koncentrētā uzmanība, kas veltīta Kristus ķermeņa lejasdaļai, nevar palikt nepamanīta pat vienaldzīgākajam skatienam. Pētnieks Stīvens Sapps (Stephen Sapp) savā grāmatā "Seksualitāte, Bībele un zinātne" (Sexuality, the Bible, and Science, 1977) raksta: "Nav pārspīlēti teikt, ka šī tēma kristīgajā domāšanā, iespējams, divus tūkstošus gadu visvairāk ir atradusies tabu statusā kā jebkura cita."

Raksta foto
Foto: amazon.com

Atšķirībā no klasiskās tēlniecības konvencijām, kurās ar tādiem izņēmumiem kā dažādas hermu (skulptūra ar Hermeja vai citas dievības galvu, kas novietota uz kvadrātveida pīlāra vai pjedestāla) un satīru statujām – vīriešu dzimumorgāni bieži vien tiek parādīti visai ļenganā un pieticīgā stāvoklī (līdzīgi kā Mikelandželo darbā "Augšāmceltais Kristus"), renesanses tēlojumi ar dzimumorgānu uzsvērumu to uzlūkotāju var arī šokēt: Kristus ir augšāmcēlies, bet ne gluži tādā veidā, kā būtu pierasts to sagaidīt.

Komentāri

Nepalaid garām!

Uz augšu