Šodienas redaktors:
Krista Garanča

Pikaso, Renuārs, Šagāls, van Gogs jau no šīs nedēļas skatāmi Rīgas Biržā

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: LETA

No 1. maija līdz 5. jūlijam Mākslas muzejā «Rīgas Birža» (Doma laukumā 6, Vecrīgā) skatītājiem būs atvērta izstāde «Provansas valdzinājums». Ar šo izstādi Borisa un Ināras Teterevu fonds atzīmē piecu gadu darbību Latvijā un sniedz iespēju skatīt izcilu 19. gadsimta beigu – 20. gadsimta pirmās puses Francijas mākslinieku darbus. Latvijas muzeju vēsturē šāda mēroga izstāde notiek pirmo reizi.

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) sadarbībā ar Borisa un Ināras Teterevu fondu Mākslas muzejā «Rīgas Birža» piedāvā unikālu ekspozīciju, kas iepazīstina ar leģendāru mākslas pasaules personību – Pjēra Ogista Renuāra (Pierre-Auguste Renoir), Anrī Matisa (Henri Matisse), Vinsenta van Goga (Vincent van Gogh), Pola Gogēna (Paul Gauguin), Marka Šagāla (Marc Chagall), Raula Difī (Raoul Dufy) un Pablo Pikaso (Pablo Picasso) – daiļradi. Izstādē aplūkojamas Pikaso «Faunu» sērijas gleznas un autora keramika, Difī «Vansas strūklaka», Šagāla «Pulkstenis liesmojošās debesīs», Pola Siņjaka (Paul Signac) «Pavasaris Provansā» un citi darbi.

Borisa un Ināras Teterevu fonds, kas ir viens no partneriem topošā Laikmetīgās mākslas muzeja izveidē, atbalstot šo projektu, vēlējies parādīt laikmetīgās mākslas attīstību 20. gadsimtā, kas nav iedomājama bez tās priekšteča – klasiskā modernisma, kurā ietilpst arī izstādē pārstāvētie mākslas darbi.

Raksta foto
Foto: LETA

Francijā 20. gadsimta sākumā uzplauka vairāki mākslas virzieni, kurus pēc Otrā pasaules kara jaunā mākslinieku paaudze daļēji noliedza, bet daļēji veidoja dialogu ar tiem. 70. gadu un turpmākā postmodernā māksla lielā mērā izaugusi, balstoties uz gadsimta sākuma sasniegumiem. Gan konkrētā reģiona dabas burvība, gan Francijā dzimušie modernisma virzieni dažādos laikos ir bijis iedvesmas avots arī vairākām Latvijas mākslinieku paaudzēm.

LNMM direktore Māra Lāce: «Latvijas Nacionālais mākslas muzejs ir gandarīts par to atbalstu, ko Mākslas muzeja «Rīgas Birža» daudzveidīgajām aktivitātēm ir snieguši Boriss un Ināra Teterevi, gan atbalstot laikmetīgās mākslas izpausmes, gan pievēršoties stabilu un par 20. gadsimta klasiku kļuvušu mākslas vērtību atvešanai uz Latviju. Šai aspektā īpaši nozīmīga ir izstāde «Provansas valdzinājums». Izstādē Rīgā vienkopus sapulcināti tādu mākslinieku meistardarbi, kuru vārdi veido pasaules mākslas vēstures spožākās lappuses. Katrs autors iezīmē noteiktu attīstības līniju, kur skatām impresionisma un postimpresionisma metamorfozes, simbolisma un fovisma ieskicējumus, kubisma transformācijas u.c. atklāsmes, kas ir bijušas būtiskas noteiktu laikmetu un paaudžu māksliniekiem un kas plašā laika amplitūdā ir veidojušas lielas sabiedrības daļas mākslinieciskos priekšstatus un gaumi. Izstāde rāda arī, cik būtiska nozīme šo autoru darbībā ir vietai, kur smelta iedvesma, attīstīts un pilnveidots iegūtais.»

Mecenāts Boriss Teterevs: «Projekta koncepcija – Provansas valdzinājums – tika izstrādāta ciešā sadarbībā ar Mākslas muzeja «Rīgas Birža» speciālistiem. Gada garumā ideja un Dienvidfrancijas kultūras telpas spilgtie iespaidi ir materializējušies izstādes ekspozīcijā. Paralēli pasaulslavenu 20. gadsimta sākuma franču autoru darbu izlasei mums likās būtiski parādīt, kā Provansas gars spēja ietekmēt Latvijas mākslinieku pasaules izjūtu un redzējumu – no Aleksandras Beļcovas smalki niansētajām, elegantajām variācijām līdz Alekseja Naumova vasaras saules gaismā mirgojošam bagātīgajam krāsziedam.»

Izstāde ir vēl nebijis notikums Baltijas valstu izstāžu dzīvē.

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja sadarbības partneri šajā projektā ir Orsē muzejs (Musée d'Orsay) un Žorža Pompidu centrs (Centre Georges-Pompidou) Parīzē, Pikaso muzejs Antibā (Musée Picasso, Antibes), A. Puškina Valsts tēlotājas mākslas muzejs Maskavā un K. M. Čurļoņa Nacionālais mākslas muzejs Kauņā. Tiek eksponēti arī darbi no Belgazprombank (Белгазпромбанк) kolekcijas Minskā. Izstādes atklāšanu ar savu dalību īpaši šim notikumam veltītā konferencē godinās arī muzeju direktori un vadošie speciālisti.

Izstādes nosaukums – «Provansas valdzinājums» – ir simbolisks, jo mākslinieki, kuri lielāku vai īsāku savas dzīves periodu ir pavadījuši Dienvidfrancijā, nenoliedzami ietekmējušies no apkārtējās vides un radījuši izcilus darbus. Tajos jūtams specifiskais un īpašais, kas raksturīgs Dienvidfrancijas gaismai, krāsām un kas uz mākslinieku audekliem ir pārvērties izteiksmīgās līnijās, piesātinātā kolorītā vai tēlu aprisēs, veidojot nojausmu par vietas atmosfēru. Tieši šī dabas un vides impulsu radoša transformācija savdabīgā, spilgtā mākslas tēlā ir izstādes darbus vienojošais elements.

Izstāde tapusi ciešā sadarbībā ar Francijas Republikas vēstniecību un Francijas institūtu Latvijā.

Visiem izstādes apmeklētājiem ieejas biļetes cena ir EUR 1,42.

Nepalaid garām!

Uz augšu