Kinoteātros sāk demonstrēt filmu par mākslinieku Imantu Tilleru

TVNET
CopyDraugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Imants Tillers
Imants Tillers Foto: kadrs no filmas

Šonedēļ Latvijas kinoteātros sāk demonstrēt Antras Cilinskas dokumentālo filmu "Iemesti pasaulē", kas stāsta par latviešu trimdas mākslinieku Imantu Tilleru. 

Trešdien filmas pirmais seanss notika kinoteātrī "Splendid Palace", savukārt no 24. augusta filma skatāma arī kinoteātros "Kino Citadele", "Cinamon", "KSuns" un Latvijas reģionos. Filmas veidotāji un Latvijas Nacionālais Mākslas muzejs 24.08. arī aicina uz filmas īpašo seansu kinoteātrī "Kino Citadele" ar autoru piedalīšanos.

Dokumentālajā filmā "Iemesti pasaulē" skatītājam būs iespēja redzēt gan unikālo mākslas tapšanas procesu mākslinieka darbnīcā Austrālijā (mākslinieks savus darbus veido, izmantojot nelielus ar audeklu apvilktus taisnstūra kartonus, no kuriem tiek salikti bieži vien izmēros iespaidīgi darbi), gan sekot līdzi viņam dažādos mākslas notikumos.

Filmas režisore Antra Cilinska: "Filma ir krāsains ceļojums, kas atklāj izcila latviešu izcelsmes Austrālijas mākslinieka Imanta Tillera dzīvi un darbus, kuros parādās cilvēka būtības visdziļākie jautājumi. Atbildes uz tiem meklējām gan Austrālijas tuksnesī, gan Karostā Latvijā. Tillers atklāti citē dažādus vizuālās mākslas darbus, filozofu tekstus, dzeju un tas šokē pasauli. Mums bija arī unikāla iespēja doties līdzi Imantam Tilleram pie aborigēnu kopienas, kas dzīvo ļoti noslēgti. Jau ilgus gadus viņu vieno sadarbība ar aborigēnu mākslinieku Maiklu Nelsonu Džagamaru."

Imants Tillers

Trimdas latviešu ģimenē dzimušais Imants Tillers (1950) ir viens no vadošajiem Austrālijas mūsdienu māksliniekiem, kura darbus var lasīt kā sava veida pasaules grāmatu, jo tajos visi notikumi ir saistīti un kultūras citāti savstarpēji mijiedarbojas. Mākslinieka vecāku emigrācija no Latvijas viņa darbos radījusi arī refleksijas par migrāciju un dvēseles pārvietošanu. Imants Tillers pārstāvējis Austrāliju Sanpaulu biennālē (1975), Documenta 7 (1982) un 42. Venēcijas mākslas biennālē (1986). Autoram notikušas personālizstādes Mūsdienu mākslas institūtā Londonā (1988), Nacionālajā mākslas galerijā Velingtonā (1989), Nacionālajā Austrālijas mākslas galerijā Kanberā (2006). Starptautisku reputāciju Tillers ieguvis, piedaloties grupu izstādēs Gugenheima muzejā Ņujorkā, Osakas glezniecības triennālē (1990), Stedelijka muzejā Amsterdamā. Tāpat mākslinieks saņēmis nozīmīgas mākslas balvas: Osakas triennāles balvas (zeltu - 1993, bronzu - 1996, sudrabu - 2001), Pekinas mākslas biennāles balvu (2003) un galveno Austrālijas mākslas balvu ainavu glezniecībā - Vinna balvu (2012, Wynne Prize). 2013. gadā iekļuva Austrālijas Arčibalda balvas finālā (Archibald Prize).

Dokumentālā filma veidota Jura Podnieka studijā. Režisore Antra Cilinska, operatori Robert C Morton (Austrālija) un Andrejs Verhoustinskis, montāžas režisore Sandra Alksne un Antra Cilinska, komponists Kārlis Auzāns, skaņu režisors Anrijs Krenbergs, pēcapstrāde Mārtiņš Jurēvics, Oskars Morozs un Andris Zemītis.

Līdz 30. septembrim Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros Latvijas Nacionālajā Mākslas muzejā notiek arī vērienīga Imanta Tillera personālizstāde "Ceļojums uz nekurieni".

KomentāriCopyDraugiem X Whatsapp

Nepalaid garām!

Uz augšu