Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Britu vēsturnieks pēta nenotveramos latviešu anarhistus

TVNET
Britu vēsturnieks pēta nenotveramos latviešu anarhistus
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 1
«Pa stāvu liesmu debesīs»
«Pa stāvu liesmu debesīs» Foto: publicitātes

Izdevniecība «Dienas Grāmata» laidusi klajā grāmatu par nenotveramā latviešu anarhista Pētera Māldera dzīvi un laiku. Grāmatas autors ir Filips Rufs, kas dzimis Anglijā un ar vēstures pētīšanu aizrāvies jau 1970. un 80.gados. «Aizraujošā sāga par nenotveramā latviešu anarhista gaitām veido vien stāsta virskārtu. Zem tās - skaudras atklāsmes par politiskās varas un vardarbības ciešo saikni, par līdzekļiem, kuru izvēle pazudina viscēlākos mērķus, par pelniem, uz kuriem piedzima Latvijas valsts,» komentā žurnāla «Ilustrētā Zinātne» žurnālists Vents Zvaigzne.

Šis ir pētījums par mazāk zināmu mūsu vēstures lappusi - latviešu anarhistiem un dažādu it kā nesaistītu notikumu dīvainajām kopsakarībām, kas lielā mērā noteica 19. gs. beigu - 20. gs. sākuma situāciju gan Latvijā, gan Eiropā, - savu pirmizdevumu piedzīvo tulkojumā latviešu valodā. Par šo darbu jāpateicas ne tikai autora pētnieka dzinulim un viņa sievai Irēnai, bet arī visiem daudzajiem cilvēkiem Latvijā un pasaulē, kuri kopš 80. gadu beigām palīdzēja «dzīt pēdas» vienam no slavenākajiem gadsimta sākuma Londonas biediem - Pēterim Mālderim.

«1910. gada Haundsdičas asinspirti – kā literatūrā mēdz dēvēt mēģinājumu aplaupīt Herisa juvelierveikalu Londonas Īstendā – joprojām uzskata par Lielbritānijas vēsturē visnepatīkamāko lietu, kas saistīta ar policistu bojāeju. Galvenie vaininieki, tā sauktie latviešu anarhisti, iekļuvuši Īstendas folklorā arī ar citu, saistītu gadījumu, kad viņi policistu aplenktā Sidnijstrītas namā stundām ilgi spēja turēties pretī milzīgam pārspēkam. Lai tiktu ar viņiem galā, tur ieradās toreizējais iekšlietu ministrs Vinstons Čērčils un tika iesaistīti Lielbritānijas armijas spēki. Divi aplenktie gāja bojā, bet neviens tā arī netika skaidrībā par noslēpumaino vīru, kuru uzskatīja par īsteno bandas vadoni un kuram šīs kaujas laikā varbūt izdevās izbēgt. Anglijā viņu pazina kā Pēteri Mālderi – Peter the Painter.»

«Pa stāvu liesmu debesīs»
«Pa stāvu liesmu debesīs» Foto: publicitātes

Filips Rufs

Grāmatas autors Filips Rufs dzimis 1952. gadā Birmingemā. Vēstures pētīšanai pievērsies jau 70. un 80. gados, darbojoties starptautiskajā kustībā «Anarhistu Melnais krusts», kas savā ziņā ir ietekmējis autora skatījumu uz «Pētera Māldera» un latviešu anarhistu darbības motīviem. Autors savulaik darbojies vairākos anarhistu izdevumos (Black Flag, Z-Revue, The Cienfuegos Press Anarchist Review, Anarchy Magazine), vēlāk strādājis labdarības organizācijā, kas nodrošina pakalpojumus veciem cilvēkiem. Anarhisma tēmai veltīti arī iepriekšējie Filipa Rufa publicētie darbi.

Filips Rufs dzīvo Londonā ar savu sievu Irēnu Hulsu un kaķeni Besiju Smitu un kā jebkurš azartisks, nenogurdināms pētnieks joprojām meklē jaunas ziņas un pavedienus par nenotverto Pēteri Mālderi.

Grāmatu no angļu valodas tulkojis Lauris Gundars.

Rakstnieka tviteris

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu