Sidorova: "Ir nozīmīgi parādīt pasaulei, ka mūsu labākais eksports ir kultūra"

TVNET
Sidorova: "Ir nozīmīgi parādīt pasaulei, ka mūsu labākais eksports ir kultūra"
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Akordeoniste Ksenija Sidorova
Akordeoniste Ksenija Sidorova Foto: Ieva Lūka/LETA

Valdzinošā un virtuozā akordeoniste Ksenija Sidorova, kura nereti tiek dēvēta par akordeona princesi, paspējusi iemantot atpazīstamību pasaulē un spējusi apburt klausītājus visā Eiropā. Ksenija atklāj, ka viņas dzīvē kā profesionālai pasaules klases mūziķei nav nevienas dienas, kura izskatās tāda pati kā iepriekšējā. Mainās viss - pilsētas, valstis, repertuārs. 24. jūlijā Dzintaru koncertzāles Lielajā zālē koncertā „Dzimuši Latvijā" Sidorova muzicēs kopā ar Latvijas Simtgades jauniešu orķestri, kas valsts simtgades svētku programmas ietvaros ļauj labākajiem Latvijas jaunajiem mūziķiem pilnveidot savas mākslinieciskās prasmes un uzstāties kopā ar pasaulslaveniem Latvijas mūziķiem.

Talantīgo mūziķi uz akordeona spēlēšanu pamudināja vecmāmiņa. Astoņu gadu vecumā Ksenija sāka mācīties mūzikas skolā. Vēlāk, jau studenta gados, viņa izjuta pastiprinātu interesi par klasisko un laikmetīgo repertuāru, tādēļ devās uz Londonu, kur ar izcilību ieguva maģistra grādu Londonas Karaliskajā Mūzikas akadēmijā, studējot Ouena Marija klasē.

Ksenija un viņas mūzika izpelnījusies daudz apbalvojumu, tai skaitā Mūziķu ģildes Sudraba medaļu, Meizijas Luisas balvu, kā arī viņa bijusi pirmā akordeoniste, kas saņēmusi godpilno Mūziķu ģildes Prinča balvu. Pavisam nesen māksliniece saņēma arī prestižo apbalvojumu "Echo Klassik", ko pasniedz gada labākajiem klasiskās mūzikas ierakstiem, bet kopš 2016. gada mūziķe pārstāv vienu no prestižākajām mūzikas ierakstu izdevniecībām Deutsche Grammophon.

Jau no mazotnes Ksenijai ar akordeonu izveidojās īpaša saikne. Viņa pati norāda, ka burtiski iemīlējusies tā skaņā. Daudziem tas bija milzīgs pārsteigums, un daudzi to nesaprata, jo bērni, sākot mūziķu gaitas, parasti izvēlas citus instrumentus. Lai gan pamatus akordeona mākslā viņai ielika vecmāmiņa, lielākie nopelni pienākas leģendārajai pedagoģei Marijai Gaselei: "Viņa man palīdzēja atvērt tās durvis un apskatīties mazliet plašāk, kas tur ir - kāds repertuārs, ko un kādu mūziku uz akordeona var spēlēt." Ritot laikam, mūziķe atskārta, ka akordeonam nav it nekādu robežu - galvenais ir atrast pašam sevi. Šobrīd atskatoties uz pirmajiem soļiem ceļā uz mūziķes karjeru, akordeoniste izceļ augstvērtīgo Latvijas mūzikas izglītību, norādot, ka pamats, kas tika ielikts mūzikas skolā, viņas dzīvē ir vissvarīgākais.

Gaidāmais pasākums "Dzimuši Latvijā" Ksenijai aizsākās jau pirms pāris gadiem ar projektu "Dzimuši Rīgā", taču šoreiz koncertam būs īpaša nozīme - tajā vienuviet pulcēsies ne tikai pasaules atzinību iemantojuši mūziķi, bet arī mūsu jaunie talanti. Ksenija uzskata, ka tā būs lieliska platforma pieredzes apmaiņai savā starpā, kā arī izcila iespēja parādīt Eiropai un visai pasaulei, ka mūsu labākais eksports ir kultūra.

28. jūlijā plkst. 21.20 LTV1 ēterā būs vērojams Aināra Rubiķa diriģētā Latvijas Simtgades jauniešu orķestra koncerts, kurā kopā ar labākajiem jaunajiem mūziķiem - vijolnieku Daniilu Bulajevu, ģitāristu Miku Akotu un baritonu Kalvi Kalniņu uzstāsies Latvijā dzimušas pasaules zvaigznes - akordeoniste Ksenija Sidorova, soprāns Kristīne Opolais un arī vijolniece Vineta Sareika. Koncertā tiks izpildīti gan pasaules slavenu autoru - Mocarta, Rosīni, Vivaldi un citu, gan latviešu - Pētera Barisona, Jāņa Mediņa un Romualda Kalsona darbi.

Pasākumu organizē "Latvijas koncerti" sadarbībā ar Kultūras ministriju, un tas norisinās Latvijas valsts simtgades programmas koncertcikla „Dzimuši Latvijā" ietvaros. Koncertcikls „Dzimuši Latvijā" aicina baudīt Latvijā dzimušu pasaulslavenu klasiskās mūzikas zvaigžņu priekšnesumus. Vairākos koncertos uzstāsies arī topošie mūziķi - bērni un jaunieši, un augstākās raudzes profesionāļu līdzmuzicēšanas piemērs būs nozīmīgs impulss mūsu profesionālo mūziķu nākamo paaudžu izaugsmei. 

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu