Klāt 5. JVLMA mūsdienu mūzikas festivāls "deciBels"

TVNET
CopyDraugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Festivāls "deciBels"
Festivāls "deciBels" Foto: publicitātes

No 22. februāra līdz 2. martam piekto reizi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā notiks Mūsdienu mūzikas festivāls "deciBels". Arī šogad festivāla uzmanības lokā virkne pārsteigumu: Berlīnes skaļruņu orķestra (BLO) akusmātiskā mūzika, Terija Railija rāgai līdzīgais, elektrisko ērģeļu improvizācijām cauraustais meistardarbs "Persian Surgery Dervishes", izcilā argentīnieša Alehandro Vinjao mūzika sitaminstrumentiem, klavierskaņdarbos un skaņu ainavās dokumentētās Jana Tīrsena refleksijas par dzimtās Bretaņas dabu, zviedru komponista Klāsa Torštensona poētiski daiļais veltījums Zviedrijas karalienei Kristīnai, modulārie sintezatori no Latvijas un Rezo Kiknadze no Gruzijas elektroakustiskajā nakts programmā, Latvijas radošo augstskolu kopdarbā veidotā etīžu izrāde "Malka" un, protams, etnodžezs, bez kura nav iedomājams festivāls "deciBels".

Festivālu 22. februārī plkst. 18.00 atklās etīžu izrāde "Malka", kurā sastopas tēlotājmāksla, horeogrāfija, teātra māksla un mūzika. Daiļo mākslu studenti ar dažādām izpratnēm par dramaturģiju, vēstījumu un skatuvi sakausējuši idejas vienotā kopdarbā – etīdēs, kam tematiski caurvijas vārdi un jēdzieni, kuros ierasts runāt par mūziku – amplitūdā no terminiem līdz mūziķu žargonam. Ieeja bez maksas.

Viens no spilgtākajiem festivāla akcentiem būs divi Berlīnes skaļruņu orķestra (BLO) koncerti 26. februārī plkst. 18.00 un 20.00 Akadēmijas Lielajā zālē. 

27. februāra pirmais koncerts plkst. 18.00 būs veltīts sitaminstrumentu mūzikai, kuru pārvaldīs Guntars Freibergs un Juris Āzers. Koncerta Poliritmijas centrālā figūra būs Latvijā jau iepazītais argentīniešu autors Alehandro Vinjao (viņa mūzika ir skanējusi gan jaunās mūzikas festivālā “Arēna”, gan arī Latvijas Radio kora programmā Greed). Viņš uzskatāms par savas paaudzes vienu no ievērojamākajiem Dienvidamerikas komponistiem. 

Šī vakara turpinājums, plkst. 19.30, klausītāju ievedīs meditatīvās noskaņās. Programmā Jana Tīrsena cikls klavierēm "EUSA", kuru atskaņos profesors Juris Kalnciems. Līdzīgi kā vairākos citos Tīrsena darbos, "EUSA" iedvesmas avots ir Bretaņas daba, mistiskā Uesānas sala, kas atrodas netālu no Bretaņas un ir vistālākais Francijas Ziemeļrietumu punkts. 

28. februārī plkst. 18.00 festivālā uzstāsies JVLMA jauktais koris. Programmā kompozīcijas studentu un izvēles kompozīciju studējošo darbi. Gatavošanās koncertam norit ilgākā laika periodā, katram kompozīcijas studentam piesaistot divus jaunos diriģentus. JVLMA prakses nedēļās notiek dažādi pasākumi, piemēram, iesaistot jaunos komponistus jauktā kora sastāvā kā dziedātājus, lai viņus labāk integrētu kora rakstības smalkumos.  

28. februārī plkst. 20.00 aicinām uz Elektroakustisko nakti JVLMA Akmens zālē. Izskanēs pavisam nesen plašāku uzmanību ieguvušās mākslinieces Martas Smilgas uzstāšanās, kura lieliski pārvalda modulāro sintezatoru skanējumu. Tāpat šajā naktī uzstāsies Tbilisi konservatorijas rektors, saksofonists un elektroniķis Rezo Kiknadze. 

1. martā plkst. 19.00 viens no nozīmīgākajiem notikumiem festivāla vēsturē – valsts kamerorķestra Sinfonietta Rīga uzstāšanās Normunda Šnē vadībā, kā arī festivāla viesu, Nīderlandē dzīvojošā zviedru komponista, labāko laikmetīgās mūzikas ansambļu pieprasītā Klāsa Torštensona un soprāna Šarlotes Rideikas viesošanās.

Sinfonietta Rīga un Šarlotes Rideikas atskaņojumā būs iespēja dzirdēt smalkjūtīgi rakstīto pēdējo daļu no “Kristīnas cikla”, kuru orķestris ar solisti pirmatskaņoja 2018. gada maijā vairākās Nīderlandes pilsētās. Būs arī komponistes Evijas Skuķes un viena kompozīcijas studenta jaundarbs. "Sinfonietta Rīga" un festivāla mākslinieciskā vadība izvēlēsies starp skaņdarbiem, kurus rakstījušas talantīgās, daudzsološās komponistes Agita Reķe, Alise Rancāne, Marita Semjonova un Oļesja Kozlovska.

Ieeja koncertā brīva.

Jāpiebilst, ka festivāla ietvaros Klāss Torštensons un Šarlote Rideika sniegs arī meistarklases kompozīcijas un vokālās mākslas studentiem.

Kā ierasts, festivāla noslēgumā  – etnodžeza koncerts ETHNO+JAZZ. Vol.5. Tomēr jāpievērš uzmanība, ka paplašinot savas robežas, festivāls aicina visus interesentus uz koncertu Rīgas mākslas telpā 2. marta vakarā  plkst. 18.00. Šogad gatavošanās koncertam noris zem “arhīvu” zīmes, jo jaunie mūziķi iedvesmu smeļas pētot latviešu folkloras krātuves un Bellacord plašu digitālos arhīvus.

Biļetes iepriekšpārdošanā nopērkamas Biļešu paradīzes kasēs, www.bilesuparadize.lv vai stundu pirms koncerta norises vietā.

KomentāriCopyDraugiem X Whatsapp

Nepalaid garām!

Uz augšu