Šodienas redaktors:
Krista Garanča
Iesūti ziņu!

"Liepājas Mākslas forums" atklāj piektās jubilejas programmu

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Veltījums Hardijam Lediņam
Veltījums Hardijam Lediņam Foto: publicitātes

No 27. līdz 29. septembrim Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars” svinēs mūsdienu mākslas festivāla “Liepājas Mākslas forums” piekto jubileju. Festivāla programma šogad pārsteigs ar desmit dažādu žanru notikumiem – koncertiem, dejas izrādi, mākslas izstādi, teātri, kino un operu.

“Skatuves mākslas pieredze vienmēr var tikt uzskatīta par sarunu. Zāles gaismas izdziest, un tāpat kā dziļa elpa, kas ievilkta pirms vārdiem, šī tumsa sola, ka tiks kas pateikts! Tā vēl neatklāj sarunas saturu, bet atstāj mūs tur – iespējamās nākotnes sarunas aizraujošajā iztēlē. Šā gada festivālā aicinām ļauties sarunai. Pat ja nezinām, ar ko tā sāksies un kā tā beigsies. Sarunas par aktuālām, pasaulīgām un pārpasaulīgām tēmām mūsdienu jauno meistaru un jaunās mūzikas vecmeistaru darbos. Tā būs kā telpa citu atklāšanai un telpa pretestībai – bailēm no citādā un bailēm no sevis. Pretestībai mākslas trivializācijai, politkorektajam un cenzūrai. Tie būs māksliniecisko izziņu un centienu svētki,” par mūsdienu mākslas festivāla ideju stāsta tā mākslinieciskā vadītāja Baiba Bartkeviča.

"Liepājas mākslas forumu" atklāj mākslinieciskā vadītāja Baiba Bartkeviča
"Liepājas mākslas forumu" atklāj mākslinieciskā vadītāja Baiba Bartkeviča Foto: Valters Pelns

2019. gada “Liepājas Mākslas forumu” atklās koncertzālē vēl nebijis piedzīvojums – smalkā amerikāņu minimālista Mortona Feldmana (Morton Feldman) mūziku Liepājas koncertzāles Lielajā zālē varēs klausīties guļus stāvoklī. Izcilā meistara darbs “Nesimetriskā simetrija” ir komponista meditatīvi eksistenciāla atbilde mūsdienu dzīves steidzamībai. Skaņdarba klusinātā dinamika, simetriski asimetriskie skaņu modeļi un tā lēnais temps vislabāk baudāms brīvā atmosfērā, tāpēc ierasto krēslu rindu vietā zālē būs izvietoti mājīgi paklāji, segas un spilveni.

Mortons Feldmans
Mortons Feldmans Foto: publicitātes

Sarunas ar mākslīgo intelektu un to, kādas ir cilvēka un ne-cilvēka sadarbošanās iespējas nākotnē, pētīs Liepājas jauno mediju mākslinieki izstāde “Starpliktuvē”. Divas tikšanās ar fascinējošām vēsturiskām personībām piedāvās skatuves uzvedumi par 20. gadsimta pirmās puses latviešu gleznotāju – savdabi Voldemāru Irbīti un 16. gadsimta mītiem apvīto Skotijas karalieni Mariju Stjuarti, kurai apbrīnas pilni daudzi komponisti līdz pat mūsdienām ir veltījuši savas kompozīcijas. Irbītes lomā iejutīsies aktieris Juris Bartkevičs. Savukārt stāstu par Mariju Stjuarti kameroperā izdziedās mākslinieki no Nīderlandes.

Savu kulmināciju festivāls sasniegs ar Virpi Pahkinenas (Virpi Pahkinen) dejas izrādi. Virpi ir viena no skandināvu visspilgtākajām solo dejotājām un horeogrāfēm, kas mākslas forumā kopā ar pieciem kolēģiem piedāvās pašas iestudēto dejas izrādi “Deep Time”. Pirmatnējo radību izkliegtu skaņu un viduslaiku mistiķes Hildegardes fon Bingenas (Hildegard Von Bingen) svēto dziesmu ieskauti, dejotāji izrādē pārvērtīsies zoomorfiskos tēlos un atgādinās skatītājiem par mūsu eksistences īstermiņa perspektīvu.

Elektroniskās mūzikas cienītājiem festivāls piedāvās koncertu – tikšanos ar teremina virtuozi, krievu – britu mākslinieci Lidiju Kavinu (Lydia Kavina), kura spēlēs šo neparasto mūzikas instrumentu bez jebkāda mehāniska pieskāriena. Programmā dzirdēsim 20. gadsimta dižgaru – Keidža (Cage), Mesiāna (Messiaen), Gubaiduļinas (Gubaidulina) un citu komponistu darbus. Savukārt elektroniskās mūzikas vēstnieku “Dirty Deal Audio” organizētās nometnes “Baltic Trail” noslēguma koncerts aizraus ar aktuālākajiem Baltijas eksperimentālās elektroniskās mūzikas skatuves projektiem.

Mazos klausītājus un viņu vecākus iepriecinās kino ģimenēm. Sadarbībā ar laikmetīgo operu ciklu “LULU” kino formātā bērniem tiks izrādīta opera un balets. Redzēsim Morisa Ravela (Maurice Ravel) bērnu iemīļoto pasaku operu “Bērns un burvības” Glenburnas festivāla kolorītajā iestudējumā. Tāpat ģimenes aicinātas uz Džona Lankberija (John Lanchbery) baletu “Beatrises Poteres stāsti” Londonas Karaliskā baleta solistu virtuozajā izpildījumā, kura tēlus – trusīti Pēterīti, pelīti Hanku Manku un citus – radījusi slavenā britu rakstniece un ilustratore Beatrise Potere.

Festivāla noslēguma koncertā Grammy balvas ieguvēji, Valsts kamerorķestris “Sinfonietta Rīga” ar solistiem un diriģentu Normundu Šnē priekšgalā atkal gaismā cels vienu no spilgtākajiem latviešu postmodernās avanagarda mūzikas piemēriem, līdz šim tikai vienreiz atskaņoto – “NSRD” albuma "Kuncendorfs un Osendovskis" aranžiju stīgu orķestrim. Tā pirmatskaņojums tika īstenots Latvijas Laikmetīgās mākslas centra projekta "Hardija Lediņa gads" (2015) ietvaros.

Detalizēta “Liepājas Mākslas foruma” programma lielaisdzintars.lv.

Nepalaid garām!

Uz augšu