Opera sadarbībā ar JVLMA rīko Jāzepa Vītola solodziesmu koncertus

TVNET
CopyDraugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Publicitātes foto

Izcilā latviešu komponista Jāzepa Vītola 150 gadu jubilejā Latvijas Nacionālā opera (LNO) sadarbībā ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju (JVLMA) klausītājiem piedāvās trīs izcilā komponista solodziesmu koncertus ar latviešu dzejnieku vārdiem. Klausītājiem tiks piedāvāti trīs koncerti, kas notiks LNO Beletāžas zālē, pa vienam koncertam februārī, martā un aprīlī. Šajos koncertos uzstāsies gan LNO solisti, gan talantīgākie JVLMA studenti, informē LNO Sabiedrisko attiecību daļā.

Vītols ir iespaidīgākā personība latviešu mūzikā 20.gadsimta pirmajā pusē. Viņa darbību nevar uzskatīt tikai par lokālu, jo komponists ar savu darbu ietekmēja visas Eiropas garīgo dzīvi, akcentēja Kultūras ministrijas izveidotās darba grupas Jāzepa Vītola atceres organizēšanai vadītājs Arnolds Klotiņš.

Jau pati pirmā zināmā Vītola kompozīcija ir solodziesma. Ar šo vēsturiski interesanto, sīko dziesmiņu tiks atklāta arī koncertcikla pirmā programma. Vēlāk dziesmas balsij ar klavierēm vijas cauri visam komponista mūžam, to rakstīšanā ir tikai daži prāvāki pārtraukumi. Tomēr dziesma balsij ar klavierēm Vītolam drīz kļūst par svarīgu žanru, tieši tajā viņš sasniedz savas muzikālās izteiksmes vislielāko daudzveidību, visagrāk ievieš jauninājumus.

Starp latviešu klasiskās mūzikas pamatlicējiem nebūs atrodams otrs komponists, kurš būtu pievērsis tik lielu uzmanību savu dziesmu tekstu izvēlei kā Vītols. Jau kopš jaunības viņš vēstulēs apcer izlasītās vācu rakstnieku dzejas un prozas grāmatas, jau 19.gadsimta beigās ir iepazinis gandrīz visas Augusta Strindberga drāmas, slavē toreiz modernos Henriku Ibsenu, Hermani Zūdermani. Līdz pat mūža nogalei Vītols ir liels lasītājs un iedziļinās arī filozofiskajā literatūrā.

Trīs koncerti

Pirmais Vītola solodziesmu koncerts notiks 9.februārī. Šajā koncertā skanēs Vītola solodziesmas ar Jāņa Poruka, Aspazijas, Raiņa, Eduarda Zeibota, Gustava Šķiltera, Augusta Saulieša un Jāņa Jaunsudrabiņa vārdiem. Koncertā to visu izpildīs solisti Viesturs Jansons, Marina Krempoha, Rihards Mačanovskis, Kalvis Kalniņš, Ieva Parša, Guntra Kuzmina, Baiba Berķe, Rihards Millers un Kristīne Gailīte.

Nākamais koncerts notiks jau 2.martā. Šajā koncertā skanēs Vītola solodziesmas ar Annas Brigaderes, Friča Bārdas, Andreja Frīdenberga un Jāņa Akuratera vārdiem. Solisti būs Viesturs Jansons, Kalvis Kalniņš, Ieva Parša, Aira Rūrāne, Krišjānis Norvelis, Inga Šļubovska, Baiba Berķe, Jolanta Strikaite, Diāna Silova, Rihards Millers un Kristīne Gailīte.

Noslēdzošais koncerts notiks 13.aprīlī, un šajā priekšnesumā skanēs Vītola solodziesmas ar Kārļa Skalbes, Andreja Kurcija, Elzas Stērstes, Edvarda Vulfa, Kārļa Jēkabsona, Antona Austriņa, Jāņa Ziemeļnieka un Zeltmata vārdiem. Kā solisti šajā koncertā piedalīsies Viesturs Jansons, Kalvis Kalniņš, Ieva Parša, Aira Rūrāne, Inga Šļubovska, Krišjānis Norvelis, Sonora Vaice, Andris Ludvigs un Kristīne Gailīte.

Visos koncertos pavadījumu uz klavierēm spēlēs Aldis Liepiņš, Herta Hansena, Mārtiņš Zilberts un Dace Kļava.

Jāzeps Vītols (1863-1948)

Jāzeps Vītols (1863-1948) bija latviešu komponists un mūzikas pedagogs, viņš ir izaudzinājis vairākas latviešu komponistu paaudzes, izglītojis daudzus cittautu mūziķus. Viņš radījis daudz pazīstamu skaņdarbu balsij un klavierēm, simfonijas un kora balādes. Vītols spēja vāciskas audzināšanas un krieviskas mūzikas kultūras krustojumā sevī izkopt savas tautas kultūras apziņu. Ar savu daiļradi viņš ir pacēlis līdz klasiskajam līmenim daudzus latviešu mūzikas žanrus un ar savu darbību strauji virzījis uz priekšu profesionālo mūziku Latvijā. Komponists bija goda profesors un goda biedrs dažādu kaimiņvalstu augstskolās.

KomentāriCopyDraugiem X Whatsapp

Nepalaid garām!

Uz augšu