Miljonāra Lemberga sieva sūdzas, ka neesot vairs naudas, par ko nopirkt maizi un ūdeni (67)

Papildināts
LETA
Aivars Lembergs ar sievu Kristīni.
Aivars Lembergs ar sievu Kristīni. Foto: Edijs Pālens/LETA

Ventspils mēra sieva Kristīne Lemberga Latvijas un ASV augstākajām amatpersonām lūdz sniegt juridisko pamatojumu par to, kāpēc noteiktas sankcijas pret viņu un bērniem, liecina iesniegums, ko Lemberga publiskojusi savā "Facebook" profilā. 

Vēstule adresēta Latvijas Valsts prezidentam Egilam Levitam, Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV), Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei (VL-TB/LNNK), ārlietu ministram Edgaram Rinkēvičam (JV) un ASV prezidentam Donaldam Trampam.

Vēstulē Lemberga norādījusi, ka, ņemot vērā to, ka pret viņas vīru ir vērstas ASV Finanšu ministrijas sankcijas, kā rezultātā gan viņas vīram Aivaram Lembergam ("Latvijai un Ventspilij"), gan viņai ir bloķēti vienīgie personīgie bankas konti.

"Par to uzzināju 11.decembrī, kad mans darba devējs informēja, ka nevar man pārskaitīt manu nopelnīto atalgojumu," raksta Lemberga. 

Sazinoties ar banku, kas apkalpo viņas kontus, Lemberga informēta, ka viņas konts ir bloķēts un ne viņai var ieskaitīt naudu, ne arī viņa var norēķināties par bērnudārzu, par pusdienām skolā, tāpat laikā, kad Latvijā izsludināta gripas epidēmija, nevar samaksāt ārstam un iegādāties medikamentus un norēķināties par fizkultūras nodarbībām.

"Nevaru pat iegādāties pārtiku, tai skaitā pat maizi un ūdeni! Man nepieciešams norēķināties par komunālajiem pakalpojumiem - ūdeni, siltumu, gāzi, atkritumu izvešanu un elektrību, taču arī to es nevaru izdarīt. Arī citas sadzīvei nepieciešamās lietas ne saviem diviem nepilngadīgajiem bērniem, ne sev šobrīd nevaru iegādāties. Manos bankas kontos tiek ieskaitīts atalgojums un uzturlīdzekļi maniem bērniem," norādījusi Lemberga.

Lemberga lūdz sniegt viņai skaidrojumu, "kas tā par demokrātiju un tiesiskumu, kur cīņā par politisko ietekmi tiek tieši aizskartas manu nepilngadīgo bērnu un manas, sievietes - mātes, vajadzības un intereses, īpaši ņemot vērā, ka bērni ir manā aprūpē", vēstulē norādījusi Lemberga.

Viņa lūgusi valstu amatpersonām izsniegt viņai juridisko pamatojumu, kas nosaka, ka pret viņu un viņas bērniem ir izvirzītas sankcijas, liedzot tiesības dzīvot, kas turklāt notiek bez tiesas lēmuma ar vienu mērķi - lai vērstos pret Latvijas tagadējās Saeimas mazākumu.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijā (FKTK) aģentūrai LETA skaidroja, ka komisijai ar likumu nav deleģētas tiesības iejaukties kredītiestādes un klienta savstarpējās attiecībās, piemēram, FKTK nav tiesību uzlikt kredītiestādēm pienākumu sākt vai atsākt sadarbību ar noteiktām personām.

"Ja klients uzskata, ka bankas rīcības dēļ ir noticis viņa tiesību aizskārums, tas ir civiltiesisks strīds un klientam ir tiesības šo savu tiesību aizskārumu risināt tiesā atbilstoši Civilprocesa likuma 1.pantam, kas nosaka, ka katrai fiziskai un juridiskai personai ir tiesības uz savu aizskarto vai apstrīdēto civilo tiesību vai ar likumu aizsargāto interešu aizsardzību tiesā," norāda FKTK.

Komisijā skaidro, ka, saskaņā ar Kredītiestāžu likuma 60.panta pirmo daļu, kredītiestādes un klienta attiecības regulē normatīvie akti, kā arī starp kredītiestādi un klientu noslēgtie līgumi. 

"Konta atvēršana kredītiestādē un tā apkalpošana ir vērtējama kā civiltiesisks darījums starp kredītiestādi un tās klientu. Šādos darījumos puses izvērtē un izvēlas, vai un ar kādiem nosacījumiem tiek slēgts līgums par konta atvēršanu un apkalpošanu, kā arī par darījuma attiecību izbeigšanu," norāda FKTK.

Komisija arī pauž, ka kredītiestāde tās iekšējās kontroles sistēmas ietvaros veic risku izvērtēšanu, tostarp, sankciju riska novērtējumu, uz kā pamata kredītiestāde izstrādā kritērijus, piemēram, kādus pakalpojumus tā ir gatava piedāvāt, ar kādu klientu loku strādāt, kādu risku uzņemties. 

"Civiltiesisko darījumu attiecību pārtraukšanas mērķis, pamatojoties uz klientu izpētes gaitā iegūto informāciju un ievērojot kredītiestādes noteikto politiku, ir novērst riskus, kas var ietekmēt tās darbību," uzsver FKTK.

Jau vēstīts, ka OFAC 9.decembrī, balstoties uz tā dēvēto Magņitska likumu, par korupciju noteicis sankcijas virknei personu un viņu organizāciju Eiropā, Āzijā un Latīņamerikā, tostarp Lembergam.

OFAC izdevis Globālo Magņitska vispārējo licenci Nr.1, kas paredz 30 dienu periodu, lai pabeigtu darījumus ar četrām sankcionētajām juridiskajām personām - Ventspils brīvostas pārvaldi, Ventspils attīstības aģentūru, Biznesa attīstības asociāciju un Latvijas Tranzīta biznesa asociāciju. Attiecībā uz Lembergu šobrīd ir jāpiemēro atturēšanās princips, kura laikā jāsaprot, vai ir tiesisks pamats šos līdzekļus konfiscēt vai piemērot kādas citas sankcijas.

Uz augšu